ՄԱՍՆԱԳԵՏ. ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿՆ ԱՅՆՔԱՆ ԷԼ ԲԱՐՎՈՔ ՉԷ
Կայուն աղտոտիչները շրջակա միջավայրում գերակտուալ և գրեթե անդառնալի բնույթ են ստացել: Հաշվի առնելով Հայաստանի երկրաբանական կառուցվածքը և արդյունաբերական առանձնահատկությունները` առավել ակտուալ է ծանր մետաղների ազդեցությունը:
Այս մասին այսօր Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կայացած բնապահպանական հիմնահարցերի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ ասաց «Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների» կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը:
Ըստ նրա` 1989 թ.-ին վտանգավոր ռիսկի պայմաններում էր ապրում բնակչության մոտ 29%, իսկ այսօր՝ մոտ 57 %: Դա, մասնագետի հավաստմամբ, վկայում է, որ Երևանի էկոլոգիական վիճակն այնքան էլ բարվոք չէ, քանի որ քաղաքի հիմնական տարածքը գտնվում է էկոլոգիական ռիսկի պայմաններում և առաջին հերթին տուժողը երեխաներն են:
«Ընդհանուր աղտոտման ֆոնը դեռ բարձր է: Քաղաքում հաշվարկված ֆոնը գերազանցում է թույլատրելի սահմանային խտությունը մոտ 3 անգամ: Բայց ընդհանուր դրական տենդենցը 3 տարվա մեջ ակնհայտ է: Ցավոք սրտի, քաղաքներում շատ բարդ տնտեսական կառուցվածք է և աղտոտումը տեղի է ունենում միանգամից մի շարք էլեմենտներով: Երևանում 1989 թ.-ին էկոլոգիական ռիսկի տարածքը քաղաքի կենտրոնում էր, իսկ 13 տարի անց մեզ մոտ վերացան աղտոտման բարձր կարգաշեղումները, սակայն բարձացավ միջին աղտոտումը»,-ասաց Ա. Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքերով, 2001 թ.-ին կատարված հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ ձյան մեջ, այսինքն նաև` մթնոլորտում, կապար չկա, կապարի պարունակությունը իջել է նաև Հրազդան գետի ջրում, և հողերը, որոնք «հայելու պես արտացոլում են գումարային ճնշումը շրջակա միջավայրի վրա», սկսել են ինքնամաքրվել:
Ա. Սաղաթելյանը նշեց, որ թեև այսօր երկրում տնտեսական ճգնաժամ չկա, բայց պահպանվում է քաղաքի շրջակայքում բանջարաբոստանային մթերքներ աճեցնելու սովորույթը, իսկ աղտոտված հողերում աճող բանջարեղենը չի կարող առողջ ու անվտանգ լինել:
«Այդ բանջարեղենները, որոնք աճեցվում են փոքր բանջարանոցներում պարունակում են գերնորմատիվ ծանր մետաղներ: Քաղաքի ծայրամասերում այսօր էլ ակտիվ շարունակվում է գյուղատնտեսական գործունեությունը, իսկ մեր շուկան հիմնականում սնվում է այդ հողամասերում աճեցվող բանջարեղենից, մասնավորապես` կանաչեղենից, որն ամենից շատ է կլանում ծանր մետաղները»,-ասաց Ա. Սաղաթելյանը:
Նշենք, որ որպես լուծում, «Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների» կենտրոնը Երևանի քաղաքապետարանի հետ սկսել է ֆունկցիոնալ կանաչապատման ծրագիր, որի համաձայն` աղտոտված տարածքները կանաչապատվելու են այն բուսատեսակներով, որոնք կարող են կլանել ծանր մետաղները՝ աշխատելով որպես ֆիտոֆիլտրներ:

Эксперт: “Овощеводство в окрестностях города продолжает быть вредной привычкой”
Стабильные загрязнители в окружающей среде приняли актуальный, почти непоправимый характер. Принимая во внимание географическую структуру Армении и промышленные специфики, более актуальным является воздействие тяжелых металлов. Об этом сегодня в ходе обсуждений относительно основных задач защиты окружающей среды, состоявшейся в Национальной академии наук (НАН), сказал директор Центра “эколого-ноосферных исследований” Армен Сагателян.
По его словам, в 1989 году в условиях опасного риска проживало 29% населения, а сегодня - приблизительно 57%. Это, по словам специалиста, свидетельствует о том, что экологическая ситуация в Ереване не столь хорошая, поскольку основная территория города находится в условиях экологического риска и, в первую очередь, от этого страдают дети.
“Фон общего загрязнения пока высокий. Подсчитанный в городе фон превышает позволительную предельную плотность приблизительно в 3 раза. Однако общая положительная тенденция за 3 года очевидна. К сожалению, в городах очень сложная экономическая структура, и загрязнение происходит сразу несколькими элементами.
Территория экологического риска в 1989 году в Ереване находилась в центре города, а спустя 13 лет у нас упразднились высокие отклонения порядка загрязнения, но повысился средний уровень загрязнения”, - заметил А. Сагателян.
По его словам, в результате проведенных в 2001 году исследований выяснилось, что в снегу, то есть в атмосфере, нет свинца, содержание свинца снизилось также в воде реки Раздан, а земли, которые, как заметил специалист “как зеркало отражают суммарное давление на окружающую среду”, стали самоочищаться.
А. Сагателян отметил, что, несмотря на то, что сегодня в стране нет экономического кризиса, тем не менее, сохраняется привычка выращивать огородные растения в окрестностях города, а выращиваемые в загрязненной земле овощи не могут быть здоровыми, экологически чистыми и безопасными.
“Эти овощи, которые выращиваются в маленьких огородах, содержат в себе сверхнормативное количество тяжелых металлов. В окраинах города и сегодня активно продолжается сельскохозяйственная деятельность, а на наш рынок в основном поставляются овощи, выращенные на этих огородах, в частности зелень, которая больше всех других растений впитывает тяжелые металлы”, - подчеркнул А. Сагателян.
Отметим, что в качестве решения проблемы Центр “эколого-ноосферных исследований” с мэрией Еревана начал программу функционального озеленения, согласно которой, загрязненные территории будут озеленены такими видами растений, которые смогут впитать тяжелые металлы, действуя как фитофильтры.