Գ. ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ԿՄԱՍՆԱԿՑԻ ՏՐԱՍԵԿԱ-Ի ՏԱՐԵԿԱՆ ՆԻՍՏԻՆ
Տրանսպորտի և կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 15-16-ը կմասնակցի Իսիկ-Կուլում (Ղրղզստան) կայանալիք ՏՐԱՍԵԿԱ միջկառավարական հանձնաժողովի տարեկան նիստին: Այս մասին հայտնեց նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը:
Հունիսի 15-ին կկայանա ՏՐԱՍԵԿԱ ազգային քարտուղարների նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու է տարեկան նիստի օրակարգի նախագիծը, ինչպես նաև ներկայացվելու են ՏՐԱՍԵԿԱ նախագծերը:
Հունիսի 16-ին կայանալու է ՏՐԱՍԵԿԱ միջկառավարական հանձնաժողովի տարեկան նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու են ՏՐԱՍԵԿԱ հանձնաժողովի մշտական քարտուղարության ֆինանսավորման, 2008-2009 թվականների գործողությունների ծրագրի իրականացման հարցերը: Նիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման նպատակահարմարության և ՏՐԱՍԵԿԱ կառույցների բարեփոխումների հարցերը, ինչպես նաև կայանալու են ՏՐԱՍԵԿԱ միջակառավարական հանձնաժողովի մշտական քարտուղարության գլխավոր քարտուղարի ընտրությունները :
Նախատեսվում է ՏՐԱՍԵԿԱ մուլտիմոդալ տրանսպորտի զարգացման մասին համաձայնագրի ստորագրում:
Նշենք, որ ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագիրը ստեղծվել է 1993թ.-ին, Եվրահանձնաժողովի նախաձեռնությամբ` Բրյուսելում: Ծրագրի նպատակն է Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը, ստեղծել այլընտրանքային ուղիներ` օգտագործելով գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքները բեռնափոխադրումներ իրականացնելու համար:
Ներկայումս ՏՐԱՍԵԿԱՆ անդամ-պետություններ են հանդիսանում Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Թուրմենիան, Բուլղարիան, Ռումինիան, Թուրքիան, Ուկրաինան և Մոլդովան:

Министр транспорта и связи Армении примет участие в годовом заседании ТРАСЕКА
Министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян и возглавляемая им делегация примут участие в предстоящем годовом заседании межправительственной комиссии ТРАСЕКА в Исик-Куле (Киргизия) с 15-16 июня. Об этом сообщила пресс-секретарь министра Сусанна Тоноян.
Согласно источнику 15 июня состоится заседание национальных секретарей ТРАСЕКА, в ходе которого будет обсужден проект повестки годового заседания, а также будут представлены проекты ТРАСЕКА.
16 июня состоится годовое заседание межправительственной комиссии ТРАСЕКА, на котором обсудят вопросы финансирования постоянного секретариата комиссии ТРАСЕКА и осуществления программы действий на 2008-2009 гг. Также планируется обсуждение вопросов о целесообразности подписания меморандума о взаимопонимании с международными организациями и касательно реформ структур ТРАСЕКА, в том числе состоятся выборы Генерального секретаря постоянного секретариата межправительственной комиссии ТРАСЕКА.
Отметим, что планируется подписание соглашения о развитии мультимодального транспорта ТРАСЕКА.
Проект ТРАСЕКА был создан в 1993 году по инициативе Еврокомиссии в Брюсселе. Цель проекта – развитие транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия, создание альтернативных путей, используя существующие инфраструктуры для осуществления грузоперевозок.
В настоящее время странами-участницами ТРАСЕКА являются Армения, Грузия, Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Туркмения, Болгария, Румыния, Турция, Украина и Молдова.