Իրավունք 13:59 04/02/2009
ԸՍՏ ՀԱՐՈՒՑՎԱԾ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻ, ՓՈԽՈՍՏԻԿԱՆԱՊԵՏԻ ՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՊՎԱԾ Է ՆՐԱ ԾԱՌԱՅՈՂԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
Ոստիկանապետի տեղակալ Գևորգ Մհերյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի (Սպանությունը` անձի կամ նրա մերձավորի` կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ) և 235-րդ հոդվածի առաջին մասի (ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հատկանիշներով, ստեղծվել է օպերատիվ-քննչական խումբ՝ ներգրավելով ոստիկանության, ազգային անվտանգության, հատուկ քննչական ծառայության աշխատակիցներին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հիշեցնենք, որ երեկ ժամը 20:15-ի սահմաններում, իր տան մուտքի մոտ՝ Երևան քաղաքի Բարբյուսի փողոցի թիվ 65 շենքի 7-րդ հարկի հարթակում, վերելակի դիմաց, անհայտ անձի կողմից դիմահար արձակված հրազենային կրակոցներից դիտավորությամբ սպանվել է ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Գևորգ Պետրոսի Մհերյանը: Ըստ տեղեկությունների` նա վերելակով բարձրանալիս է եղել յոթերորդ հարկում գտնվող իր բնակարան, որտեղ դարանակալել է հանցագործը, կրակել է և դիմել է փախուստի:
Նա ստացել է կյանքի հետ անհամատեղելի 4 հրազենային մարմնական վնասվածք. 1-ը` կրծքավանդակի, 3-ը՝ գլխի շրջանում: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 9 մմ տրամաչափի 8 պարկուճ և 4 գնդակ:

Право 13:05 04/02/2009
Убийство заместителя начальника полиции Армении Геворка Мгеряна связывается с его служебной деятельностью.
Как говорится в сообщении пресс-службы Генпрокуратуры РА, 3 февраля 2009 года примерно в 20:15, перед входом в свою квартиру на улице Барбюса 65, на площадке 7-го этажа, напротив лифта, огнестрельными выстрелами, выпущенными прямой наводкой неизвестным лицом, преднамеренно был убит заместитель начальника полиции Геворг Мгерян.
Г. Мгерян получил 4 огнестрельных ранения: 1- в области грудной клетки, 3 - в области головы. Во время осмотра места происшествия обнаружены 8 гильз калибра 9мм и 4 пули.
В тот же день по факту убийства заместителя начальника полиции в Специальной Следственной службе РА было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 2 статьи 104 (Убийство лица или его близких в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга) и части 1 статьи 235 УК РА (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия).
Сформирована оперативно-следственная группа, состоящая из сотрудников полиции, Службы национальной безопасности, Специальной следственной службы.