ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ԳՆԵՐԻ ԱՆԿՈՒՄ Է ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒՄ, ԲԱՅՑ ՀԱՑԻ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ԴԱ ՀԱՄԱՐԺԵՔ ՉԷ
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ամենօրյա մոնիտորինգը վերջին օրերին հայաստանյան շուկայում մի քանի ապրանքատեսակների գների նվազում է արձանագրել: Դրանք հիմնականում առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակներ են և այն շուկաները, որտեղ Հանձնաժողովի ուղարկած նյութերի հիման վրա Պետական եկամուտների կոմիտեն վերահսկողական գործողություններ և որոշակի միջոցառումներ է իրականացրել:
Մասնավորապես, ըստ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի, միջազգային շուկայում բենզինի գնի 20 տոկոսով նվազման պարագայում Հայաստանում տեղի է ունեցել գնի համահունչ նվազում մոտ 20 տոկոսով` 80 դրամ:
Բրնձի շուկայում, մուտք են գործել նոր տնտեսվարող սուբյեկտներ, և արդյունքում, ինչպես նաև պայմանավորված միջազգային գներով` մոնիտորինգի ենթակա մի շարք առևտրի կետերում (սուպերմարկետներ) բրնձի գինը 450 դրամից իջել է մինչև 80 դրամով:
Ալյուրի գինը նույնպես իջել է և այժմ ալրաղացներից ալյուրը կարելի է ձեռք բերել կիլոգրամը 205-210 դրամով: Դրանից զատ, մոտ 20 տոկոսով անկում են ապրել նաև շինանյութերի գները, ինչը տեղի է ունեցել նաև միջազգային շուկայում:
Հանձնաժողովը մոնիտորինգ է անցկացրել նաև հացի շուկայում և պարզել, որ որոշ առևտրի կետերում 10-20 դրամով հացի գինը նվազել է, սակայն Հանձնաժողովը դա բավարար չի համարում և չի գնահատում որպես համահունչ նվազում (ալյուրի գներին): Հացի շուկայում Հանձնաժողովի վարույթը շարունակվում է: Իսկ վերոհիշյալ մյուս շուկաներում, ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս ակնկալել, որ գների նվազումը կիջնի մինչև միջազգայինին համահունչ մակարդակի:
Հանձնաժողովի մոնիտորինգը առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շուկաներում շարունակվում է և Հանձնաժողովը շարունակում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի, ստուգման լիազորություններ և վերահսկողական գործառույթներ ունեցող այլ պետական մարմինների հետ համագործակցությամբ շուկայում նվազագույնի հասցնել մրցակցային կանոնների խախտմամբ չհիմնավորված գների կիրառման դրսևորումները:

На ряде товарных рынков Армении отмечен спад цен
Ежедневный мониторинг Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении зафиксировал в последние несколько дней спад цен на ряде товарных рынков.
Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь ГКЗЭК Армине Удумян, в основном цены упали на рынках товаров первой необходимости, а также на тех рынках, где на основе предоставленных Комиссией материалов Комитет госдоходов осуществил контроль и определенные мероприятия.
В частности, в условиях спада мировых цен на бензин на 20% в Армении произошло адекватное падение цен на 20% - на 80 драмов.
Цены на рис в некоторых супермаркетах упали на 80 драмов с 450 драмов. По данным ГКЗЭК, это обусловлено международными ценами и появлением новых хозяйствующих субъектов на рынке риса.
После возбуждения Комиссией производства цена на муку упала на 10-15 драмов, и сегодня мельничную муку можно приобрести за 205-210 драмов за килограмм.
В соответствии с падением международных цен на стройматериалы, в Армении на этом рынке также отмечен 20%-ый спад.
После десятидневной “стабильности” на рынке хлеба также отмечаются тенденции падения цен. В некоторых торговых точках, подвергнутых мониторингу, цена на хлеб упала на 10-20 драмов. Однако Комиссия не считает этого достаточным и не оценивает это падение как адекватное ценам на муку. Комиссия продолжает производство на рынке хлеба.
Исследования на других вышеуказанных рынках позволяют ожидать, что цены упадут до адекватного международного уровня.
“Мониторинг Комиссии на рынке товаров первой необходимости продолжается, и Комиссия продолжает при сотрудничестве с Комитетом госдоходов РА и другими госорганами, имеющими полномочия на проверки и контрольные функции, доводить до минимума проявления на рынках применения необоснованных цен с нарушением правил конкуренции”, - говорится в пресс-релизе.