ԴԻՄՈՒՄ-ՀԱՅՏԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵՆ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 31-ԻՑ
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը այս տարվա հունվարի 31-ից սկսում է ՀՀ միջնակարգ դպրոցների 2008-2009 ուստարվա շրջանավարտների «Հայոց լեզու և հայ գրականություն», «Մաթեմատիկա», «Հայոց պատմություն», «Ընդհանուր պատմություն», «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Օտար լեզու» «Աշխարհագրություն», «Կենսաբանություն» առարկաներից պետական ավարտական և միասնական (2009 թվականի բուհերի ընդունելության) քննությունների կազմակերպման գործընթացը:
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացրեց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի մամուլի քարտուղար Գայանե Մանուկյանը, միասնական քննությանը մասնակցելու համար շրջանավարտը (դիմորդը) պետք է լրացնի դիմում-հայտ:
Նրա տեղեկացմամբ, 2008-2009 ուստարվա շրջանավարտները դիմում-հայտ են լրացնում իրենց ուսումնական հաստատությունում, նախորդ տարիների շրջանավարտները` իրենց բնակության վայրի` այդ նպատակով առանձնացված ուսումնական հաստատությունում, որի մասին տեղեկություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել փաստացի բնակության վայրի մարզային (Երևանի քաղաքապետարանի) կրթության վարչություն:
Միասնական քննության վճարից (1500 դրամ) ազատվում են հետևյալ դիմորդները` պարտադիր ժամկետային ծառայությունից զորացրված անձինք, 1-ին և 2-րդ խմբերի և մինչև 18 տարեկան մանկուց հաշմանդամները, ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զոհված զինծառայողների երեխաները, առանց ծնողական խնամքի մնացած մինչև 23 տարեկան անձինք:
Նշենք, որ դիմում-հայտերի ընդունման վերջին ժամկետը 2009 թվականի մարտի 16-ն է:
ԳԹԿ մամուլի քարտուղարը նշեց, որ նախորդ տարիների այն շրջանավարտները, որոնք բուհ ընդունվելու համար վերընշված առարկաներից քննություն են հանձնելու, դիմում-հայտը պետք է լրացնեն իրենց բնակության վայրի` այդ նպատակով առանձնացված ուսումնական հաստատություններում: Իսկ բանակից զորացրվածները և ատրասահմանում տարբեր ծրագրերով սովորող ուսանողները մասնակցելու են լրացուցիչ միասնական քննություներին:

ЦОТ начинает с 31 января процесс организации государственных выпускных и единых экзаменов
Центр оценки и тестирования Армении начинает с 31 января текущего года процесс организации государственных выпускных и единых (вступительных) экзаменов для выпускников учебного года 2008-2009 среднеобразовательных школ РА по предметам армянский язык и армянская литература, математика, история Армении, общая история, химия, физика, иностранный язык, география и биология.
Как сообщила корреспонденту Panorama.am пресс-секретарь Центра оценки и тестирования Гаянэ Манукян, для проведения единого экзамена выпускник (абитуриент) должен заполнить специальное заявление.
По ее словам, выпускники учебного года 2008-2009 заполняют данное заявление в своих учебных заведениях, а выпускники прошлых лет – в выделенном с этой целью учебном учреждении по месту их жительства.
Для получения необходимой информации следует обращаться в областное (или мэрии Еревана) управление образования в соответствии с фактическим местом проживания.
От выплаты за участие в едином экзамене (1500 драмов) могут быть освобождены следующие абитуриенты: демобилизованные после обязательной срочной службы, инвалиды первой и второй групп и от рождения в возрасте до 18 лет, дети военнослужащих, погибших во время защиты РА, а также граждане в возрасте до 23 лет, лишенные родительской опеки.
Отметим, что последний срок по предъявлению заявлений назначен на 16 марта текущего года.