Մշակույթ 15:48 12/01/2009
Հայ գրող Սիլվա Կապուտիկյանի 90-ամյա հոբելյանի առիթով` հունվարի 20-ին, բացվելու է նրա անվան թանգարանը: Այս մասին ասուլիսում հայտնեց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Իսկ Սերգեյ Փարաջանովի 85-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումները, ըստ նախարարի, չեն ավարտվել միայն նրա ծննդյան օրով (հունվարի 9-ը): «Փարաջանովի հետ կապված ունենք մեծ ծրագիր` նրա արվեստը ներկայացնել արտասահմանում»,-ասաց Հ. Պողոսյանը:
Ինչ վերաբերում է հայ տպագրության 500-ամյա հոբելյանին (2012 թ), ապա, ըստ Հ. Պողոսյանի, միջոցառումների հանձնաժողովի նախագահը երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանն է: Նախարարությանը, ստանալով առաջարկություններ, ծրագրեր, պետք է քննարկի ու ներկայացանի նախագահին: Մինչև հունվարի վերջը, նախարարի տեղեկացմամբ, կհրավիրի հերթական նիստը: Ծրագրերի ընդհանուր բովանադակությունից արդեն պարզ է, որ հայ տպագրության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումներն անցկացվելու են ըստ արժանավույն: Մեկ անգամ ևս անդրադառանալու ենք մեր մշակույթի հիմքին` գրին»,-ասաց Հ. Պողոսյանը:
Խոսելով հոբելյանական միջոցառումների նոր ձևաչափի մասին` ոչ միայն պաշտոնական նիստեր, այլ նաև մի շարք այլ միջոցառումներ` հուշարձանների բացում, հոբելյարին նվիրված գրքերի տպագրություն և այլն, Հ. Պողոսյանը նկատեց, որ այդ ճանապարհով փորձում են վերաիմաստավորել հայկական մշակութային ժառանգությունը:
Տեղեկացնենք, որ այս տարի նշվելու է Հրաչյա Քոչարի (100), Հովհաննես Թումանյանի (140), Դանիել Վարուժանի (125), Շառլ Ազնավուրի (85), Կոմիտասի (140) և այլ անվանի հայերի հոբելյանները:

Culture 16:39 12/01/2009
On 20 January a museum named after Armenian writer Silva Kaputikyan will be opened to commemorate 90th jubilee of her birthday, said the Minister of Culture Hasmik Poghosyan in a press conference.
The Minister said that the events devoted to the 85th jubilee of Sergey Paradjanov have not been finished by his birthday (9 January). “We have a big projects connected with Paradjanov – we are planning to present his art abroad,” said the Minister.
Regarding the 500 jubilee of Armenian print (2012), the Minister of Culture said that the chairman of the committee is the President of the country Serzh Sargsyan. After the Minister receives projects and discusses them, they will be presented to the President.
The Minister said that they are trying to establish new methods of commemorating great Armenians. Note that in 2009 Hrachya Kochar’s (100), Hovhannes Tumanyan’s (140), Daniel Varuzhan’s (125), Charles Aznavour’s (85) and Komitas’ (140) jubilees will be celebrated.