Հասարակություն 12:24 04/05/2009
ՀՀ մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարությունները հայտարարում են աշակերտական տետրերի կազմերի ձևավորման մրցույթ:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Բաղդասարյանը, Հայաստանի անկախացումից ի վեր մեր երկրի աշակերտներն ու ուսանողները հաճախ օգտագործում են տետրեր, որոնց շապիկներին պատկերված են անբովանդակ նկարներ, օտարալեզու գրություններ:
Ըստ Ա. Բաղդասարյանի, սա լուրջ բացթողում է, քանզի ուսումնառության ընթացքում յուրաքանչյուր հայ երեխա, իր կամքից անկախ, առնվազն 10-15 տարի դառնում է այս արտադրանքի սպառողն ու կիրառողը:
Իրավիճակը շտկելու համար ՀՀ մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարություններն առաջարկում են իրականացնել հայկական տետրերի արտադրության ծրագիր, որով կսրբագրվի ոչ միայն տարիների բացթողումը, այլև կիրականացվի հայ արվեստի և գիտության քարոզչության ու ճանաչողության ազգաշահ ծրագիր:
Կազմերի առաջին էջերը պետք է ներկայացնեն հայ մշակույթն ու գիտությունը խորհրդանշող պատկերներ և դիմանկարներ` հակիրճ տեքստային տեղեկությամբ, իսկ 2-րդ էջում` ՀՀ օրհներգի տեքստը: Տետրի շապիկը պետք է լինի հայատառ:

Образование 13:11 04/05/2009
Министерства культуры, образования и науки Республики Армения объявляют конкурс на оформление обложек школьных тетрадей. Пресс-секретарь Министерства образования и науки РА Артур Багдасарян отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am отсутствие какого-либо содержания в изображениях и надписи на иностранных языках на тетрадях, которыми пользуются ученики и студенты страны, и что эта проблема присутствует еще со времен провозглашения независимости.
По словам А. Багдасаряна, это серьезное упущение, поскольку в процессе учебы каждый армянский учащийся, невольно становится потребителем этой продукции в течение 10-15 лет как минимум.
Для исправления ситуации Министерства культуры, образования и науки РА предлагают реализовать программу производства армянских тетрадей, которая направлена не только на устранение упущения в вопросе тетрадей, но и на реализацию программы по пропаганде и познанию армянского искусства и культуры.
На обложках тетрадей должны быть представлены символизирующие армянскую культуру и науку изображения и портреты с краткой текстовой информацией, а на второй странице – текст гимна РА. Обложка тетради должна быть армяноязычной.