ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՊԱԿԱՍՈՒՄ ԵՆ ՈՐԱԿՅԱԼ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԿԱԴՐԵՐ
ԿԳ նախարար Սպարտակ Սեյրանյանն այսօր ամփոփելով անցնող տարին նշեց, որ տարիներ շարունակ մեծ ուշադրություն է դարձվել հանրակրթությանը և բուհական համակարգին, իսկ ուսումնարաններն և քոլեջները դուրս են մնացել պետական քաղաքականության ուշադրությունից: Ուստի այդ ոլորտում դեռևս լուրջ անելիքներ կան:
Ս. Սեյրանյանը հայտնեց, որ այդ ոլորտը զարգացնելու նպատակով այս տարի ընդունվել է «ՀՀ նախնական և միջին մասնագիտական կրթության զարգացման հայեցակարգը», մասնագիտական կրթության բարեփոխումների 2008-2011թ. միջոցառումների ծրագրով և ժամանակացույցով:
ՀՀ կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում ստեղծվել է «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում զարգացման ազգային կենտրոնը» (ՄԿՈՒԶԱԿ), որի նպատական է աջակցել ոլորտում սկիզբ դրված լայնածավալ բարեփոխումներին:
ԿԳ նախարարն այս ոլորտում կարևորեց այն, որ այս տարի մրցութային կարգով ընտրվել են 12 մասնագիտական կրթական ուսումնական հաստատություններ, որտեղ իրականացվել են շուրջ 810 մլն դրամի հիմնանորոգման աշխատանքներ, իսկ առաջիկայում նախատեսվում է 2 մլրդ դրամի արժողությամբ նյութատեխնիկական բազայի տրամադրում:
Այս տարի, նրա խոսքով, կազմակերպվել են նաև վերապատրաստման դասընթացներ նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրենների և դասախոսական անձնակազմի համար:
Նախարարն այսօր առկա լուրջ խնդիր է համարում հանրապետությունում որակյալ աշխատանքային կադրերի պակասը:
Ս. Սեյրանյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի տպագրվել են նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտին վերաբերող մի շարք տեղեկատվական նյութեր, լույս է տեսել նաև «Մասնագիտական կրթություն» ամսագիրը:

Образование 15:02 23/12/2008
В Армении не хватает профессиональных кадров в различных отраслях, заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции министр образования и науки Армении Спартак Сейранян.
“В течение многих лет большое внимание уделялось общему образованию и системе высшего образования, а училища и колледжи оставались вне внимания государственной политики, следовательно, в этой сфере предстоят серьезные работы”, - сказал министр.
С. Сейранян сообщил, что в целях развития данной сферы в этом году была принята “Концепция развития в Армении начального и средне-специального образования”, а также программа мероприятий реформ специального образования на 2008-2011годы и график их выполнения.
Кроме того, в рамках подписанного между правительством Армении и Еврокомиссией соглашения создан Национальный центр профессионального образования и развития обучения. Цель центра – содействовать широкомасштабным реформам в указанной сфере.
Министр образования и науки отметил также, что в этом году на конкурсной основе было отобрано 12 многофункциональных образовательных центров, которые будут заниматься подготовкой специалистов разных отраслей. В центрах уже выполнены капитальные работы на сумму 810 млн. драмов, а в ближайшее время будет предоставлена материально-техническая база на сумму 2 млрд. драмов.
По словам министра, в этом году были организованы также курсы переподготовки для директоров и преподавательского состава начальных и средне-специальных учебных заведений. Министр сообщил также, что в течение года был опубликован ряд информационных материалов по вопросам начального и средне-специального образования, в том числе, вышел в свет журнал “Профессиональное образование”.