ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒ ՈԼՈՐՏԻ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԸ
2008 թվականին գիտության ոլորտում կատարված բարեփոխումներն այսօր լրագրողներին ներկայացրեց Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Այսպիսով, 2008-ին մշակվել է «ՀՀ գիտական կազմակերպությունների անձնագրերի» ձևը և իրականացվել գիտական և գիտատեխնիկական գործունեություն իրականացնող շուրջ 100 կազմակերպության անձնագրավորում: Ինչպես նաև ստեղծվել է կազմակերպությունների տվյալների էլեկտրոնային շտեմարան:
Բացի այդ, ըստ Սամվել Հարությունյանի, ստեղծվել է գիտական կազմակերպություններում, բուհերում նաև արտասահմանում աշխատող հայ գիտնականների տվյալների շտեմարան:
2008-ին ստեղծվել է գիտական փորձագիտական անկախ համակարգ: Կոմիտեի նախագահի խոսքով, մշակվել են գիտական միջոցառումների ֆինանսավորման հայտերի գնահատման սկզբունքները և չափանիշները:
Ի դեպ, կառավարության սահմանած կարգով, հավելավճարների տրամադրման նպատակով գիտական և գիտատեխնիկական կազմակերպություններից ևս հավաքագրվել է պետական բյուջեից ֆինանսավորվող գիտական և գիտատեխնիկական ծրագրերում ընդգրկված գիտական աստիճան ունեցող աշխատողների տվյալները:
2008-ին մշակվել է «Հայ գիտնականների ներուժի համախմբման ծրագիրը, որը նախատեսում է գիտության ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը մասնակից դարձնել արտերկրի հայ գիտնականներին: Կոմիտեի նախագահը կարևորեց այն, որ մշակվել է գիտական կադրերի պատրաստման պետական պատվերի ձևավորման մեթոդաբանությունը:
Ս. Հարությունյանը նշեց, որ մշակվել է «Գիտության երիտասարդացմանն ուղղված ծրագիրը»` միջոցառումները և ժամանակացույցը: Գիտության երիտասարդացմանն ուղղված մի քանի միջոցառումներն արդեն իսկ իրականացվել են անցած տարի, ինչպես նաև նախատեսված են 2009 թվականի պետական բյուջեում:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը վստահեցրեց, որ անցած տարվանից ֆինանսավորվել են գիտական թեմաները, որոնց մասնակիցների առնվազն 25%-ը երիտասարդ են: Նրա խոսքով, գիտաժողովների կամ գիտական գործուղումների հայտերի քննարկման ժամանակ, առաջնայնությունը տրվել է երիտասարդ մասնագետների մասնակցությանը:
Անցած տարի կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ կազմակերպվել է 2 երիտասարդական դպրոց` մեխանիկոսների և մաթեմատիկոսների համար: Այս տարի իրականացվելու է գիտական թեմաների հայտերի մրցույթ` նախատեսված մինչև 35 տարեկան երիտասարդ գիտնականների համար:

Госкомитет науки: Путь для молодых ученых в Армении открыт
Председатель Государственного комитета науки Армении Самвел Арутюнян представил сегодня журналистам реформы, проведенные в сфере науки в 2008 году.
Итак, в прошлом году была разработана форма “Паспортов научных организаций РА” и осуществлена паспортизация порядка 100 организаций, занимающихся научной и научно-технической деятельностью. Создан электронный сборник данных организаций, а также сборник данных армянских ученых, работающих в научных организациях, вузах и заграницей.
В 2008 году была создана научно-экспертная независимая система. По словам председателя Госкомитета науки РА, разработаны принципы и критерии оценки заявок на финансирование научных мероприятий.
Заметим, что согласно определенному правительством порядку, в целях предоставления доплат, у научных и научно-технических организаций также собраны данные сотрудников с научной степенью, входящих в финансируемые госбюджетом научные и научно-технические программы.
В прошлом году была разработана программа “Объединение потенциала армянских ученых”, которая предусматривает участие в том числе зарубежных армянских ученых в проведении реформ в сфере науки. Председатель Госкомитета науки придал важность осуществленной разработке методологии формирования государственных заказов по подготовке научных кадров.
По представлению С. Арутюняна, разработана и программа, направленная на омоложение науки, ее мероприятия и график. Ряд мероприятий, направленных на омоложение науки, уже в прошлом году был осуществлен, а некоторые предусмотрены госбюджетом на 2009 год.
С. Арутюнян отметил, что научные темы получили финансирование с прошлого года, как минимум 25% участников из них - молодые специалисты. По его словам, при обсуждении заявок на научные командировки или научные собрания, приоритет отдавался участию молодых специалистов.
Также, в 2008 году при финансовом содействии Комитета были организованы 2 молодежные школы для механиков и математиков. В этом году пройдет конкурс заявок по научным темам. Конкурс будет предусмотрен для молодых ученых в возрасте до 35 лет.