Տնտեսություն 12:28 03/02/2009
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Ֆրանս Տելեկոմ (Օրանժ Արմենիա)» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուային: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովը, «Գրանդ Թորնթոն Ամի» ընկերության տնօրեն-բաժնետեր Արման Փինարբասին:
Ինչպես տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում վարչապետը նշել է, որ մեր երկրում վաղուց էր հասունացել հեռահաղորդակցման ոլորտում ևս մեկ լուրջ ընկերության գործունեության անհրաժեշտությունը: Բրունո Դյութուան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին և կառավարությանը` միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցույթ անցկացնելու, ինչպես նաև Հայաստանում գործարարության համար գործունեության բարենպաստ պայմանների ապահովման համար:
Ներկայացնելով հեռահաղորդակցման բնագավառում աշխարհի առաջատար օպերատորներից մեկը համարվող «Ֆրանս Տելեկոմի» գործունեությունը, պարոն Դյութուան նշել է, որ Օրանժ Արմենիան դեռևս ձևավորման փուլում է և մտադիր է նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտել մինչև տարեվերջ ու այդ ժամկետում սկսել գործունեությունը: Նա տեղեկացրել է, որ 2009-ի ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է ևս 70 մլն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ ներդրումներ կատարել, նպատակ ունենալով գործունեություն ծավալել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև հանրապետության մարզերում` ընդգրկելով ազգաբնակչության հնարավորինս լայն շրջանակներ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՙՖրանս Տելեկոմի՚ մուտքը հայաստանյան շուկա կարևորել է մի քանի տեսանկյունից: Ըստ նրա, նախ ավելանում է մրցակցությունը հեռահաղորդակցման ոլորտում, որի արդյունքում շահելու են սպառողները, ինչը նաև նշանակում է նոր ներդրումներ ու նոր աշխատատեղեր: Այդ հանգամանքը կառավարության ղեկավարի խոսքով, առավել կարևոր է ներկայիս համաշխարհային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում: Տիգրան Սարգսյանի համոզմամբ, ՙՕրանժ Արմենիան՚ իր հետ Հայաստան է բերելու նոր բիզնես մշակույթ: Ըստ կառավարության ղեկավարի, ընկերության գործունեությունը, այդ ամենի արդյունքում, կնպաստի նաև հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Экономика 14:07 03/02/2009
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня генерального директора компании “France Telecom” (Оранж Армения) Бруно Дютуа. На встрече присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в РА Серж Смесов, директор-акционер компании “Гранд Торнтон” Арман Пинарбаси.
Как сообщают в управлении по связям с общественностью правительства РА, в ходе встречи премьер-министр Саркисян отметил, что стране уже давно созрела необходимость деятельности еще одной серьезной компании в сфере телекоммуникаций.
Б. Дютуа в свою очередь выразил благодарность премьер-министру и правительству страны за проведение соответствующего международным критериям тендера, а также обеспечение благоприятных условий для осуществления бизнес-деятельности в Армении.
Представляя деятельность “Франс Телеком”, считающейся одной из передовых операторов мира в сфере телекоммуникаций, Б. Дютуа отметил, что “Оранж Армения” пока находится на этапе формирования и намерена завершить подготовительные работы к концу текущего года и в этот срок уже начать свою деятельность.
Он сообщил, что в течение 2009 года компания планирует осуществить дополнительные инвестиции в размере $70 млн США, намереваясь распространить свою деятельность не только в столице, но и в областях республики, охватывая по возможности широкие круги населения страны.
Т. Саркисян подчеркнул важность прихода “Франс Телеком” на армянский рынок. По его мнению, во-первых, повышается конкуренция в телекоммуникационной сфере, в результате чего выиграют потребители, что также означает новые инвестиции и новые рабочие места. Это обстоятельство, как сказал премьер-министр РА, наиболее важное в условиях нынешнего всемирного финансово-экономического кризиса.
Т. Саркисян убежден, что “Оранж Армения” внесет с собой в Армению новую бизнес-культуру. По его словам, деятельность компании, в результате всего этого, поспособствует в том числе и дальнейшему развитию армяно-французских дружеских отношений.