Քաղաքական 15:24 09/02/2009
Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրը մերժել է Շվեյցարիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը դառնալու առաջարկը, ընդգծելով` «Ես ազատ մարդ եմ»: Այդ մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռ/կ-ն, վկայակոչելով Իսպանական El Pais թերթը:
Այս թերթին տված հարցազրույցում Ազնավուրն ասել է. «Վերջերս Հայաստանի նախագահն ինձ առաջարկեց Հայաստանի դեսպանը լինել Ժնևում: Ես շատ հպարտ զգացի, այդ օրը երջանիկ էի: Սակայն, հաջորդ օրը նկատեցի, որ եթե ընդունեմ առաջարկը, պիտի կորցնեմ իմ ազատությունը: Եթե Հայաստանի կառավարության որևէ որոշում ինձ դուր չգա, պիտի վատ զգամ», - ասել է Ազնավուրը: - «Ես չեմ կարող ազատությունս կորցնել մի պատվավոր կոչման համար», - նշել է ֆրանսահայ աշխարհահռչակ երգիչը:
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Շառլ Ազնավուրին ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել:  Նա Հայաստանի Ազգային հերոս է:

Politics 16:55 09/02/2009
French Armenian famous singer Charles Aznavour rejected the proposal to become Ambassador of Armenia to Switzerland. “I am a free person,” said the singer, reports Spanish El Pais.
In his interview to the newspaper Aznavour said: “The President of Armenia offered me to become the Ambassador of Armenia to Geneva. I felt very proud and happy that day. But the other day I thought more carefully and under stood that I would lose my free life if I accepted the offer. If the Government of Armenia makes a decision I dislike, I will feel bad,” said Aznavour.
In December of the previous year Charles Aznavour has been granted citizenship of Armenia. He is a National Hero of Armenia also.