Քաղաքական 15:24 09/02/2009
Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրը մերժել է Շվեյցարիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը դառնալու առաջարկը, ընդգծելով` «Ես ազատ մարդ եմ»: Այդ մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռ/կ-ն, վկայակոչելով Իսպանական El Pais թերթը:
Այս թերթին տված հարցազրույցում Ազնավուրն ասել է. «Վերջերս Հայաստանի նախագահն ինձ առաջարկեց Հայաստանի դեսպանը լինել Ժնևում: Ես շատ հպարտ զգացի, այդ օրը երջանիկ էի: Սակայն, հաջորդ օրը նկատեցի, որ եթե ընդունեմ առաջարկը, պիտի կորցնեմ իմ ազատությունը: Եթե Հայաստանի կառավարության որևէ որոշում ինձ դուր չգա, պիտի վատ զգամ», - ասել է Ազնավուրը: - «Ես չեմ կարող ազատությունս կորցնել մի պատվավոր կոչման համար», - նշել է ֆրանսահայ աշխարհահռչակ երգիչը:
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Շառլ Ազնավուրին ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել:  Նա Հայաստանի Ազգային հերոս է:

Политика 16:04 09/02/2009
Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур отклонил предложение стать Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Швейцарии, подчеркивая “Я свободный человек”. Об этом сообщает радиостанция “Свобода” со ссылкой на испанскую газету El Pais.
В интервью газете Шарль Азнавур сказал: “Недавно президент Армении предложил мне стать послом Армении в Женеве. Я почувствовал гордость и был счастлив в этот день. Однако на следующий день заметил, что если приму это предложение, то потеряю мою свободу. Если какое-либо решение правительства мне не понравится, мне будет не по себе”.
“Я не могу потерять свободу ради одного почетного звания”, - отметил известный шансонье.
Отметим, что в декабре прошлого года Шарль Азнавур получил гражданство Армении и стал Национальным героем нашей страны.