ԿՄՇԱԿՎԻ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ծրագրի մշակման աշխատանքային խումբը մայիսի 29-ին գումարել է անդրանիկ նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Եվրոպական կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների, Եվրախորհրդի, Եվրամիության, ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցիչներ եւ փորձագետներ: Այս մասին հայտնեցին Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի գրասենյակից:
Քննարկվել են ծրագրի մշակման հետ կապված աշխատանքային հարցեր: Արթուր Բաղդասարյանն առաջարկել է եռամսյա ժամկետում քննարկման ներկայացնել ծրագրի ընդհանուր դրույթները, տարեվերջին լրամշակված փաստաթուղթը ներկայացնել մարդու իրավունքների պաշտպանին` այլ երկրների իր գործընկերների հետ համապատասխան եզրակացություն ձևավորելու համար: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանն ուշադրություն է հրավիրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության խնդրին:
Ըստ հանրապետության նախագահի հրամանագրի` մարդու իրավունքների ազգային ծրագիրը պետք է հաստատվի 2010 թվականին, 2011 թվականին պետք է մեկնարկի ծրագրի իրականացումը:

В Армении разработают национальную программу защиты прав человека
Рабочая группа по разработке национальной программы защиты прав человека Армении 29 мая созвала первое заседание, которое вел секретарь Совета Национальной безопасности РА, председатель межведомственной комиссии по координации сотрудничества Армении с европейскими структурами Артур Багдасарян. Об этом сообщает пресс-служба Совета Нацбезопасности.
Согласно источнику, в рабочую группу вошли эксперты и представители всех заинтересованных ведомств, Совета Европы, Европейского Союза и ОБСЕ.
Участники заседания обсудили текущие вопросы, связанные с разработкой программы. Артур Багдасарян предложил в трехмесячный срок представить на обсуждение основные положения программы, а в конце года дополненный документ представить омбудсмену Армении, чтобы тот совместно со своими коллегами из других стран дал документу соответствующее заключение.
Напомним, что согласно указу президента Армении Национальная программа защиты прав человека должна быть утверждена в 2010 году, а в 2011 году должна начаться реализация данной программы.