ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՀԱՄԱԼԻՐ ԾՐԱԳԻՐ` ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը կազմակերպում է մշակութային համալիր ծրագիր` Սևծովյան տնտեսական համագործակցության պետությունների ( Բուլղարիա, Թուրքիա, Հայաստան, Հունաստան, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա և Վրաստան) մասնակցությամբ: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մարտի 4-5 տեղի ունենալիք միջոցառման շրջանակներում նախատեսվում է կլոր սեղանի անցկացում` «Համագործակցությունը Սևծովյան տարածաշրջանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության և վերականգնման ոլորտում» թեմայով, ինչպես նաև` ցուցահանդեսներ` «Սևծովյան երկրների մշակութային խճանկար», «Սև ծովին` արևոտ երկինք», կինոդիտումներ` «Սևծովյան տարածաշրջանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանություն և վերականգնում» թեմայով:

Культура 14:00 28/02/2009
По инициативе министерства культуры Армении 4-5 марта в стране пройдет комплексная культурная программа, в которой примут участие представители стран-участниц Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили в пресс-службе Министерства культуры РА.
В рамках программы планируется провести круглый стол на тему “Сотрудничество в сфере охраны и восстановления культурно-исторических памятников Черноморского региона”, а также пройдут выставки “Культурная мозаика Черноморских стран”, “Солнечное небо Черному морю”, будут показаны фильмы, посвященные охране и восстановлению культурно-исторических памятников региона.
С ноября 2008 по апрель 2009 года Армения председательствует в ОЧЭС. ОЧЭС была создана в 1992 году, в нее входят Армения, Азербайджан, Албания, Болгария, Греция, Грузия, Молдова, Россия, Румыния, Сербия, Турция и Украина.