Մշակույթ 12:33 08/07/2009
Աշխարհահռչակ շանսոնիե  Շառլ Ազնավուրը հայտարարել է իր երաժշտական գործունեության դադարեցման մասին և հրապարակել հրաժեշտի համերգի ամսաթիվը։ Լեգենդար երգչի հրաժեշտի համերգը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին Թունիսում (Կարթագեն) կայանալիք միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Մեկուկես ժամ նա երգելու է կենդանի հնչողությամբ և առանց դադարի:
Այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը։ «Ինձ համար երջանկություն է` ավարտել կարիերաս Կարթագենում, որը խորհրդանշում է քաղաքակրթություն, պատմություն, հավերժություն»,- «Assabah» թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ազնավուրը:
Թունիսի փառատոնում, որն արդեն կեսդարյան պատմություն ունի, համերգներով հանդես են եկել այնպիսի երգիչներ, ինչպիսի ենք` Ռեյ Չառլզը, Պատրիսիա Կաասը, Ֆրան Ադամոն և այլոք:
85-ամյա հայազգի Ազնավուրը փառատոնի համար հատուկ ծրագիր է մշակել. մեկուկես ժամ երգելու է կենդանի ու անդադար. «Այդ ամենն անում եմ, որպեսզի ցույց տամ, որ ես դեռ չեմ ծերացել»,- կատակել է երգիչը:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին Ազնավուրն ակտիվ զբաղվել է պրոդյուսերական աշխատանքներով և նկարահանվել է կինոյում:
Շառլ Ազնավուրն իր 85-ամյակը բոլորել է այս տարվա մայիսի 22-ին: Նշենք, որ Շառլ Ազնավուրը նախկինում էլ հայտարարել էր բեմական գործունեության դադարեցման մասին, բայց կրկին վերադարձել բեմ:

Культура 14:45 08/07/2009
Всемирно известный шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур заявил о прекращении своей музыкальной деятельности и назвал дату прощального концерта.
Прощальный концерт легендарного шансонье состоится 21 июля в Тунисе (Карфаген) в рамках предстоящего международного фестиваля. Концерт продлится полтора часа в живом исполнении и без антракта. Об этом сообщает Associated Press.
“Для меня счастье завершить свою карьеру в Карфагене, который символизирует цивилизацию, историю, вечность”, - сказал он в интервью газете “Assabah”.
На фестивале в Тунисе, чья история насчитывает уже пять десятков лет, с концертами выступят также такие певцы, как Рей Чарльз, Патрисиа Каас, Фран Адамон и другие.
85-летний французский шансонье армянского происхождения подготовил специальную программу для фестиваля: полтора часа он будет петь без антрактов и живым голосом.
“Все это я делаю, чтобы показать, что еще не состарился”, - шутя сказал Ш. Азнавур.
Напомним, что в последние годы Ш. Азнавур активно занимался продюсерской деятельностью и снимался в кино. 85 лет ему исполнилось в этом году, 22 мая. Добавим, что в прошлом Ш. Азнавур уже заявлял о прекращении сценической деятельности, однако вновь вернулся на сцену.
Отметим, что президент Армении Серж Саргсян подписал 4-го мая указ о назначении Шарля Азнавура постоянным представителем Армении в штаб-квартире ООН в Женеве и других международных организациях (резиденция в Женеве). 5-го мая глава государства подписал указ о назначении Азнавура Чрезвычайным и Полномочным послом РА в Швейцарской конфедерации (резиденция в Женеве).