ԴՊՐՈՑՆԵՐՈՒՄ ԱՌԱՎՈՏՅԱՆ ՀՆՉԵԼՈՒ Է ՀՀ ՕՐՀՆԵՐԳԸ
Հանրապետության հանրակրթական բոլոր դպրոցներում երկուշաբթի օրվանից դասերը սկսելուց առաջ` 8:55, պարտադիր պետք է հնչեցվի ՀՀ օրհներգը: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ դեռևս 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ին ընդունվել է «ՀՀ օրհներգի մասին» օրենքը, որի 3-րդ հոդվածի «է» կետի համաձայն, օրհներգը պետք է կատարվի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բարձրագույն կրթական հաստատություններում` անկախ սեփականության ձևից, ուսումնական տարվա սկիզբն ու ավարտը ազդարարելիս, իսկ «Ը» կետի համաձայն` Հայաստանի տարածքում գործող բոլոր հանրակրթական դպրոցներում` անկախ սեփականության ձևից, ամեն երկուշաբթի` դասերը սկսելուց առաջ:
«Այժմ մենք նախազգուշացրել ենք Հանրապետության բոլոր դպրոցներին, որ ՀՀ օրհներգը դասերից առաջ անպայման հնչեցվի, իսկ տարրական դասարանների աշակերտներին այն սովորեցնեն երգել»,- հավելեց նա:
Նա վստահեցրեց, որ օրհներգը հնչեցնելու հնարավորություն բոլոր դպրոցներն ունեն, եթե ռադիոհանգույց դպրոցը չունի, ապա այն կարող են լսել ձայնարկիչներով:

Образование 14:10 14/02/2009
Во всех общеобразовательных школах Армении с понедельника, за 5 минут до начала уроков, в 08:55, будет звучать гимн республики. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила начальник управления общего образования Министерства науки и образования РА Нарине Ованнисян.
Она отметила, что закон “О гимне РА” был принят еще 25 декабря 2006 года. Согласно седьмому пункту 3 статьи данного закона, гимн должен исполняться во всех высших учебных заведениях, действующих на территории РА, вне зависимости от вида собственности, возвещения начала или конца года, а согласно восьмому пункту – во всех общеобразовательных школах, действующих в РА, также вне зависимости от вида собственности и каждый понедельник, до начала уроков.
“Мы предупредили все школы республики, что гимн РА должен быть обязательно озвучен до начала уроков”, - сообщила она и добавила, что всех учеников начальных классов учителя должны научить петь национальный гимн.
По словам начальника управления, возможности озвучивания гимна есть во всех школах. Если же в школе нет радиоузла, то озвучить можно с помощью проигрывателя.