Տնտեսություն 13:48 18/11/2008
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի ներկայացուցիչներին` գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսի գլխավորությամբ: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ արդեն հրապարակվել է ՀՀ 2009թ. պետական բյուջեի նախագիծը, օրերս ՀՀ ԱԺ-ում ներկայացվել է նաև համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին դիմակայելու Հայաստանի կառավարության միջոցառումների ծրագիրը, որտեղ շեշտադրված է ստեղծված իրավիճակում արագ և համալիր գործողությունների իրականացման անհրաժեշտությունը: Այդ մոտեցումը, վարչապետի հավաստմամբ, Վաշինգտոնում կարեւորում էին նաեւ ՀԲ-ի փորձագետները:
Հայաստանը, ըստ Տիգրան Սարգսյանի, կարողացավ դիմակայել ֆինանսական ճգնաժամի առաջին ալիքին, այժմ, սակայն, երկրորդ` տնտեսական ճգնաժամի ալիքն է մտահոգում աշխարհի երկրներին, և Հայաստանը ևս դրա ազդեցության մեղմման ուղղությամբ պետք է քայլեր նախապատրաստի: Տիգրան Սարգսյանը, ՀԲ-ի ներկայացուցիչներին առաջարկել է բանկի ղեկավարության հետ քննարկել Վաշինգտոնում իր այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը` ՀՀ-ի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ոլորտին 250 մլն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ վարկային միջոցներ տրամադրելու մասին, իրականացնել որքան հնարավոր է շուտ: Առաջարկն արվել է` նկատի առնելով, որ ՀԲ-ի ընթացակարգերով հատկացման աշխատանքները կավարտվեն միայն 2009թ. գարնանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՓՄՁ վարկավորման Հայաստանի ծրագիրը, ժամանակին գերմանական KFW բանկի կողմից համարվել է աշխարհում լավագույնը, և այժմ մտադրություն կա հաջողված փորձը կիրառել` կտրուկ ավելացնելով վարկավորման ծավալները, հաշվի առնելով նաեւ բավականին մեծ պահանջարկը: Հայաստանյան բանկերը, Տիգրան Սարգսյանի վստահեցմամբ, կարող են եւ պատրաստ են մեծ ծավալի գումարներ տեղաբաշխել: ՀՀ կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններից ելնելով, այսօր նամակ է ուղարկել նաև ՀԲ-ի փոխտնoրենին և տարածաշրջանային տնօրենին` ակնկալելով ՓՄՁ ծրագրի վարկավորման հնարավորինս շուտ իրականացում: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այլ ֆինանսական կառույցների հետ ևս բանակացություններ են վարվում անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու համար: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

Экономика 14:38 18/11/2008
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян обратился с письмом к вице-президенту Всемирного банка и региональному директору ВБ, ожидая по мере возможности скорейшего осуществления программы кредитования сферы малого и среднего предпринимательства (МСП) Армении. Об этом, как сообщают Panorama.am в пресс-службе правительства РА, сообщил Т. Саркисян на встрече с представителями ереванского офиса Всемирного банка во главе с Аристомене Варудакисом.
Глава армянского правительства отметил, что уже обнародован проект госбюджета на 2009 год. Кроме того, недавно в парламенте была представлена программа противостояния мировому финансовому кризису, в которой ударение поставлено на необходимость осуществления в создавшейся ситуации быстрых и комплексных действий. Этот подход, как заверил премьер-министр, в Вашингтоне считали важным также эксперты ВБ.
По словам Т. Саркисяна, Армения смогла противостоять первой волне финансового кризиса. Сегодня страны мира обеспокоены второй волной – волной экономического кризиса, и Армения должна подготовить шаги в направлении ее смягчения.
Т. Саркисян предложил представителям ВБ обсудить с руководством банка достигнутую им в ходе визита в Вашингтон договоренность о предоставлении сфере малого и среднего предпринимательства Армении дополнительных кредитных средств в размере $250 млн, и осуществить ее как можно скорее. Предложение было сделано с учетом того, что работы предоставления средств по процедурам ВБ завершаться только весной 2009 года.
Премьер-министр подчеркнул, что программа кредитования МСП в Армении, в свое время, была оценена банком KfW как одна из лучших в мире, и сегодня есть намерение применить успешный опыт, резко увеличивая объемы кредитования, учитывая также большой спрос. По словам Т. Саркисяна, армянские банка могут и готовы разместить суммы больших объемов.
Премьер-министр добавил, что ведутся также переговоры с финансовыми структурами по привлечению необходимых финансовых средств.