Տնտեսություն 15:14 26/06/2009
Այսօրվա արտագնա նիստում ընդունված որոշմամբ կառավարությունը հաստատել է ՌԴ կողմից ՀՀ-ին տրամադրած պետական վարկի միջոցներից տնտեսության կայունացման վարկավորման ծրագիրը, որը նպատակ ունի խթանել համախառն ներքին արդյունքի աճը` ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների վարկային պահանջարկը մասնակի բավարարելու միջոցով:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ծրագրի գումարն է 90 մլրդ դրամ, ֆինանսավորման ձևը` բյուջետային վարկեր, որոնք տրվում են ըստ հետևյալ բաղադրիչների` ֆինանսաբանկային համակարգի վարկավորում` 60,5 մլրդ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորում` 6,4 մլրդ դրամ, համակարգաստեղծ կամ խոշոր ենթակառուցվածքների գործունեությունն ապահովող տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորում` 23,1 մլրդ դրամ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այս առիթով ասել է, որ օրը նշանակալի է ոչ միայն կառավարության նիստը Սյունիքի մարզում անցկացնելու և տեղի հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված որոշումներ կայացնելու, այլև երկրի տնտեսության տարբեր ոլորտներին մեծ գումարներ հատկացնելու իրողությամբ: Նա հավելել է, որ ահա այժմ էլ 90 մլրդ դրամ է բաշխվում` մեղմելու ճգնաժամի բացասական հետևանքները: «Հանրությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ՌԴ վարկի օգտագործմանը, և այժմ մենք կարող ենք տեղեկացնել, որ ևս 24 մլրդ դրամ տրամադրվելու է աղետի գոտուն, նույնքան` աղետի գոտուն, բայց եկող տարվա համար: Մնացած գումարը մնալու է կայունացման ֆոնդում»,- եզրափակել է վարչապետը:
ՀԴՄ կիրառման հսկողությունն ուժեղացնելու համար նիստում գործադիրն ընդունել է երկու որոշում: Դրանցից մեկով լրացումներ են կատարվել կառավարության 2006թ. դեկտեմբերի 14-ի «Բույսերի պաշտպանության քիմիական և կենսաբանական միջոցների արտադրության և (կամ) վաճառքի լիցենզավորման կարգը և լիցենզիայի ձևը հաստատելու մասին» որոշման մեջ, ինչը թելադրված է ՀՀ վարչապետի 2009թ. փետրվարի 2-ի «Գործունեության առանձին ոլորտներում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների նկատմամբ հսկողությունն ուժեղացնելու մասին» որոշմամբ: Նույն պատճառաբանությամբ լրացումներ են կատարվել կառավարության 2007թ. հունվարի 11-ի «Անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության իրականացման լիցենզավորման կարգը և լիցենզիայի ձևը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:

Экономика 17:39 26/06/2009
Правительство Армении утвердило программу кредитования стабилизации экономики на средства государственного кредита, предоставленного Армении Российской Федерацией. Цель программы стимулировать рост валового внутреннего продукта посредством частичного удовлетворения кредитного спроса хозсубъектов в условиях финансового кризиса.
Как сообщают в пресс-службе правительства РА, сумма программы составляет 90 млрд. драмов, вид финансирования – бюджетные кредиты, которые выдаются по следующим компонентам: кредитование финансово-банковской системы (сумма в долларах США, эквивалентная 60.55 млрд. драмам), кредитование малого и среднего предпринимательства (6.4 млрд. драмов), кредитование хозсубъектов, обеспечивающих деятельность крупных инфраструктур (23.1 млрд. драмов).
По этому поводу премьер-министр РА Тигран Саркисян сказал, что день знаменателен не только проведением заседания правительства в Сюникской области и постановлением решений, направленных на решение основных местных задач, но и выделением больших сумм разным отраслям экономики страны. Он добавил, что сейчас распределяется 90 млрд. драмов для смягчения негативных последствий кризиса.
“Общественность уделяет большое внимание использованию кредита РФ, и сейчас мы можем сообщить, что еще 24 млрд. драмов будет предоставлено зоне бедствия, и столько же в следующем году. Остальная сумма останется в фонде стабилизации”, - заключил премьер.