Մշակույթ 16:56 15/12/2008
«Ազդ պրոդաքշն» ընկերությունն արդեն ավարտել է իր «Ջավախք. ինչի մասին է լռում պատմությունը» ֆիլմը, որի հեղինակն է Մովսես Գասպարյանը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Ազդ պրոդաքշնի» հիմնադիր, պրոդյուսեր, ռեժիսոր Հայկ Հարությունյանը:
«Ջավախք ասելով՝ պատկերացնում ես Հայոց պատմության դասագրքի էջեր, Զաքարյան եղբայրներին, Թմկաբերդի առումը, Փարվանան, Թամար թագուհուն և Էրզրումի գաղթը: Ջավախքը տեսնելով՝ հասկանում ես, որ նրա պատմության էջերը պետք է լինեին ավելին, շատ ավելին: Ավելին, որովհետև և ոչ մի դասագրքում չես գտնի Գիմբիրդեցի մամիկի քառասյուն օդայի մասին, երբ քայլում ես խոտերի միջով և միայն հետո հասկանում, որ դա տանիք է... չես գտնի երկրորդ հայկական դպրոց, որտեղ նույնիսկ Մենդելեևի աղյուսակը թարգմանված է վրացերեն.... ոչ մի ուրիշ տեղ չկա «շնչող» հարյուր ութսունամյա Ավետարան, որը, կարծես, ինքն է պատմում, թե ինչպես փրկվեց գաղթից, ինչպես վերակենդանացավ, նոր ուժ ստացավ... Սա Էրզրումի փոքր, հոգևոր մասնիկն է Ջավախքում ու այն կբացահայտի այս ֆիլմը»,-ասաց Հ. Հարությունյանը:
Նշենք, որ «Ազդ Պրոդաքշնը» հիմնադրվել է 1997 թվականին, նկարահանել է ավելի քան 50 ֆիլմ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում նկարահանում է պատմական Հայաստանը ներկայացնող ֆիլմերի շարք: Արդեն պատրաստել են «Բարի գալուստ Ղարաբաղ», «Արևմտյան Հայաստան», ինչպես նաև «Նոյան տապանի առեղծվածը», Կիլիկիայի մասին ֆիլմերը:

Culture 19:02 15/12/2008
A film about “Djavakhq: what is history silent about” by “AZD Production” company is produced, said the founder of the company, producer and director Hayk Harutyunyan to Panorama.am.
“Saying Djavakhq you imagine the pages of your history book, Brothers Zakaryan, the invasion of Tmbkaberd, Parvana, Queen Tamar and the migration of Erzrum. When you see Djavakhq, you understand that the pages of history book tell too little. Surely it tells too little, as only visiting Djavakhq you find out that in an Armenian school Mendeleyev table is translated into Georgian; here you find out 180 years old Testament which tells about its life…This is a particle of Erzrum which will be discovered in this film,” said H. Harutyunyan.
Note that “AZD Production” was founded in 1997 and more than 50 films have been produced since then. In the last three years films about historic Armenia have been produced – “Welcome to Karabakh”, “Western Armenia”, “Mystery of Noah’s Ark” and films about Cilicia.