Տնտեսություն 14:48 19/11/2008
Միջազգային շուկայում նավթի գների անկումից հետո Հայաստանում բենզինի գները նվազել են մի քանի անգամով ավել, քան եվրոպական երկրներում: Այսպես են վկայում են ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից ստացված տվյալները` տրված Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան.
Արդյո՞ք վերջին մեկուկես ամսում միջազգային շուկայում նավթի գների կտրուկ անկման պարագայում Հայաստանում բենզինի գնի նվազումը համարժեք է դրան, ինչպիսի՞ն է պատկերը բենզինի միջազգային շուկաներում: Հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Արմինե Ուդումյանի տրամադրած տվյալների համաձայն, բենզինի (1լիտր АИ-95) գները տարբեր եվրոպական երկրներում այսպիսին են.
Ավստրիայում` 1.27 եվրո
Բելգիայում` 1.55
Իտալիայում և Գերմանիայում` 1.45
Իսպանիայում` 1.23
Պորտուգալիայում` 1.46 և այլն:
Հայաստանում 1լիտր АИ-95-ն այսօր արժե 330 դրամ:
Այժմ` համեմատության մեջ ներկայացնենք բենզինի գնի անկումը. Ավստրիայում, Ֆինլանդիայում մեկ լիտր АИ-95 տեսակի բենզինի գինը հուլիսի համեմատ հոկտեմբերին իջել է 4.5 տոկոսով, Գերմանիայում` 7.6, Հունաստանում` 5.5, Նիդեռլանդներում` 3.5, Իտալիայում, Սլովենիայում` 5.8, Լյուքսեմբուրգում, Ֆրանսիայում` 3.9, Պորտուգալիայում` 2.6, Իսպանիայում գնի փոփոխություն չկա, Բելգիայում թանկացել է 1.3 տոկոսով: Հայաստանում նույն ժամանակահատվածում բենզինի նույն տեսակի գինն իջել է 16.5 տոկոսով:

Economy 17:37 19/11/2008
After reduction of oil price in international market, fuel price has been reduced for several times compared with the European countries, reports the State Committee for Economic Competition. Is the petrol price reduction in Armenia adequate regarding the sharp fall of oil prices in the international market in one and a half month and which is the situation in the international petrol market?
According to the data provided by Armine Udumyan, the press secretary of the Commission, petrol prices in European counties are the following: for example, in Austria AI-95 petrol is €1.27 per 1 liter, in Belgium- €1.55, in Italy and in Germany- €1.45, in Spain- €1.23, in Portugal- €1.46, etc. Today in Armenia the price is 330 drams. Nevertheless, figures become clear in comparison. In Austria, Finland prices of AI-95 petrol decreased for 4.5 percent in October compared with July, in Germany- 7.6%, in Greece- 5.5%, in Netherlands- 3.5 %, in Italy, Slovenia- 5.8%, in Luxemburg, France -3.9%, in Portugal-2.6%, there is no change of price in Spain, it increased in Belgium for 1.3 percent. In Armenia the price of the same petrol has decreased for 16.5 % during the same period.