Հասարակություն 14:02 19/09/2008
Վաղը կազդարարվի կիբեռսպորտի (համակարգչային սպորտի) Հայաստանի 3-րդ առաջնության մեկնարկը, որը միաժամանակ հանդիսանում է Worid Cyber Cames (WCC) կիբեռսպորտի աշխարհի առաջնության որակավորման մրցաշար: Իսկ մինչ այդ կազմակերպիչները հանդիպեցին լրագրողների հետ: Կիբեռսպորտի Ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը նշեց, որ այս տարի առաջնությանը կմասնակցեն շուրջ 200 խաղացողներ. գրեթե 4 անգամ ավելի, քան նախորդ տարի էր: Նա հայտնեց, որ ընտրական խաղերից հետո սեպտեմբերի 21-ին կանցկացվի եզրափակիչ փուլը:
Մրցաշարի նպատակ Հայաստանում կիբեռսպորտի զարգացումն է: «Բացի այդ այն երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս ավելի արագ ու ճկուն մտածել»,- հավելեց Է. Սահակյանը:
Այս մրցաշարին մասնակցելու համար, ինչպես պարզվեց, նախ պետք է վճարել. որպես անհատ` 3000 դրամ, իսկ 5 մարդուց կազմված թիմի համար` 20 հազար դրամ:
Առաջնության համար ընտրված են չորս խաղեր` FiFA 08, WarCraft3: The Frozen Throne, Counter Strike 1.6, WarCaft3: DotA: Այս բոլոր չորս խաղերի հաղթողներին կշնորհվեն Հայաստանի չեմպիոնի կոչում, իսկ `FiFA 08, WarCraft3: The Frozen Throne մարզաձևերի հաղթողները կներկայացնեն Հայաստանը Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում նոյեմբերի 5-9 կայանալիք WCC աշխարհի առաջնությանը:

Спорт 15:52 19/09/2008
Третий чемпионат Армении по киберспорту (компьютерный спорт), который одновременно является квалификационным турниром чемпионата мира по киберспорту Worid Cyber Cames (WCC), стартует 20 сентября в Ереване.
Как отметил сегодня на встрече с журналистами президент Национальной профессиональной Лиги киберспорта Эдгар Саакян, в этом году в чемпионате примут участие около 200 игроков, что почти в 4 раза больше, чем в прошлом году. Он также сообщил, что после отборочных игр 21 сентября пройдет финал.
Целью этого турнира является развитие киберспорта в Армении. “Кроме того, это даст возможность молодежи мыслить более быстро и гибко”, - сказал Э. Саакян.
Как выяснилось, для индивидуального участия в этом турнире необходимо сделать взнос в размере 3 тыс. драмов, а для команды из 5-ти человек – 20 тыс. драмов.
Для проведения турнира выбраны 4 игры FiFA 08, WarCraft3: The Frozen Throne, Counter Strike 1.6, WarCaft3: DotA. Победителем этих игр будет присвоено звание чемпионов Армении, а победители игр FiFA 08, WarCraft3, The Frozen Throne будут представлять Армению на чемпионате мира WCC, который состоится 5 – 9 ноября в немецком городе Кельн.