Տնտեսություն 10:53 10/06/2009
ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 9-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Այս մասին հայտնեցին ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Զեկուցումներով հանդես են եկել ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արմո Ծատուրյանը և փրկարար ծառայության տնօրեն Արսեն Սարգսյանը: Շրջաններում իրականացվող աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկություններ են ներկայացրել շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Հրդեհների դեմ պայքարը և հացահատիկային մշակաբույսերի անվտանգ բերքահավաքը արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով Նախագահ Բակո Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչև 2009թ. հունիսի 15-ը ձևավորել օպերատիվ շտաբ` հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ:
Երկրի ղեկավարը ընդգծել է, որ հանրապետության համար կենսական նշանակություն ունեցող այս խնդրի հաջող և արդյունավետ լուծման նպատակով բոլոր կառույցներից և գերատեսչություններից պահանջվում է համատեղ և համակարգված աշխատանք, ավելացնելով, որ ողջ գործընթացը գտնվելու է իր անմիջական վերահսկողության տակ:

Экономика 10:51 10/06/2009
Президент НКР Бако Саакян созвал накануне заседание Совета безопасности, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся организации сбора урожая зерновых культур.
Как сообщили Panorama.am в Главном информационном управлении аппарата президента НКР, с докладами выступили министр сельского хозяйства НКР Армо Цатурян и директор спасательной службы Арсен Саркисян. Информацию о ходе работ, осуществляемых в районах, представили руководители райадминистраций.
С целью эффективной организации борьбы против пожаров и безопасного сбора урожая зерновых культур президент Бако Саакян поручил правительству до 15 июня 2009 г. сформировать оперативный штаб во главе с министром сельского хозяйства республики.
Глава государства подчеркнул, что с целью удачного и эффективного решения этой задачи, имеющей жизненное значение для республики, от всех структур и ведомств требуется совместная и скоординированная работа, добавив, что весь процесс будет находиться под его непосредственным руководством.