ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԳՈՀ Է ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԻՑ, ԻՍԿ ՔՆՆԱԴԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆ ՕՐԻՆԱՉԱՓ Է ՀԱՄԱՐՈՒՄ
Պաշտոնավարման մեկ տարվա կապակցությամբ այսօր հրավիրված ասուլիսում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, գնահատելով անցած մեկ տարին, նկատեց, որ այն լի էր տարբեր իրադարձություններով և միևնույն ժամանակ հնարավորությունների տարի էր:
«Կարծում եմ, պետությունն ու հասարակությունը բավականաչափ հասունացան` ավելին, քան հնարավոր էր սովորական պայմաններում»,- ընդգծեց նախագահը և թվարկեց այն բոլոր ձեռքբերումները, որոնք գրանցվել են անցնող մեկ տարում. Խորացել են հարաբերությունները բարեկամների ու գործընկերների հետ, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման գործընթացն առավել արդյունավետ է դարձել, մեկնարկել է հայ-թուրքական երկխոսությունը, ի դեմս Ազգային անվտանգության խորհրդի նոր գործելաոճի, Հանրային խորհդրի ստեղծման, արտախորհրդարանական կուսակցությունների հետ խորհրդակցությունների, նոր էլեմենտներ են ներդրվել երկրի ներքաղաքական կյանքում:
Խոսելով մարտահրավերների մասին` նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ անցնող տարվա ընթացքում, ինչպես նաև այսօր Հայաստանի առջև ծառացած գլխավոր մարտահրավերը տնտեսական ճգնաժամն է: Նախագահի ներկայացմամբ, թեև ճգնաժամը համաշխարհային բնույթ ունի, սակայն այն Հայաստանում նաև յուրահատուկ դրսևորում ունի` պայմանավորված այն հանգամանքով, որ նախ` նվազել են արտերկրից մասնավոր տրանսֆերտենրի ծավալները, և երկրորդ` սեզոնային արտագնա աշխատանքների մեկնող մարդկանց զգալի մասը մնացել է հայրենիքում:
Ի պատասխան լրագրողներից մեկի այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերում տնտեսական ճգնաժամի հետևանքների նվազեցման համատեքստում Հայաստանի կառավարության գործունեությունը, նախագահը հասկացնել տվեց, որ ինքը գոհ է կառավարությունից: «Ես գոհ եմ, որ կարողացանք կադրերի ճիշտ ընտրություն կատարել»,- ընդգծեց նախագահը` միևնույն ժամանակ նշելով, որ կառավարության հասցեին հնչող քննադատությունը բնական ու օրինաչափ է համարում:
Տեղեկացնենք, որ այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց ընդհանուր առմամբ 60 հարցի` շուրջ 160 րոպե ակտիվ շփման մեջ գտնվելով հանրապետության գրեթե բոլոր լրատվամիջոցները ներկայացնող լրագրողների հետ: Նկատենք նաև, որ նախագահականն այսօր ևս աչքի էր ընկել նորամուծությամբ. Ասուլիսին հրավիրվել էին նաև մարզային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ովքեր իրենց հարցադրումներով հնարավորություն ընձեռեցին նախագահին անդրադառնալ խնդիրների հնարավորինս լայն շրջանակի:

Президент Армении доволен правительством, а критику считает закономерной
Президент Армении Серж Саргсян, оценивая сегодня итоги первого года своего президентства, отметил, что год был полон различными событиями и в то же время возможностями.
“Думаю, что государство и общество достаточно созрели, более чем возможно было в обычных условиях”, - сказал президент в ходе сегодняшней пресс-конференции. Представляя все достижения, президент, в частности, отметил углубление отношений с соседями и партнерами, процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта стал более продуктивным, начался армяно-турецкий диалог. Кроме того, в лице нового стиля работы Совета национальной безопасности, создания Общественного Совета, консультаций с внепарламентскими политическими силами, были внедрены новые элементы во внутриполитической жизни страны.
Говоря о вызовах, президент Саргсян отметил, что в течение года, как и сегодня, главный вызов, стоящий перед Арменией – экономический кризис. По словам президента, несмотря на то, что кризис мировой, в Армении, однако у него особое проявление, обусловленное тем, что, во-первых, сократились объемы трансфертов, а во-вторых, большая часть граждан, выезжающих из страны на сезонную работу, осталась дома.
Оценивая деятельность правительства в контексте минимизации последствий экономического кризиса, президент сказал: “Я доволен, что мы смогли сделать правильный выбор кадров”. В то же время он отметил, что считает естественной и закономерной критику в адрес правительства.