Հասարակություն 13:28 22/07/2009
Հանրապետության նարկոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Պետրոս Սեմերջյանն այսօրվա ասուլիսում նշեց, որ թմրամոլության առումով Հայաստանն աշխարհում բարվոք դիրքերում է գտնվում: Նրա հավաստմամբ, Հայաստանում 2008 թվականին բուժման է դիմել 490 մարդ, այն դեպքում, երբ 2001 թվականին այդ թիվը 7-ն էր, 2002-ին՝ 12, 2003-ին և 2004-ին՝ 40, 2005-ին՝ 150 հոգի, 2006-ին՝ 170, իսկ 2007-ին՝ 205 մարդ:
Խոսելով թմրամոլության տենդենցների մասին, Պ. Սեմերջյանը նշեց, որ Հայաստանում այն աճում ու երիտասարդանում է: «Եթե համեմատական անցկացնենք ամբողջ աշխարհի ու մեր տարածաշրջանի հետ, ապա պետք է նշել, որ Հայաստանն ամենաբարվոք վիճակում է: Չնայած դրան, Հայաստանում հաշվառված է 1141 թմրամոլ: Հաշվառված նշանակում է մարդիկ, ովքեր երբևիցե դիմել են բուժօգնության»,-ասաց Պ. Սեմերջյանը:
Ըստ նարկոլոգիական կենտրոնի տնօրենի, Թբիլիսի քաղաքում հաշվառված է մոտ 4 հազար թմրամոլ, Բաքվում՝ 28 հազար: Թմրամոլության միջին տարիքը հանրապետությունում համարվում է 25-45 տարեկանը: 45 տարեկանից ավելի, մասնագետի հավաստմամբ, պարզապես մարդիկ չեն ապրում՝ մահանում են: Հայաստանում հաշվառված կին թմրամոլների թիվը 12-ի է հասել:
Բացի այդ, նրա խոսքով, հետազոտությունները ցույց են տվել, որ թմրամոլությունը հատուկ չէ սոցիալական որևէ կոնկրետ խմբի, քանի որ թմրամոլությամբ կարող է տառապել ցանկացած սոցիալական խմբին պատկանող մարդը: Միջազգային ցուցանիշների հիման վրա կատարվող հետազոտությունները թույլ են տվել պարզել, որ Հայաստանում այսօրվա դրությամբ, ըստ հաշվարկային տվյալների, կա 30 հազար թմրամոլ: Նրանցից 5-7 հազարը թմրամիջոցներն օգտագործում են ներերակային ներարկումների միջոցով: Մասնագետի խոսքով, թմրամիջոցի այս մեթոդն օգտագործողներն ամենածանր խումբն են համարվում: Հանրապետությունում, հիմնականում թմրամոլությամբ են տառապում մայրաքաղաքի բնակիչները:
Նշենք, որ հանրապետությունում քրեօրեն չեն հետապնդվում այն մարդիկ, ովքեր ինքնակամ դիմում են բուժման: Բացի այդ, հիշեցնենք, որ նարկոլոգիական դիսպանսերում Հայաստանի քաղաքացիների համար բուժումն իրականացվում է պետպատվերի շրջանակներում: Մասնագետների հավաստմամբ, բուժումը տևում է տասը օրից մինչև 6 ամիս ընկած ժամանակահատվածում: Իսկ թե բուժումից հետո մարդը որքանով է պատրաստ վերադառնալ առանց թմրամիջոցի կյանքի, մասնագետների հավաստմամբ, կախված է մարդու կամքի ուժից, ճիշտ և առողջ ապրելու պատրաստակամությունից:

Здоровье 14:33 22/07/2009
По проблеме наркомании Армения, если сравнивать с другими странами региона и мира, занимает лучшую позицию. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил директор наркологической клиники Петрос Семерджян.
Он отметил, в Армении на учете находится 1141 наркоман. По данным Семерджяна, в Тбилиси на учете стоят приблизительно 4 000 наркоманов, в Баку – 28 000. Средний возраст наркомании в республике считается 25-45лет. Старше 45 лет, по словам специалиста, люди просто не живут, умирают. Что касается женщин, страдающих наркоманией и находящихся на учете, то их число в Армении достигло 12.
В 2008 году в Армении за лечением в Наркологический центр обратились 490 человек в том случае, когда в 2001 году это число составляло 7 человек, в 2002 г. – 12, 2003 и 2004 гг. – 40, 2005 г. – 150, 2006 г. – 170 и в 2007 г. – 205 человек.
Кроме этого, как отметил директор Центра, исследования показали, что наркомания не характерна какой-нибудь конкретной социальной группе, поскольку этим может страдать человек, принадлежащий к любой социальной группе. Исследования, проводимые на основе международных показателей, позволили выяснить, что в Армении на сегодняшний день есть 30 000 наркоманов, 5-7 тысяч из них употребляют наркотики посредством внутривенных инъекций. П. Семерджян отметил, что те, кто употребляет такой метод наркотического средства, считаются самой тяжелой группой. А в республике в основном наркоманией страдают жители столицы.
Отметим, что в республике уголовно не преследуются те люди, которые добровольно обращаются за лечением. Также напомним, что в Наркологическом диспансере лечение граждан РА осуществляется в рамках госзаказа. По словам специалиста, лечение длится от 10 дней до 6 месяцев. Что же касается того, насколько человек готов после лечения вернуться к жизни без наркотиков, то по уверению специалистов, это зависит от силы воли самого человека, его готовности жить правильно и вести здоровый образ жизни.