ՀԱՍՏԱՏՎԵԼ Է ՓՄՁ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ 2009-Ի ԾՐԱԳԻՐԸ
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է Փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը (ՓՄՁ) պետական աջակցության 2009թ. ծրագիրը:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ` որոշումն ընդունվել է` ղեկավարվելով «Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի պահանջներով: Նշվել է, որ ՓՄՁ-ին պետական աջակցության ծրագրերը հիմնված են Հայաստանի Հանրապետության որդեգրած տնտեսական քաղաքականության հիմնարար սկզբունքների վրա և նպաստում են երկրի` հատկապես նրա հեռավոր և սահմանամերձ բնակավայրերի տնտեսական զարգացմանն ու անհամամասնությունների հաղթահարմանը, ինչը ներկայումս ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության ռազմավարական և գերակա ուղղություններից է:
Ծրագրի հիմնական նպատակը` շարունակական աջակցությամբ ՓՄՁ դերի աստիճանական բարձրացմանը նպաստելն է` երկրի սոցիալ-տնտեսական և տարածաշրջանային կայուն զարգացման ասպարեզում: Ծրագրի նպատակների թվում նշվել են նաև ՓՄՁ սուբյեկտների աջակցության համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումն ու ամրապնդումը, ՓՄՁ սուբյեկտների ֆինանսական և ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը` նախապատվություն տալով հեռավոր և սահմանամերձ բնակավայրերում գործողներին, ՓՄՁ սուբյեկտների նորարարական և արտաքին տնտեսական գործունեության, գործարար ուսուցողական, տեղեկատվական և խորհրդատվական ծառայություններից օգտվելու, ինչպես նաև սկսնակ գործարարների, աշխատաշուկայում անմրցունակ խմբերի, հատկապես սահմանափակ կարողություններով անձանց համար գործարարությամբ զբաղվելու հնարավորությունների ընդլայնումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և գործող աշխատատեղերի պահպանման միջոցով հանրապետությունում գործազրկության մակարդակի կրճատումը:
Հարցի կապակցությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ հիշյալ ծրագիրը 2009 թվականին Հայաստանի նախապատվություններից մեկն է լինելու, և փոքր ու միջին բիզնեսը խթանելու ուղղությունը լինելու է հակաճգնաժամային կարևորագույն տարրերից մեկը:

Экономика 16:53 11/12/2008
Правительство Армении утвердило сегодня программу государственного содействия малому и среднему предпринимательству на 2009 год.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе правительства РА, программы госсодействия МСП созданы на основных принципах экономической политики Армении и способствуют экономическому развитию далеких и приграничных населенных пунктов и преодолению несоразмерностей, что является одним из стратегических и приоритетных направлений экономической политики Армении.
Основная цель программы – способствовать постепенному повышению роли МСП в области социально-экономического и стабильного регионального развития. В рамках реализации программы планируется создать и укрепить соответствующие инфраструктуры, расширить финансовые и инвестиционные возможности субъектов МСП, отдавая предпочтение предприятиям, действующим в далеких и приграничных населенных пунктах. Кроме того, планируется расширить возможности начинающих предпринимателей, неконкурентоспособных на рынке труда групп, а также сокращение уровня безработицы посредством создания новых рабочих мест и сохранения действующих.
Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, указанная программа будет одной из приоритетных на 2009 год, а стимулирование развития малого и среднего бизнеса станет одним из важнейших антикризисных элементов.