«ՄԵՏԱՄՈՐՖՈԶ». ՊԱՅՔԱՐ ԻՐԱԿԱՆԻ ՈՒ ՎԻՐՏՈՒԱԼԻ ՄԻՋԵՎ
Կինոռեժիսոր Ռուբեն Քոչարի «Մետամորֆոզ» ֆիլմն արդեն ավարտվել է. աշխատանքները տվել են 2 տարի: Այս մասին ասուլիսում ասաց ֆիլմի սցենարի հեղինակ և բեմադրող ռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը:
Ըստ նրա, ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները բավականին երկար են տևել, քանի որ նկարահանվել է Ամերիկայում ու բավականին ծանր աշխատանք է պահանջել:
«Ֆիլմը նվիրված է Վիլյամ Սարոյանի 100-ամյակին: Կարծում էինք, որ կհասցնենք այն ավարտել մեկ տարվա ընթացքում (այսինքն՝ 2008-ին), բայց չստացվեց: «Ինչպես Սարոյանի ստեղծագործություններում, այնպես էլ մեր ֆիլմում` գործողությունները կատարվում է ԱՄՆ-ում, բայց հիքմում ընկած են հայերը: Շեշտը չի դրվում հայ մարդու վրա: Միայն անուններն են հայկական, ինչպես նաև տներում ներկայացվող իրերը»,- ասաց սցենարի հեղինակը:
Ռ. Քոչարի խոսքով, ֆիլմի կառուցվածքը շատ տարօրինակ է: Ֆիլմն իրենից կոլաժ է ներկայացնում, որն, ըստ նրա, բավականին նոր արվեստ է, ու իր մեջ նոր բացահայտումներ ունի: «Ես մեծ ռիսկի գնացի»,- ասաց բեմադրող ռեժիսորն ու հավալեց, որ ինքը գնաց այդ ռիսկին ու ամեն ինչ ավարտվեց նորմալ:
Ինչպես նշեց նա, «Մետամորֆոզը» նաև մարտահրավեր է այսօրվա մարտաֆիլմերին: «Այսօր մեր երիտասարդները տարված են համակարգչային խաղերով: Այդ ամենի ազդեցության տակ, նրանք կորցնում են իրականության զգացողությունն ու ապրում վիրտուալ կյանքով և նրանց թվում է, թե դա է իրականը: Իսկ երբ հանդիպում ես վիրտուալ աշխարհներին, պետք է դրանց նայես կողքից, ոչ թե տրվես ու կորես այդ աշխարհներում»,- ասաց նա:
Ֆիլմում երիտասարդ Վանին մեղադրում են Ստեֆիի սպանության մեջ: Իրականում Ստեֆին կերպարանափոխվել է և կորել վիրտուալ աշխարհում: Այդ վտանգը սպառնում է նաև Վանին: Երիտասարդներին միայն Քրիսը կարող է օգնել: Ինչպե՞ս վերադառնալ իրական աշխարհ: Հենց սա փորձում է բացահայտել ֆիլմը:
Ֆիմի նկարահանման համար որևէ պետական աջակցություն չի եղել: Այն ֆինանսավորվել է ամերիկյան ընկերությունների կողմից են: Ըստ Ռ. Քոչարի, բյուջեն բավականին մեծ է եղել:
Ֆիմի գլխավոր դերակատարներից են Էդդի Դե Լևոնը, Հովհաննես Բաբախանյանը, Նարինե Լալայանը, Ժան-Պիեր Նշանյանը, Մարի Մսրյանը: Ֆիլմի տևողությունը 90 րոպե է: Այն հայ հանդիսատեսը կարող է դիտել հունիսի 12-ից:

Завершены съемки фильма Рубена Кочара “Метаморфоза”
Работа на фильмом кинорежиссера Рубена Кочара “Метаморфоза” завершена. Работы создания картины продлились два года. Об этом в ходе пресс-конференции сказал автор сценария фильма и режиссер-постановщик Р. Кочар.
По его словам, съемочные работы продлились достаточно долго, поскольку они проходили в Америке и требовали довольно тяжелой работы.
“Фильм посвящен 100-летию Вильяма Сарояна. Мы считали, что успеем его завершить в течение одного года, то есть в 2008 году, однако не получилось. Как в произведениях Сарояна, так и в нашем фильме, действия проходят в США, но в основе армяне. Акцент не ставится на армянина, лишь имена армянские, а также предметы в домах”, - сказал автор сценария.
Он отметил, что структура фильма очень необычная. Фильма представляет собой коллаж, который, по словам Р. Кочара, является достаточно новым видом искусства, и носит в себе открытия. “Я пошел на большой риск”, - сказал режиссер-постановщик и добавил, что он пошел на этот риск, и все закончилось нормально.
Как заметил кинорежиссер, картина “Метаморфоза” также представляет собой вызов к сегодняшним боевикам.
“Сегодня наша молодежь увлечена компьютерными играми. Под влиянием всего этого они теряют чувство действительности и живут виртуальной жизнью. Им кажется, что именно это реально, а когда встречаешься с виртуальными мирами, надо на них смотреть со стороны, а не отдаваться и теряться в этих мирах”, - сказал он.
Отметим, что в фильме молодого Вана обвиняют в убийстве. В действительности Степан принял новый образ и затерялся в виртуальном мире. Эта опасность угрожает также Вану. Помочь молодым людям может только Крис. Как вернуться в реальный мир? Именно это стремиться раскрыть кинокартина.
Никакого содействия со стороны государства для осуществления съемок оказано не было. Фильм финансировался американскими компаниями. По словам Р. Кочара, бюджет фильма достаточно большой.
Добавим, что главные роли в фильме исполнили Эдди Де Левон, Ованнес Бабаханян, Нарине Лалаян, Жан-Пьер Ншанян, Мари Мсрян. Фильм длится 90 минут. Армянский зритель сможет посмотреть фильм с 12 июня.