ԴՊՐՈՑՆԵՐՈՒՄ ԲԱՐՁՐԱՑՆՈՒՄ ԵՆ ԹՐԱՖԻԿԻՆԳԻ ՄԱՍԻՆ ԻՐԱԶԵԿՈՒՄԸ
Այսօր կայացավ «Մարդկանց առևտուրը կանխելուն ուղղված դպրոցական կրթություն Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում» տարածաշրջանային ծրագրի առաջին ազգային կոնֆերանսը:
ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Իլոնա Տեր-Մինասյանը հայտնեց, որ Շվեյցարիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Մարդկանց առևտուրը կանխելուն ուղղված դպրոցական կրթություն Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում» տարածաշրջանային ծրագիրը Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակն իրականացնում է 2008 թվականի նոյեմբերից:
Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակն է մշակել և տարածել ուսուցողական նյութեր, որոնք կբարձրացնեն միգրացիայի, մարդկանց առևտրի/թրաֆիկինգի վտանգների և առկա կանխարգելիչ միջոցառումների մասին իրազեկության աստիճանը դպրոցականների, ուսուցիչների և ծնողների մոտ, ինչը կնպաստի Հարավային Կովկասում մարդկանց թրաֆիկինգի կանխարգելմանը:
Իլոնա Տեր-Մինասյանը նշեց, որ հատուկ մշակված դպրոցական ուսուցողական ծրագրով ուսուցիչները կվերապատրաստվեն մարդկանց թրաֆիկինգի ոլորտում և ստացած գիտելիքներն ու կփոխանցեն իրենց գործընկեր ուսուցիչներին և 15-17 տարեկան աշակերտներին:
Այս տարածաշրջանային ծրագիրը նախատեսում է պետություններում բարձրացնել կրթության նախարարությունների կարողությունները մարդկանց թրաֆիկինգի դեմ պայքարի գործում` այդ երկրների ազգային ծրագրերին համապատասխան և նպաստել թրաֆիկինգի թեման դպրոցական ծրագրերում ընդգրկելուն:
«Այն համահունչ է Հայաստանի Հանրապետությունում 2007-2009 թվականների ընթացքում մարդկանց շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրին, որը նախատեսում է դպրոցականների համար մշակել և տարածել կրթական նյութեր, որոնք արտացոլում են մարդու իրավունքները, ընդգծում սեռային խտրականության անթույլատրելիությունը և դրա կործանարար հետևանքները, գենդերային հավասարությունը և յուրաքանչյուր մարդու արժանապատվության ու ամբողջական կերպարի կարևորությունը»,- հավելեց Ի. Տեր-Մինասյանը:
Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ ծրագրի ավարտին ՄԱԿ-ին հաջողվի երեք թիրախ երկրներում թրաֆիկինգի թեման ներառել դպրոցական ծրագրերում:
Կոնֆերանսին հրավիրված ՀՀ Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ վերջին տարիներին մարդկանց թրաֆիկինգը դասվում է համաշխարհային հանրության ամենաշատ հուզող խնդիրներից մեկը: «Թրաֆիկինգի կանխարգելմանն ուղղված քայլերից առաջնայինն իրազեկության բարձարցումն է: Շատ կարևոր է այս թեմայով դպրոցներում դասընթացները, հեռուստահաղորդումները և բաց քննարկումները, ինչպես նաև տեղեկատվական գրքույկների տարածումը: Հատկապես պետք է ուշադրություն դարձնել մանկատներում և հատուկ դպրոցների երեխաների իրազեկությանը այս թեմային, քանի որ նրանք սոցիալապես անապահով, միակողմանի կամ երկկողմանի ծնողազուրկ, կամ չքավոր ընտանիքից են: Թրաֆիկինգի դեմ պայքարը դա առանձին երկրի խնդիր չէ, քանի որ այն կրում է միջազգային բնույթ, ապա դա ենթադրում է համագործակցություն թիրախ պետությունների հետ»,- հավելեց նա:
Նշենք, որ «Մարդկանց առևտուրը կանխելուն ուղղված դպրոցական կրթություն Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում» տարածաշրջանային ծրագիր տևողությունը երեք տարի է 2008 թվականի նոյեմբերից մինչև 2010թ հոկտեմբերը:

В школах повышают уровень информированности о трафикинге
Первая национальная конференция в рамках региональной программы “Школьное образование в Армении, Грузии и Азербайджане, направленное на предотвращение торговли людьми”, прошла сегодня в Ереване.
Руководитель армянского филиала Международной организации миграции (МОМ) Илона Тер-Минасян сообщила, что указанная программа осуществляется с ноября 2008 года при финансировании правительства Швейцарии и продлится до октября 2010 года.
По ее словам, целью программы является создание и распространение учебных материалов для повышения степени информированности школьников, учителей и родителей о миграции, трафикинге и нынешних предотвращающих мероприятиях, что будет способствовать предотвращению трафикинга на Южном Кавказе. По словам Тер-Минасян, учителя пройдут переподготовку по специально разработанной образовательной программе и поделятся знаниями в области трафикинга с учащимися в возрасте 15-17 лет.
Данная региональная программа призвана увеличить возможности министерств образования Армении, Грузии и Азербайджана в деле по борьбе с траффикингом в соответствии с национальными программами указанных стран и способствовать включению этой темы в школьные программы.
“Региональная программа созвучна с национальной программой организации борьбы против торговли людьми на 2007-2009 гг., которая предусматривает разработку и распространение учебных материалов о правах человека, недопустимости половой дискриминации и ее губительных последствиях, гендерном равенстве и достоинстве каждого человека”, - добавила Тер-Минасян.
По ее словам, по окончанию программы возможно ООН удастся включить тему трафикинга в школьные программы трех стран.
Присутствующий на конференции заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян отметил важность повышения уровня информированности общественности о трафикинге. В этом деле он выделил роль курсов в школах, телепередач, открытых обсуждений, а также распространение информационных буклетов.
По его мнению, особое внимание информированности по этой теме следует уделять в кругу воспитанников детских домов и специальных школ, так как они из социально необеспеченных семей или сироты. “Борьба против трафикинга – это не задача одной страны, она носит международный характер, что предполагает сотрудничество с государствами, являющимися ее мишенью”, - сказал Ш. Кочарян.