ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՀԱՅՈՒՀԻՆ ԿԱՏԱՐԵԼ Է ՍՈՉԻԻ ՕԼԻՄՊԻԱԴԱՅԻ ՀԻՄՆԸ ԵՎ ԳՐԱՎԵԼ ԱՌԱՋԻՆ ՏԵՂԸ
Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում ՌԴ նախագահի աշխատակազմին կից քաղաքական կենտրոնի, «Դյագիլև կենտրոն» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի և «Համերգային գործիչների միության» աջակցությամբ, «Ոսկե գավաթ» միջազգային մրցույթ է անցկացվել: Մրցույթին մասնակցել են պատանի տաղանդներ հեռավոր և մոտ արտասահմանից: Մրցույթի հիմնական խնդիրը եղել է ընտրել լավագույն կատարողներին, ովքեր Սոչիում անցկացվող Օլիմպիադայի ժամանակ հանդես կգան քաղաքի հրապարակներում:
Այդ նպատակով ստեղծագործական նախաձեռնությունների «ARTISTIK» կենտրոնը դիմել է Զլատոուստ քաղաքի մշակույթի վարչությանը` խնդրելով մրցույթում մասնակցության հնարավորություն տալ համառուսական ու միջազգային մրցույթների մասնակցած երիտասարդ երգչուհի Քրիստինա Խուդոյանին:
Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը, Քրիստինայի համար անակնկալ է եղել այդ առաջարկությունը, և նա ստիպված է եղել փոխել իր պլանները:
Քրիստինան արժանի ելույթ է ունեցել մրցույթում և գրավել առաջին տեղը` կատարելով Սոչիի օլիմպիադայի հիմնը: Նա պարգևատրվել է «Ոսկե գավաթ»-ով, դրամական պարգևով և Մոսկովյան միջազգային հիմնադրամի պատվոգրով:

Юная армянка исполнит Олимпийский гимн Сочи на музыку Арутюняна
В Сочи при поддержке Политического центра РФ при администрации президента, Международного благотворительного фонда “Дягилев центр”, “Объединения концертных деятелей” прошел международный конкурс “Золотой кубок”. В конкурсе участвовали юные дарования из стран ближнего и дальнего зарубежья. Основной задачей конкурса было отобрать лучших исполнителей для выступления на площадках Сочи во время проведения Олимпийских игр.
С этой целью центр творческих инициатив “ARTISTIK” (Москва) обратился к администрации и в управление культуры города Златоуста с просьбой номинировать неоднократную победительницу всероссийских и международных конкурсов юную вокалистку Кристину Худоян.
Как сообщает информационный центр газеты армян России “Еркрамас”, для Кристины, которая готовилась к конкурсу “Звездные блестки Южного Урала” (Миасс) и “Роза ветров” (Москва), это предложение было неожиданным, пришлось менять планы.
Кристина достойно выдержала борьбу и заняла первое место в своей номинации, исполнив Олимпийский гимн Сочи, написанный на музыку Арутюняна. Она награждена “Золотым кубком”, денежной премией и грамотой от Московского международного фонда содействия ЮНЕСКО.