Տնտեսություն 17:08 29/04/2009
Հայաստանում ամառային տնտեսական ակտիվությունը կարող է որոշ չափով մեղմել անկումը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
«Պատմությունը ցույց է տվել, որ 6.1 տոկոս տնտեսական անկումը, որը գրանցվել է 2009-ի առաջին եռամսյակի ընթացքում, դժվար է վերականգնել: Բայց կա մի գործոն, մեր ֆինանսավորման մեծ ալիքը, այդ թվում և բյուջետային, հուլիսից սկսում է մեծ ծավալներով գալ երկիր»,-ասաց նախարարը: Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ հարկ է կենտրոնանալ տնտեսության աճի վրա, քանի որ ինչքան էլ լինի անկումը, Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը չի լինի ավելի վատ, քան 2007-ին էր կամ 2008-ին: Այդ առումով նախարարն ընդգծեց հարկային և մաքսային ոլորտներում բարեփոխումների շարունակման անհրաժեշտությունը: «Բարեփոխումներից հրաժարվելը և հարկային բեռի նվազեցումը լավ գաղափարներ չեն»,-ընդգծեց նախարարը:
Նա նշեց, որ ֆինանսների նախարարությունում ստեղծվել է կանխատեսող խումբ, որը համագործակցում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Վերջիններիս կանխատեսումներով, միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պիկը կլինի այս տարվա վերջին: Բոլոր հայտարարությունները` միլիարդներ ծախսելու և տնտեսական անկումը կանխելու վերաբերյալ, դատարկ դուրս եկան: Այսօր արդեն ակնհայտ է, որ ոչ մի երկրում, այդ թվում և զարգացած, դա չհաջողվեց:
ԱՄՀ կանխատեսումներով, այսօր արդեն զարգացած երկրներում տնտեսության անկումը կազմում է 4-5 տոկոս, զարգացող երկրներից միայն Հնդկաստանում և Չինաստանում կարող է տնտեսական աճ գրանցվի, ինչը սակայն չի կարող փոխել համաշխարհային տնտեսությունը: 2010 թվականի համար արված կանխատեսումներն արդեն դրական են:

Экономика 16:35 29/04/2009
Летняя экономическая активность в Армении, которая в естественном русле развивается в этот период, может в некоторой степени смягчить спад. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
“История показала, что 6.1% экономического спада, зафиксированного в первом квартале 2009 года, сложно перевернуть. Но есть один фактор: большая волна нашего финансирования, в том числе, бюджетного, с июля начнет большими объемами поступать в страну”, - сказал министр. При этом он подчеркнул, что следует сконцентрировать внимание на росте экономики, потому что каким бы не будет спад, экономическая активность Армении не будет хуже, чем в 2007 и в 2008 годы.
В этом смысле он считает необходимым продолжить реформы в налоговой и таможенной сферах. “Отказ от реформ и снижение налогового бремени не хорошие идеи”, - подчеркнул министр.
Он отметил, что в Министерстве финансов Армении создана прогнозирующая группа, которая сотрудничает с международными финансовыми организациями.
По прогнозам международных финансовых организаций, пик мирового финансово-экономического кризиса придется на конец этого года. Все заявления о намерениях потратить миллиарды и предотвратить спад экономики, прошли впустую. Сегодня уже очевидно, что ни одной стране, в том числе, развитым, это не удалось.
По данным МВФ, на сегодня спад экономики развитых стран уже достигает 4-5%, развивающиеся страны – Индия и Китай еще могут достичь положительного роста, что, однако мало что изменит в мировой экономике. Прогнозы на 2010 год уже положительные.