483 ՈՒՐԱԽ, ՆՈՒՅՆՔԱՆ ԷԼ ՏԽՈՒՐ ՈՒՍԱՆՈՂ ԵՊՀ-ՈՒՄ
Այս տարի Երևանի պետական համալսարանում ռոտացիոն համակարգի կիրառման արդյունքում 483 ուսանող անվճար ուսուցման համակարգից տեղափոխվել է վճարովի ուսուցման համակարգ, նույնքան էլ` վճարովի ուսուցման համակրգից տեղափոխվել է անվճար: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ԵՊՀ ուսումնամեթոդական վարչության պետ Հրանտ Ժամհարյանը:
Այն հարցին, թե արդյոք ռոտացիոն համակրագը արդարացնու՞մ է իրեն, վարչության պետը պատասխանեց. «Այս համակարգը, իսկապես, շատ լավ արդյունք է տալիս, քանի որ բուհում առաջանում է ուսանելու մրցակցություն, ուսանողները ձգտում են լավ սովորել և տեղափոխվել անվճար ուսուցման համակարգ: Իսկ այն ուսանողները, ովքեր սովորում են անվճար ուսուցման համակարգում և ծուլանում են, իրենց տեղը զիջում են լավ առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողներին»,- հավելեց նա:
ԵՊՀ ուսանող Լիանա Գրիգորյանի խոսքերով, համակարգն արդարացի է, սակայն որոշակի «լարվածություն է ստեղծում նույն կուրսի ուսանողների միջև: «Բոլորը ձգտում են լավ սովորել: Նախկինում քննությունների ժամանակ մեկը մյուսին օգնում էր, իսկ հիմա ոչ մի հարցով իրար չեն օգնում»:
ԵՊՀ ուսանող Լիլիթ Մելիքյանն ասում է, որ ծնողները հազիվ են հոգում ուսանողի առօրյա ծախսերը, ինքն էլ աշխատում է և չի կարողանում գերազանց սովորել, իսկ անվճար համակարգում սովորելու հնարավորությունը չկորցնելու համար, ստիպված է թողնել աշխատանքը. «Երբ ավարտում ես բուհը, որևէ տեղ աշխատանքի ընդունվելու համար աշխատանքային փորձ են պահանջում: Իսկ ինչպե՞ս այս դեպքում կարող ես և’ լավ սովորել, և’ աշխատել»,- ասում է Լիլիթը:

Образование 15:54 23/10/2008
483 студента Ереванского государственного университета (ЕГУ) в этом году в результате нововведенной ротационной системы с бесплатной системы образования переведены на платную. Об этом Panorama.am сообщил начальник управления методики образования ЕГУ Грант Жамхарян. Он добавил, что столько же студентов с платной системы образования перешли на бесплатные места.
По словам Жамхаряна, эта система, действительно, дает очень хороший результат, поскольку в вузе появляется конкуренция, студенты стремятся хорошо учиться и с платной системы переходить на бесплатную. “А те студенты, которые учатся по системе бесплатного образования и ленятся, свои уступают места учащимся с хорошей успеваемостью”, - добавил он.
Студентка ЕГУ Лиана Григорян считает систему справедливой, но вместе с тем она создает некую напряженность между учащимися одного и того же курса. “Все стремятся хорошо учиться. Раньше на экзаменах один другому помогал, а сейчас не помогают ни в каком вопросе”, - сказала она.
Студентка Лилит Меликян отметила, что родители с трудом решают вопрос повседневных расходов. Сама она работает и не в силах учиться на отлично, но чтобы не потерять возможность учиться на бесплатных основах вынуждена оставить работу. “При поступлении на любую работу после окончания вуза везде требуют рабочий стаж. Как же, в таком случае, возможно одновременно и хорошо учиться, и работать?”, - недоумевает Лилит.