ՃԳՆԱԺԱՄ. «ՆԱԻՐԻՏԸ» ԴԱԴԱՐԵՑՐԵԼ Է ԻՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ՄԻՆՉԵՎ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 1-Ը
Միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի արդյունքում համաշխարհային շուկայում կրճատվել են քլորոպրենային կաուչուկի իրացման ծավալները, ինչը բացասաբար է ազդել միայն պատվերներով աշխատող «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ արտահանման ծավալների վրա: Ինչպես հայտնում եմ գործարանի մամուլի ծառայությունից, պատվերների կրճատման հետևանքով, ընկերությունը տեխնոլոգիական (տեխնիկական) կանգառ է վերցրել մինչև 2009 թվականի փետրվարի 1-ը: Ընկերության 2744 աշխատակիցների 55,7%-ը (1528 աշխատող) դեկտեմբերի 17-ից անցել է ժամանակավոր հարկադիր պարապուրդի` մինչև 2009 թվականի մարտի 1-ը: Պարապուրդի մեջ գտնվողների աշխատավարձը կհաշվարկվի և կվճարվի` համաձայն ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի համապատասխան դրույթների:
«Նաիրիտ»-ի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ընկերությունն իր արտադրական և սպասարկող ստորաբաժանումների աշխատակիցների 2008 թվականի հոկտեմբեր ամսվա աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների գծով պարտք չունի: Նոյեմբեր ամսվա արտադրական աշխատողներին վճարվելիք աշխատավարձը և դրան հավասարեցված վճարները կազմում են 241,5 մլն դրամ, որից 33,8 մլն դրամը վճարվել է դեկտեմբերի 23-ին, 51,2 մլն դրամը վճարվել է դեկտեմբերի 24-ին, իսկ 156,5 մլն դրամը, այն` արտադրական անձնակազմի աշխատավարձի պարտքը, կվճարվի մինչև դեկտեմբերի 27-ը ներառյալ` այսինքն աշխատավարձի վճարումների համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետից 12 օր ուշացումով:
Հիշեցնենք, որ երեկ «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները հավաքվել էին կառավարության շենքի առջև և պահանջում էին վճարել իրենց նոյեմբեր ամսվա աշխատավարձերը: Նրանք հայտնել են, որ իրենք ստացել են աշխատավարձերի 30%-ը, սակայն ցանկանում են այն ստանալ ամբողջությամբ:
«Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 90%-ը պատկանում է Rhinoville Property Limited ընկերությանը, իսկ 10%-ը Հայաստանի կառավարությանը:

Экономика 11:09 25/12/2008
Сотрудникам химгиганта Армении - ЗАО “Завод Наирит”, обещают до конца текущего года выплатить задолженность по зарплате за ноябрь.
“В результате глобального финансового кризиса на мировом рынке сократилось потребление синтетических каучуков. Как следствие, снижение спроса отрицательно воздействовало на объемы экспорта ЗАО “Завод Наирит”, работающего только по заказам потребителей, и привело к технологической остановке предприятия до 1-го февраля 2009 года. В результате этого, 1528 (55,7 %) из 2744 работников компании с 17-го декабря находятся в режиме вынужденного простоя до 1-го марта 2009 года. Во время простоя заработная плата работников компании будет рассчитываться и выплачиваться согласно соответствующим статьям Трудового законодательства РА”, - говорится в распространенном пресс-службой ЗАО сообщении.
Источник отмечает, что сокращения работников ЗАО “Завод Наирит” возможны лишь вследствие перехода на внутризаводской хозрасчет в 2009 году. Кризисные явления не могут служить причиной для увольнений.
“Компания не имеет задолженности по зарплате и приравненных к ней выплат за октябрь месяц перед работниками производственных и обслуживающих подразделений.
Зарплата за ноябрь месяц и приравненные к ней выплаты для работников производства составляет 241,5 млн. драмов, из них 33,8 млн. драмов выплачены 23-го декабря, 51,2 млн. драмов выплачены 24-го декабря, а задолженность по зарплате (156,5 млн. драмов) будет погашена до 27-го декабря 2008 года, с 12-и дневной задержкой по сравнению со сроком предусмотренным законодательством РА”, - сообщили в пресс-службе ЗАО “Завод Наирит”.