ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ
Այսօր մեկնարկեց Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային խորհրդի /ՄԿՈՒԶԱԽ/ խորհրդաժողովը: Այն անցկացվում է «Աջակցություն Եվրոպական Հարևանության Ծրագրի երկրներում մարդկային ռեսուրսների զարգացման քաղաքականության բարեփոխումներին» նախագծի շրջանակներում:
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային խորհրդի աշխատանքային խումբը ստեղծվել է 2007 թվականին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նախաձեռնությամբ `համապատասխան նախարարությունների և սոցիալական գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից: Խումբը վերլուծել է իրավիճակը Հայաստանում և 2007 թվականին Դանիա կատարած ուսումնական այցի ընթացքում ուսումնասիրել այդ երկրի սոցիալական երկխոսության մոդելը, որն այսօր կներկայացվի խորհրդաժողովի անդամներին:
ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Արա Ավետիսյանը նշեց, որ կրթության և աշխատաշուկայի միջև երկխոսությունը կարևոր է Հայաստանի համար: Նրա խոսքով, մենք ունենք լավ որակավորմամբ աշխատողների աճող պահանջարկ տնտեսության նոր զարգացող հատվածներում, և մեզ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ ապահովել աշխատաշուկայի կարիքները: Նրա վստահեցմամբ, Հայաստանում մենք կարող են բարելավել իրավիճակը միայն բոլոր կողմերի միջև բաց ու ակտիվ երկխոսության միջոցով:
Նրա խոսքով, կրթական բարեփոխումները գերակայություն են Հայաստանում և ՀՀ կառավարությունն այժմ նոր կարևոր քայլեր է ձեռնարկում կրթությունը գործարարության բազմաթիվ հատվածներում որակյալ աշխատողների նկատմամբ պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
Ա. Ավետիսյանը նշեց, որ հետևելով սոցիալական երկխոսության միջազգային մոտեցումներին և մոդելներին` Կրթության և գիտության նախարարությունը ԵՄ օժանդակությամբ մեկնարկել է մի ծրագիր, որի նպատակն է բարելավել երկխոսությունը կրթության և աշխատաշուկայի միջև:
Նրա տեղեկացմամբ, երկու տարվա պլանավորումից հետո Հայաստանի բոլոր ուսումնարաններում և քոլեջներում ներդրվել է եռակողմ սոցիալական երկխոսության մի նոր մոդել`համախմբելով մասնագիտական կրթությունը և ուսուցում իրականացնողներին և գործատուների ու արհմիությունների ներկայացուցիչների: Ծրագրի մեկնարկը պետական մակարդակով մեկնարկեց այսօր սեմինարի ժամանակ:
Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության անդամ Ուֆե Յանսենը նշեց, որ հուսով է, որ այն խորհրդատվությունը, որ տրվում է Դանիայի կողմից մասնագիտական կրթության զարգացման համար կկարողանա հանգեցնել ցանկալի հաղթանակի: Նա հույս հայտնեց, որ մեր երկրին ԵՄ-ի կողմից իրականցվող այս ծրագրերի կարևորության ընկալումը այնքան հզոր պետք է լինի, որ ծրագրի ավարտից հետո պետությունը կարողանա շարունակականությունը ապահովել մեր կողմից սկսած ծրագրերին:
Նշենք, որ սեմինարը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Գլոբար զարգացումներ» հիմնադրամի կողմից`ԵՄ Եվրոպական կրթական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:

В Ереване стартовал семинар Национального совета развития специального образования и обучения
В Ереване сегодня стартовал семинар Национального совета развития специального образования и обучения. Он проводится в рамках проекта “Содействие реформам политики развития гуманитарных ресурсов в странах Программы Европейского соседства”.
Отметим, что рабочая группа Национального совета развития специального образования и обучения была создана в 2007 году, по инициативе Министерства образования и науки РА, и состоит из представителей соответствующих министерств и организаций –социальных партнеров. Группа проанализировала ситуацию в Армении и во время визита в Данию в 2007 году изучила модель социального диалога этой страны, которая сегодня будет представлена членам совещательного собрания.
Заместитель министра образования и науки РА Ара Аветисян отметил важность диалога между образованием и рынком труда в Армении. По его словам, в новых развивающихся секторах экономики в Армении имеется растущий спрос на квалифицированные специалисты. Замминистра заверил, что в стране можно улучшить ситуацию только посредством открытого и активного диалога между всеми сторонами.
По его словам, образовательные реформы являются приоритетом в Армении, и правительство республики к настоящему времени предпринимает новые важные шаги по направлению приведения образования во многих секторах предпринимательства в соответствие с требованиями в отношении качественных работников.
А. Аветисян отметил, что, следуя за международными подходами и моделями социального диалога, Министерство образования и науки, при содействии ЕС, дало старт программе, цель которой улучшить диалог между образованием и рынком труда.
После двухлетнего планирования, как сообщил А. Аветисян, во всех училищах и колледжах Армении была внедрена некая новая модель трехстороннего социального диалога, группируя осуществляющих специальное образование и обучение, представителей работодателей и профсоюзов. Старт программы на государственном уровне ознаменовался сегодня, во время семинара.
Член делегации Европейской комиссии в РА Уве Янсeн выразил надежду, что та консультация, которая предоставляется со стороны Дании для развития специального образования, сможет привести к желаемой победе. Он также выразил надежду, что восприятие важности этой программы, осуществляемой Евросоюзом для Армении, должно быть настолько мощным, чтобы после завершения программы государство смогло обеспечить продолжение начатых ими программ.
Отметим, что семинар организован Министерством образования и науки РА и фондом “Глобальные развития”, при сотрудничестве с Европейским образовательным фондом ЕС.