ՄԱՍՆԱԳԵՏ. «ԱՎԵԼԻ ՀԵՇՏ Է ԲՈՒԺԵԼ ՔԱՂՑԿԵՂԱԾԻՆ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ, ՔԱՆ ՔԱՂՑԿԵՂԸ»
Հանրապետության ուսուցքաբանության ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Բազիկյանի խոսքով, 2007 թվականին քաղցկեղով հիվանդացել է 7294 հոգի: Նույն տարում մահացել է 5317 քաղցկեղակիր: Արձանագրած տվյալների համաձայն, 2006-ին հիվանդացել է 7163 հոգի, մահացել` 5329-ը:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի փոխտնօրենը, Հայաստանում կանանց մոտ ավելի շատ տարածված են կրծքագեղձի քաղցկեղը, ըստ հաճախականության երկրորդ տեղում ստամոքսի քաղցկեղն է, ապա հերթականությամբ աղեստամոքսային տրակտի, արգանդի մարմնի ու արգանդի վզիկի:
Իսկ տղամարդկանց մոտ ամենաշատը հանդիպում է թոքի քաղցկեղը: «Բոլորս էլ գիտենք, որ դա ծխախոտի ազդեցության հետևանքն է»,-նշեց բժիշկը: Այնուհետև, ըստ նրա, գրանցվում է ստամոքսի, աղեստամոքսային տրակտի քաղցկեղ: Դրանց հաջորդում են տղամարդու սեռական օրգանների` միզապարկի, շագանակագեղձի քաղցկեղը.«որն ի դեպ, վերջին մի քանի տարիներին աճի միտում ունի: Շատ են հանդիպում նաև արյան քաղցկեղի դեպքերը»,-ավելացրեց Գ. Բազիկյանը:
Մասնագետի հավաստմամբ, ուռուցքների 80-90% արտաքին միջավայրի ազդեցության արդյունք է, իսկ ծխախոտի գործածությունն աշխարհում քաղցկեղի առաջացման հիմնական ու առաջնային պատճառն է համարվում:
Ինչ վերաբերում է մանկական հիվանդացությանը, ապա նրա հավաստմամբ, մեկ տարում քաղցկեղով հիվանդանում է 70-80 երեխա: Միջազգային չափանիշների համաձայն, մինչև 16 տարեկան (ներառյալ) երեխաների մոտ ավելի շատ նկատվում է արյան, ուղեղի ու երիկամնների քաղցկեղ:
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի փոխտնօրենի խոսքով, աշխարհում շարունակվում է քաղցկեղի աճը, բայց նաև մեծանում է հիվանդության վաղաժամ հայտնաբերման հնարավորությունը: Մասնագետը, հավաստիացնում է, որ ավելի հեշտ է բուժել քաղցկեղածին հիվանդությունները, քան հենց քաղցկեղը: Մինչդեռ նա նկատեց, որ քաղցկեղով տառապող 15 հազար մարդ վերջին տարիներին բուժվել է ու ներկայում ապրում է առանց հիվանդության:
Նշենք, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը փետրվարի 14-ին նշում է քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր:

Здоровье 18:53 26/01/2009
В Армении на сегодняшний день зарегистрировано 28 тысяч больных раком. По словам замдиректора Национального онкологического центра РА Гагика Базикяна, в 2007 году раком заболели 7294 человек (2006 г. – 7163 больных), от рака скончались 5317 (2006 г. - 5329).
Как сообщил в беседе с корреспондентом, Panorama.am Г. Базикян, в Армении среди женщин наиболее распространен рак груди, далее по распространенности идут рак желудка, рак желудочно-кишечного тракта, тела матки и шейки матки.
У мужчин наиболее распространен рак легких. “Все мы знаем, что это результат воздействия сигарет”, - отметил врач, по словам которого далее регистрируется рак желудка, желудочно-кишечного тракта, мужских половых органов, который в последние годы приобретает тенденцию роста. Часто встречаются случаи рака крови.
По словам специалиста, 80-90% опухолей – это результат воздействия внешней среды, а курение сигарет в мире считается первой и основной причиной возникновения рака.
Что касается детей больных раком, то, как сказал Г. Базикян, за год раком заболевает 70-80 детей. Согласно международным критериям, у детей до 16 лет (включительно) чаще встречается рак крови, мозга и почек.
Как сообщил замдиректора Национального онкологического центра, рост случаев онкологических заболеваний в мире продолжается, но в то же время увеличивается возможность раннего обнаружения болезни. Г. Базикян уверяет, что легче вылечить предраковые заболевания, чем сам рак. По его словам, в течение последних лет 15 тысяч человек из страдающих раком были вылечены и в настоящее время живут без болезни.