Մշակույթ 12:34 06/05/2009
2009-ի եվրոպական համերգային շրջագայության շրջանակներում բրիտանական հեղինակավոր Jethro Tull ռոք խումբը մայիսի 22-ին հանդես կգա համերգով Կ. Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում: Համերգի կազմակերպչական աշխատանքով զբաղվող «Վիբրոգրաֆուս» պրոդյուսերական ընկերության ներկայացուցիչներն այսօրվա ասուլիսում վստահեցրին, որ համերգի տևողությունը լինելու է 2 ժամից ավելի, որի ընթացքում համաշխարհային ռոք խմբի անդամները կատարելու են բոլորի համար սիրելի հին և նոր կատարումներ:
«Վիբրոգրաֆուս»-ի տնօրեն Վարդան Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ համերգի տոմսերը վաճառելու համար ընտրվել է համեմատաբար մատչելի գին. դրանց վաճառքն սկսվում է 5000 դրամից մինչև 30 հազար դրամ: «Դահլիճի մեկ երրորդ տեղերի համար տոմսերը վաճառվելու են 5000 դրամ, այնուհետև գները բարձրանում են հասնելով մինչև 30 հազարի»,- ասաց Վարդան Գրիգորյանը:
Բանախոսի խոսքով, այս տարվա ընթացքում բրիտանական ռոք խումբը պլանավորել է 100 համերգ տալ աշխարհի տարբեր երկրներում: Երևան գալուց առաջ նրանք հյուրընկալվելու են Գերմանիայում, իսկ Երևանից հետո` Պրահայում: Խումբը Երևան կժամանի մայիս 21-ին, համերգից առաջ հանդես կգա մամուլի ասուլիսով և կունենա բազմաթիվ հանդիպումներ:
Տեղեկանք` Jethro Tull խումբը կազմվել է 1968-ին` բրիտանական John Evan Band և McGregor’s Engine բլյուզ խմբերի միավորման արդյունքում: Jethro Tull-ը թողարկել է շուրջ 40 ալբոմ, վաճառել 60 միլիոնից ավել տպաքանակ: Jethro Tull-ի երաժշտությունը հեշտությամբ որևէ ժանրի չես դասի, սկսած բլյուզից, ֆոլկ ռոքից, պռոգ-ռոքից, ջազի ազդեցությամբ գործերից մինչև արևելյան ելևէջներ: Յան Անդերսոնը, ով ղեկավարում է խումբը ստեղծման օրվանից ի վեր և համաշխարհային ռոք երաժշտության շրջանակներում հայտնի է որպես Jethro Tull խմբի ձայն և ֆլեյտահար: 2008-ին նա տոնել է իր երաժշտական գործունեության 40 ամյակը: 3 տասնամյակի ընթացքում 40 երկրներում 2500 համերգ տալուց հետո Jethro Tull-ը ամբողջ աշխարհում տարեկան 100 համերգ է տալիս իր հին ու նոր երկրպագուների համար:

Культура 15:41 06/05/2009
Британская рок-группа Jethro Tull, в рамках европейского концертного турне 2009, 22 мая выступит с концертом в Спортивно-концертном комплексе (СКК) К. Демирчяна в Ереване. Представители продюсерской компании “Вибрографус”, занимающейся организационными работами концерта, сообщили в ходе сегодняшней пресс-конференции, что концерт продлится более 2 часов, во время которого члены всемирно известной рок-группы исполнят любимые всеми старые, а также новые произведения.
Директор компании “Вибрографус” Вардан Григорян сообщил, что определены сравнительно доступные цены на билеты– от 5000 до 30 000 драмов. “Билеты для трети мест зала будут продаваться по 5000 драмов, далее цены поднимаются, доходя до 30 000 драмов”, - сказал Вардан Григорян.
По его словам, британская рок-группа запланировала на этот год 100 концертов в самых разных странах мира. До приезда в Ереван, они посетят Германию, а после Еревана отбудут в Прагу. Группа приедет в Ереван 21 мая и до концерта выступит с пресс-конференцией, состоятся многочисленные встречи.
Добавим, что группа Jethro Tull создана в 1968 году, в результате слияния блюзовых групп John Evan Band и McGregor’s Engine. Группа Jethro Tull издала порядка 40 альбомов, продала более 60 млн. тиража. Музыку Jethro Tull нельзя с легкостью отнести к какому-либо музыкальному жанру, их музыка сочетает в себе всевозможные направления – блюз, фолк-рок, прог-рок, джаз и даже восточные мотивы. Ян Адерсон, который руководит группой со дня ее создания, известен в мире рок музыки как голос Jethro Tull и флейтист.
В 2008 году он отметил 40-летие своей музыкальной деятельности. В течение 3 десятков лет он успел побывать в 40 странах и дать 2500 концертов, после чего группа Jethro Tull ежегодно во всем мире дает 100 концертов с исполнением старых и новых песен для поклонников их творчества.