Տնտեսություն 13:08 26/12/2008
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը տրամադրում է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով վարկ երեք տրանշներով, որպեսզի հնարավորություն տա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ին վարկեր առաջարկելու միկրո և փոքր ձեռնարկություններին (ՄՓՁ-եր) ամբողջ երկրում: Այս մասին հայտնում են «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկ-ից:
Ըստ ներկայացման, ծրագիրը հնարավորություն կտա Հայաստանի վարկունակ ՄՓՁ-երին ունենալու ֆինանսավորման միջնաժամկետ հուսալի աղբյուրներից օգտվելու հնարավորություն: Ծրագիրն իրականացվում է Armenia Multi-Bank Framework Facility II շրջանակներում: Վարկը կուղեկցվի Հայաստանի Միկրովարկավորման ծրագրի շրջանակներում տեխնիկական օժանդակությամբ (նշված ծրագիրը հաստատությունների զարգացման ու հզորացման տեխնիկական համագործակցության ծրագիր է, որը մշակված է գործընկեր բանկերի ՄՓՁ վարկավորման գործունեությունը հեշտացնելու և դրան օգնելու նպատակով): Տեխնիկական համագործակցության միջոցները տրամադրվել են ՎԶԵԲ-ի` վաղ անցումային երկրների Բազմադոնոր հիմնադրամի և Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամի կողմից:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը, որը ընդհանուր ակտիվների մեծությամբ զբաղեցնում է է չորրորդ տեղը, կարևոր դերակատար է հայաստանյան բանկային համակարգում և ունի մասնաճյուղերի ամենալայն ցանցը երկրում: Սպասվում է, որ բանկը իր 78 մասնաճյուղերով և ցածր եկամուտներով խմբերի համար նոր ծառայություններով կբերի իր ներդրումը Հայաստանի ՄՓՁ հատվածի զարգացմանը, ներառյալ գյուղական շրջաններում:
«Միկրո և փոքր ձեռնարկությունները զարգացող տնտեսության կմախքն են: Երկրում առկա է ՄՓՁ ֆինանսավորման զգալի չբավարարված պահանջարկե,- նշում է Չիկակո Կունոն` ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի խմբի տնօրենը: «Այս ծրագիրը ստանում է հատուկ կարևորություն իրացվելիության համաշխարհային սահմանափակումների ներկայիս միջավայրում, և ՎՏԲ-Հայաստան բանկի տարածքային լայն ներկայությամբ մենք ցանկանում ենք մեծացնել երկրի գյուղական շրջանների, միկրո և փոքր ձեռնարկությունների համար ֆինանսավորման հասանելիությունըե,- ավելացնում է Կունոն:
ՎԶԵԲ-ը ստանձնել է հանձնառություն աջակցելու իր գործունեության երկրներում ՄՓՁ հատվածի զարգացմանը: ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի խումբը ղեկավարում է ՄՓՁ ֆինանսավորման երկարաժամկետ ծրագրեր 15 երկրներում և ձեռք է բերել նշանակալի փորձ ՄՓՁ վարկավորման գործառնություններ զարգացնելու ուղղությամբ: Միկրո և փոքր ընկերությունների խթանումը Բանկի բարձր գերայակություններից մեկն է Հայաստանում և իհարկե ամբողջ տարածաշրջանում, որտեղ այն գործում է:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ամենամեծ ներդրողն է` ներդրած լինելով 202 միլիոն եվրո տնտեսության բոլոր հիմնական հատվածների 52 ծրագրերում: Հայաստանում իրականացվող ծրագիրը Վաղ անցումային երկրների նախաձեռնության մասն է, որը մեկնարկել է 2004թ. ապրիլին և կիրառում է ֆինանսավորման արդյունավետ կազմակերպված մոտեցում` ներգրավելու ավելի շատ ներդրումներ և քաջալերելու տնտեսական բարեփոխումները:
Ինչպես տեղեկացնում են, 61 երկրների և երկու միջկառավարական հաստատությունների պատկանող ՎԶԵԲ-ը նպատակ ունի սատարել կենտրոնական պլանավորմամբ տնտեսություններից անցումը շուկայական տնտեսությունների կենտրոնական ու արևելյան Եվրոպայում և կենտրոնական Ասիայում:

Экономика 12:47 26/12/2008
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставил ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” кредит в размере $10 млн. в трех траншах для кредитования микро и малого предпринимательства (ММП). Об этом сообщает пресс-служба Банка ВТБ (Армения).
Данная программа предоставит возможность кредитоспособным ММП Армении воспользоваться надежными источниками среднесрочного финансирования. Программа действует в рамках концепции Armenia Multi-Bank Framework Facility II. Кредит будет сопровождаться технической поддержкой со стороны Armenia Microlending Programme – организованной для поддержки кредитования микро и малых предприятий банками-соучастниками. Фонды Технического сотрудничества были предоставлены Early Transition Countries Multi-donor Fund и Shareholders’ Special Fund.
“Микро и малые предприятия являются основой для стран с развивающейся экономикой, и в Армении есть наличие неудовлетворенного спроса в отношении финансирования микро и малых предприятий”, - заявила директор группы малого бизнеса ЕБРР Чикако Куно. “Мы надеемся сделать финансы более доступными для областных, микро и малых предприятий, акцентируясь на присутствие Банка ВТБ (Армения) во всех областях страны”, - добавила Куно.
Банк ВТБ (Армения) занимает четвертое место по величине общих активов, играет важную роль в банковском секторе Армении, имея при этом наиболее расширенную сеть филиалов в стране. С 78-ю филиалами по всей стране и новыми продуктами, направленными на слой общества с низкими доходами, банк намеревается способствовать развитию сектора ММП, включая сельские районы.
Армения стала членом Европейского банка реконструкции и развития 7 декабря 1992 года с долевым участием в размере 10 млн. евро. ЕБРР является одним из крупнейших инвесторов в Армении, который разместил 202 млн. евро посредством реализации 52 программ.
ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” (до 20 июня 2006 г. ЗАО "Армсбербанк") стало участником группы ВТБ в апреле 2004 г. В настоящее время банк ВТБ владеет 100% акций ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”. Уставной капитал ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” составляет 13,9 млрд. драмов, собственный капитал по состоянию на 1 ноября 2008 года составил 23,2 млрд. драмов, активы банка - 98 млрд. драмов, кредитный портфель 74,7 млрд. драмов, общие обязательства – 74,8 млрд. драмов, чистая прибыль за январь-сентябрь 2008 года составила свыше 2,4 млрд. драмов.