Առողջություն 12:14 18/05/2009
Այս տարի առաջին եռամսյակում մինչև մեկ տարեկան երեխաների մահացության դեպքերը` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել են 28.6 տոկոսով: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրական բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը:
Նա մանրամասնեց, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում գրանցվել է մինչև մեկ տարեկան երեխաների 117 մահվան դեպք: Նրա ներկայացմամբ` մինչև մեկ տարեկան երեխաների մահվան դեպքերի մեծ տոկոսը պայմանավորված է շուրջծնական շրջանում առաջացած առանձին վիճակներով, բնածին անկանոնություններով և ձևախախտումային խանգարումներով:
Կ. Կույումջյանի խոսքերով, այս տարի առաջին եռամսյակում հղիության հետ կապված բարդությունների պատճառով մայրական մահացության (ծննդյան և հետծննդյան ժամանակահատվածում) գրանցվել է մայրական մահացության 2 դեպք` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 4 դեպքի համեմատ:

Здоровье 12:50 18/05/2009
Уровень смертности среди детей до одного года в Армении в первом квартале текущего года, по сравнению с прошлогодним, возрос на 28.6%. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы РА Карине Куюмджян.
По ее словам, в указанный период зарегистрировалось 117 случаев смертности среди детей, которым не исполнился год. Высокий процент смертности детей до года, как объяснила специалист, обуславливается отдельными ситуациями, возникшими в родовой период, врожденными отклонениями от нормы и так далее.
Как отметила К. Куюмджян, в первые 4 месяца 2009 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, было зарегистрировано 2 случая материнской смертности. Причина в этих случаях заключалась в осложнениях, возникших в связи с беременностью (до и послеродовой периоды).