ԺԱՄԿԵՏԱՆՑ ՍՆՆԴԱՄԹԵՐՔ ՀԱՆՐԱԿՐԹԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
Հանրակրթական հաստատություններում՝ դպրոցներում ու մանկապարտեզներում իրականացրած ստուգումների ընթացքում պարզվել է, որ այս հաստատությունների սննդի կետերում վաճառվում են ժամկետանց, առանց համապատասխան սերտիֆիկատի վաճառվող բազմապիսի հրուշակեղեն և երշիկեղեն: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժական պետական տեսչության իրավական ապահովման և տեղեկատվության բաժնի պետ Սուսաննա Մինասյանը:
Նրա խոսքով, ստուգումների նախնական փուլում կրթական հաստատություններում տիրող սանիտարահիգիենիկ դրությունը «սարսափելի էր»: «Նախնական ստուգումներից հետո տեսչությունը հաստատություններին իրավիճակը շտկելու համար մեկ ամիս ժամանակ տվեց, որից հետո պատկերը, կարելի է ասել, մեղմացավ, սակայն կրկին հիգիենիայի և սննդամթերքի պահպանման պայմանների կոպիտ խախտումներ հատնաբերեցինք»,-ասաց Ս. Մինասյանը:
Ըստ բաժնի պետի, ստուգայցեր են կատարվել շուրջ 150 կրթական հաստատություններում, որոնցից մոտ 50-ը մայրաքաղաքում, իսկ 100-ը հանրապետության տարբեր մարզերում: Հարցին՝ մայրաքաղաքի, թե՞ մարզային դպրոցներում են ավելի շատ խախտումներ կատարվել, Ս. Մինասյանը պատասխանեց, որ հստակ հնարավոր չէ նշել:
Նրա ներկայացմամբ, մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցներում կան սնման կետեր, իսկ մարզային դպրոցների ոչ բոլոր ճաշարաններն են գործում: Սակայն այդ պարագայոմ, ինչպես նա հավաստեց, աշակերտը սնվում է դպրոցի հարակից տարածքում գործող սնման կետերում և չի բացառվում, որ այդտեղ ևս խախտվում են սանիտարահիգիենիկ կանոնները:
Հանրակրթական հաստատություններում ստուգումները շարունակվելու են:

Санитарно-гигиенические проверки в школах Армении продолжаются
В ходе проведения проверок в общеобразовательных учреждениях, школах и детских садах, было выяснено, что в пунктах общественного питания в указанных учреждениях продаются просроченные, несертифицированные различные сладости, колбасные изделия. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила начальник отдела информации и правового обеспечения государственной инспекции безопасности продуктов питания и ветеринарии Министерства сельского хозяйства Армении Сусанна Минасян.
По ее словам, на начальном этапе проверок санитарно-гигиеническое состояние в образовательных учреждениях было «ужасным». «После предварительных проверок инспекция, в целях исправления ситуации в данных учреждениях, установила месячный срок, после чего картина, можно сказать, смягчилась, однако снова обнаружены грубые нарушения в плане соблюдения условий хранения продуктов питания и гигиены», - отметила С. Минасян.
Проверки были проведены в 150 учебных заведениях, 50 из которых находятся в Ереване, а 100 – в разных областях страны. С. Минасян затруднилась ответить на вопрос, где хуже всего следят за санитарно-гигиеническими требованиями - в столице или в областях.
Как заметила С. Минасян, пункты общественного питания есть во всех столичных школах, а в областных школах действуют далеко не все буфеты. Однако в таком случае, как утверждает С. Минасян, ученик питается в пунктах общественного питания, находящемся рядом со школой и не исключено, что там также нарушаются санитарно-гигиенические правила.
Заметим, что проверки в общеобразовательных учреждениях продолжаются.