Մշակույթ 16:56 15/12/2008
«Ազդ պրոդաքշն» ընկերությունն արդեն ավարտել է իր «Ջավախք. ինչի մասին է լռում պատմությունը» ֆիլմը, որի հեղինակն է Մովսես Գասպարյանը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Ազդ պրոդաքշնի» հիմնադիր, պրոդյուսեր, ռեժիսոր Հայկ Հարությունյանը:
«Ջավախք ասելով՝ պատկերացնում ես Հայոց պատմության դասագրքի էջեր, Զաքարյան եղբայրներին, Թմկաբերդի առումը, Փարվանան, Թամար թագուհուն և Էրզրումի գաղթը: Ջավախքը տեսնելով՝ հասկանում ես, որ նրա պատմության էջերը պետք է լինեին ավելին, շատ ավելին: Ավելին, որովհետև և ոչ մի դասագրքում չես գտնի Գիմբիրդեցի մամիկի քառասյուն օդայի մասին, երբ քայլում ես խոտերի միջով և միայն հետո հասկանում, որ դա տանիք է... չես գտնի երկրորդ հայկական դպրոց, որտեղ նույնիսկ Մենդելեևի աղյուսակը թարգմանված է վրացերեն.... ոչ մի ուրիշ տեղ չկա «շնչող» հարյուր ութսունամյա Ավետարան, որը, կարծես, ինքն է պատմում, թե ինչպես փրկվեց գաղթից, ինչպես վերակենդանացավ, նոր ուժ ստացավ... Սա Էրզրումի փոքր, հոգևոր մասնիկն է Ջավախքում ու այն կբացահայտի այս ֆիլմը»,-ասաց Հ. Հարությունյանը:
Նշենք, որ «Ազդ Պրոդաքշնը» հիմնադրվել է 1997 թվականին, նկարահանել է ավելի քան 50 ֆիլմ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում նկարահանում է պատմական Հայաստանը ներկայացնող ֆիլմերի շարք: Արդեն պատրաստել են «Բարի գալուստ Ղարաբաղ», «Արևմտյան Հայաստան», ինչպես նաև «Նոյան տապանի առեղծվածը», Կիլիկիայի մասին ֆիլմերը:

Культура 18:10 15/12/2008
Компания “Азд продакшн” уже закончила свой фильм “Джавахк, о чем молчит история”, автором которого является Мовсес Гаспарян. Об этом Panorama.am сообщил основатель компании “Азд продакшн”, продюсер и режиссер Айк Арутюнян.
“Говоря Джавахк, представляешь страницы учебника по истории Армении, братьев Закарян, взятие крепости Тмук, Парвану, царицу Тамару и миграцию Эрзрума. Видя Двавахк, понимаешь, что страниц ее истории должно быть больше, намного больше. Больше, поскольку ни в одном учебнике не найти о четырехстолбной гостевой комнате бабушки из Гимбирда, когда ходишь по траве и только потом понимаешь, что это жилище…Не найти второй армянской школы, где даже таблица Менделеева переведена на грузинский… Нигде больше нет “дышашей” 180-летней Библии, которая, будто сама рассказывает то, как спаслась от миграции, как вновь ожила, получила новую силу… Это маленькая, духовная часть Эрзрума в Джавахке и она раскроет этот фильм”, - сказал А. Арутюнян.
Отметим, что студия “Азд продакшн” основана в 1997 году, сняла более 50 фильмов, в течение последних трех лет снимает ряд фильмов, представляющих историческую Армению. Уже готовы фильмы “Добро пожаловать в Карабах”, “Восточная Армения”, “Загадка Ноева Ковчега” и фильм о Киликии.