Տնտեսություն 13:12 25/08/2008
Վերջին հետազոտությունները վկայում են, որ գլոբալ կոռուպցիան պետական գնումների արժեքը կարող է ավելացնել ընդհուպ մինչև 20-25%-ով, իսկ շատ ընկերություններ դեռ կանգնած են երկընտրանքի առաջ`  նպատակին հասնելու համար կաշառք տալ, թե դուրս գալ մեծ ռիսկ ունեցող շուկաներից:
Որպես գործնական օգնություն, Համաշխարհային բանկը հրապարակել է «Միացյալ գործողություններով պայքարել կոռուպցիայի դեմ՝ գործարար ուղեցույցը»: Նպատակ ունենալով օգնել ընկերություններին պայքարել կոռուպցիայի խաբուսիկ ազդեցությունների դեմ՝ ուղեցույցը, և նրան ուղեկցող ինտերնետային կայքը (figtingcorruption.org), ընդգծում են գործարարության և այլ շահագրգիռ կողմերի միջև Միացյալ գործողությունների միջոցով կոռուպցիայի դեմ պայքարի ապացուցված մեթոդները:
«Այս ուղեցույցի նպատակն է ստեղծել խաղի հավասար պայմաններ և օժանդակել այն ընկերություններին, որոնք կոռումպացված միջավայրում կդադարեին գործել»,-ասում է Համաշխարհային բանկի ծրագրի ղեկավար Ջորջիջա Պետկոսկին:
Կոալիցիան, ստեղծված լինելով Համաշխարհային բանկի կողմից, միավորում է հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային այնպիսի կազմակերպությունների, ինչպիսիք են Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլոբալ պայմանագիրը, Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի անդամ ընկերությունները և այլն:

Economy 14:03 25/08/2008
Recent research has shown that global corruption can increase state purchase costs up to 20-25%. Moreover, many companies are now facing a dilemma: whether to give bribes to achieve their goals or just step aside and leave the risky market.
World Bank has published a guidebook - “United Fighting against Corruption” (web site-fightingcorruption.org). The guidebook is aimed to help companies prevent tricky influences of corruption.
“The main goal of the guidebook is creating equal conditions for all the companies which would certainly expire in continuing corruption,” the chief of the World Bank's agenda Georgia Petskoski says.
Note that the coalition created by World Bank, includes such NGO-s and international organizations as Global Treaty of UN, member companies of Grand Thornton International, etc.