ԵՎՐԱՏԵՍԻԼ. 40 ՄԻԼԻՈՆ ԴՈԼԱՐ ԵՎ` ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻՆԵՐԸ ՆԵՂՎԵԼ ԵՆ
«Եվրատեսիլ-2009»-ի երգի միջազգային մրցույթի եզրափակչի կազմակերպման վրա Մոսկվան ծախսել է 40 միլիոն դոլար: Այս մասին «Իտոգի» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ռուսական «Առաջին ալիքի» գլխավոր տնօրեն Կոստանդին Էռնստը:
Պատմելով, թե ինչպես են ծախսել այդ գումարը, նա հայտնել է, որ բավականին շատ են վճարել «շարժական հեռուստակայանների 21 տեսախցիկներ գնման համար` ամենալավն այս պահի»: Նա նաև մատնանշել է այլ ծախսեր:
«Շատ էի ուզում մրցույթի պատմության մեջ կազմակերպել ամենալավ եզրափակիչը: Իրականում, դրան ես պատրաստվել եմ 15 տարի»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ծախսերի փոխհատուցմանը՝ նա նշել է, որ «մոտավորապես 6 մլն շվեյցարական ֆունտ պետք է վճարեր Եվրոպայի հեռարձակման միությունը, սակայն մինչ այժմ այդ գումարները չեն ստացվել»։
Ի դեպ, արդեն լույս են տեսել երգի մրցույթի պաշտոնական տեսասկավառակները: Նրանք թողարկվել են ճիշտ այնպես, ինչպես եթեր են հեռարձակվել` այսինքն Հայաստանը գովազդող տեսանյութում ԼՂ-ի «Մենք և մեր լեռները» հուշարձանի առկայությամբ (Պապն ու տատը»), որից ադրբեջանցիները կրկին «նեղվել են»:
Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող Ինգա և Անուշ Արշակյանների PR-ով զբաղվող Աննա Ավանեսյանը, պաշտոնական տեսատարբերակը Եվրոպայի հեռարձակողների միությունն է պատրաստել. «Ենթադրում եմ, որ Հայաստանի «Հանրային» հեռուստաընկերության հետ են պայմանավորվել, միգուցե սխալվում եմ: Մեզ հետ չեն պայմանավորվել: Եթե Եվրոպայի հեռարձակողների միությունը հարկ է համարել, որ այդ տեսարանը լինի տեսասկավառակում, ուրեմն այդպես են ճիշտ գտել»:
Նշենք, որ «Եվրատեսիլ-2009»-ում հաղթող է ճանաչվել նորվեգացի Ալեքսանդր Ռիբակը: Հայաստանը ներկայացնող Ինգա և Անուշ Արշակյանները զբաղեցրել են 10-րդ հորիզոնականը:

Союз европейских вещателей включил монумент “Мы и наши горы” в видеодиск конкурса “Евровидение-2009”
Вышли в свет официальные видеодиски музыкального конкурса, при чем ролики вошли именно в том виде, в котором транслировались. То есть, в представляющем Армению видеоролике присутствует монумент Нагорного Карабаха “Мы и наши горы”, что вновь “смутило” азербайджанцев.
Как сообщила корреспонденту Panorama.am Анна Аванесян, занимающаяся PR-ом представительниц Армении Инги и Ануш Аршакянов, видеодиск подготовил Союз европейских вещателей. “Предполагаю, что при подготовке была договоренность с Общественным телевидением Армении. Может быть, ошибаюсь. Если Союз европейских вещателей счел необходимым, чтобы этот эпизод был в видеодиске, значит он нашел так правильным”, - сказала она.
Гендиректор Первого канала Константин Эрнст сообщил в интервью газете “Итоги”, что проведение финала “Евровидения-2009” в Москве обошлось в 40 миллионов долларов.
“Общие затраты – около 40 миллионов долларов, из которых на долю Первого канала приходится порядка трети. В эту сумму вошло все - от VIP-зала для прибывающих гостей и экскурсий по Москве до аренды в разных концах Европы проекционных экранов и покупки “пекинской” ПТС. Расходы непосредственно на шоу не столь и велики”, - сказал Эрнст.
“Спонсоры помогли, что-то вернули за счет продажи билетов в "Олимпийский". Но это не покрыло издержки. Впрочем, мы и не рассчитывали. С другой стороны, та же передвижная телестудия, обошедшаяся почти в 10 миллионов долларов, останется в России, никуда отсюда не уедет. Получается, это долгосрочная инвестиция”, - добавил он.
Напомним, что победителем “Евровидения-2009” стал представляющий Норвегию Александр Рыбак. Армянские исполнительницы Инга и Ануш Аршакяны заняли 10 место.