Մշակույթ 12:51 05/09/2008
Սեպտեմբերի 6-ին Հայաստանում մեկնարկելու են «Սրբազան Հայաստան» միջոցառումները` «Եվրոպական ժառանգության օրերի» շրջանակում: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանը:
«Սրբազան Հայաստան» միջոցառումների շրջանակում սեպտեմբերի 6-7-ը հատուկ ցուցադրություններով են ներկայանում հանրապետության թանգարանները` մայրաքաղաքում և մարզերում: Հայաստանի մշակույթի և բնապահպանության նախարարների հրամաններով հանրության համար բաց և անվճար են հայտարարվում հանրապետության թանգարանները, պատմամշակութային և բնապահպանական արգելոց-թանգարանները:
Օրերի համատեքստում Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության աջակցությամբ նկարահանվել է «Յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությունը» տեսաֆիլմը, որը ներկայացնելու է ժառանգության պահպանության ու խնամքի վերաբերյալ այդ ոլորտի իրավասու միջամտողների տեսակետները: Ֆիլմի նպատակն է նպաստել ժառանգության պահպանության և կառավարման գործում իրավասուների և քաղաքացիների մասնակցության աստիճանի բարձրացմանը:
Այսպիսով, սեպտեմբերի 6-7-ին Հայաստանի Հանրապետությունը «Սրբազան Հայաստան» միջոցառումների շարքով միանալու է «Եվրոպական ժառանգության օրերին»` տարվա համատեքստում շարունակելով նպաստել կրոնական ժառանգության ճանաչմանը, պահպանությանն ու արժևորմանը: Հաշվի առնելով, որ միջազգային ատյանների կողմից կրոնների թեման ավելի ու ավելի է ճանաչվում որպես խաղաղ և կայուն ապագայի կառուցման գործոն, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄՕՍ) որոշմամբ 2008թ. հայտարարվել է պաշտամունքային ժառանգության տարի` ստանալով «Կրոնական ժառանգություն և սրբատեղիներ» խորագիրը:
Հիշեցնենք, որ «Եվրոպական ժառանգության օրերը» անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից` սկսած 1991թ.:

Культура 15:26 05/09/2008
В рамках “Дней Европейского наследия” 6-го сентября в Армении пройдут мероприятия “Священная Армения”. Об этом Panorama.am сообщила начальник отдела по связям с общественностью Министерства культуры Армении Гаяне Дургарян.
В рамках мероприятий “Священная Армения” 6 и 7 сентября музеи столицы и областей республики представят специальные экспозиции. Согласно указам министров культуры и охраны природы в эти дни все музеи, музеи-заповедники и культурно-исторические достопримечательности объявлены открытыми для посещения и бесплатными.
При содействии ереванского офиса Еврокомиссии был снят видеофильм “Ответственность каждого из нас”, представляющий мнения полномочных представителей сохранения наследия. Цель фильма – это содействие в повышении степени участия полномочных представителей и граждан в деле сохранения наследия.
Учитывая то, что международные структуры все больше внимания уделяют религии, как фактору построения крепкого и мирного будущего, Международный комитет памятников и достопримечательностей решил объявить 2008 год годом культа наследия под девизом “Религиозное наследие и священные места”.
“Дни Европейского наследия” проводятся по инициативе Совета Европы и Европейской Комиссии, начиная с 1991 года.