Հասարակություն 14:05 12/01/2009
Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության պետ Արմեն Սողոյանն այսօր լրագրողներին ամփոփ ներկայացրեց նախորդ տարվա կատարված աշխատանքները: 2008 թվականին առաջնային օղակի բժիշկներին կատարած այցելությունների թիվը կազմել է 2 մլն 93 հազար 20 այց, որը 2007 թվականի հետ համեմատ ավել է 8.6 տոկոսով:
Նախորդ տարի լաբորատոր գործիքային հետազոտության է ենթարկվել 946 հազար 541 անձ, որը 14 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա գրացված թվից:
Ա. Սողոյանի խոսքով, 2008 թվականին անվճար և արտոնյալ պայմաններով դեղորայք է ստացել 151 հազար 116 անձ, որը 2007 թվականի հետ համեմատ ավելի է 14,2 տոկոսով: Վարչության պետի տեղեկացմամբ, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող ստացիոնար համակարգում բուժսպասարկում է ստացել 39 հազար 911 քաղաքացի, որը 2007 թվականի հետ համեմատ ավել է 25,2 տոկոսով:
Նա հայտնեց, որ 2008 թվականին Երևանի «Շտապ բուժօգնություն» ընկերության կողմից իրականացվել է 156 հազար 318 կանչ, որը 2007 թվականին գրանցված կանչերի համեմատ ավել է 9 տոկոսով:
2008 թվականին Երևանի քաղաքի ծննդատներում գրանցվել է 16 հազար 994 ծնունդ, որը 8.9 տոկոսով ավելի է 2007 թվականին գրանցված ծնունդների թվից:

В 2008 году в Ереване родилось 16 994 малышей
Начальник Управления по здравоохранению и социальному обеспечению мэрии Еревана Армен Согоян представил сегодня на встрече с журналистами проделанные в течение 2008 года работы.
По приведенным им данным, число нанесенных врачам первичного звена визитов за прошедший год составило 2 млн 93 тысячи 20, что по сравнению с 2007 годом больше на 8.6 процентов. Лабораторно-инструментальным исследованиям подвергся 946 541 человек, что на 14% больше зарегистрированного в 2007 году числа.
А. Согоян сообщил, что в 2008 году Служба скорой помощи осуществила 156 318 вызовов, т.е. на 9% больше, чем за 2007 год.
Также стоит отметить, что в Ереване за минувший год родилось 16 994 детей. В 2007 году этот показатель был ниже на 8.9%.