ԱՂՄԿՈՏ ԲԱՆԱՎԵՃ` ԱՆՀԱՅՏ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԻ ՇՈՒՐՋ
Հուլիսի 17-18-ին Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի միջև կայացած հանդիպումներով, ըստ էության, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի ակտիվությունը հասավ սրացման պիկին ու սկսեց աստիճանաբար վերադառնալ ելման կետ:
Վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում թեման տեղեկատվական օրակարգում խիստ արդիական էր: Գրեթե ամեն օր, ամենաբազմազան երկրներից ու ամբիոններից հնչում էին գնահատականներ, մեկնաբանություններ, կանխատեսումներ, որոնք, բնական է, կողմերից առնվազն մեկի մոտ դժգոհություններ էին հարուցում: Այս ամենը օրինաչափ է: Ի վերջո անհնար է չտեսնելու տալ, որ վերջին մեկ տարում (իրականում` վրաց-օսական հակամարտության ճակատում տեղի ունեցածից հետո) պրոցեսն իսկապես ակտիվացել է, հաճախակի են դարձել նախագահների անմիջական շփումները (մոսկովյան վերջին հանդիպումը թվով վեցերորդն էր), գրեթե կրկնապատկվել են նաև միջնորդների` ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային այցերը: Սրան զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանդեպ հետաքրքրություն ու ուշադրություն են դրևորել ամենատարբեր երկրներ ու կառույցներ: Բանն անգամ հասավ այնտեղ, որ նախագահների մոսկովյան հանդիպմանն ընդառաջ, ի դեմս Բարաք Օբամայի, Դմիտրի Մեդվեևի ու Նիկոլյա Սարկոզիի, հայտարարությամբ հանդես եկան Մինսկի համանախագահող երկրների առաջնորդները: Ավելին` իրավիճակին լրացուցիչ լարվածություն հաղորդեց Սպիտակ տան կողմից, այսպես կոչված, «մադրիդյան սկզբունքների» հրապարակումը:
Այս ամենը, բնականաբար, շարունակվող տեղեկատվական-քարոզչական դիմակայության պայմաններում որոշակի ֆոն էր ստեղծել, որի պայմաններում քաղաքական պրոցեսի (ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին ճակատներում) բոլոր մասնակիցները` առանց բացառության, ակտիվացան, և ինչպես նախօրեին դիպուկ նկատեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, սկսեցին «ջուրը պղտորել, որ պղտոր ջրում ձուկ որսան»: Քանի որ հիշատակեցինք Էդվարդ Նալբանդյանի ասուլիսի մասին, նկատենք, որ մոկսովյան հանդիպումից հետո լրագրողներին չմոտեցած հայ և ադրբեջանցի նախարարները, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, իրենց գնահատականները տվեցին հաջորդող առաջին իսկ հրապարակային ելույթների ընթացքում: Այս հարցում նրանց «օգնության ձեռք մեկնեց» ԵՄ «եռյակի» պատվիրակությունը, որի տարածաշրջանային այցելության շրջանակներում տրված ասուլիսներում էլ երեկ խոսեցին թե Էդվարդ Նալբանդյանը, թե Էլմար Մամեդյարովը: Այսպիսով` կարելի է ասել, որ գործընթացը ժամանակավորապես դադարել է և կարելի է որոշ ամփոփումներ անել: Անդրադառնանք ոչ այնքան մինչ օրս եղած զարգացումներին, որքան այն դրսևորումներին, որոնք վկայում են պրոցեսին թե էլիտաների, թե հասարակությունների կողմից ոչ ադեկվատ վերաբերվելու, այն ներքաղաքական նպատակներով շահարկելու, խնդիրներն ու բանակցությունների բովանդակությունը խեղաթյուրելու, հակամարտությունը հանգուցալուծելու պատրաստակամության բացակայության և այլ մտահոգիչ իրողություններին:
Գաղտնիք չէ, որ վերջին շրջանում քաղաքական, տեղեկատվական, քարոզչական շահարկումները հիմնականում պայմանավորված էին մադրիդյան սկզբունքների հրապարակման փաստով: Մադրիդյան փաստաթղթի առանձին դրույթների մասին մեր դիտարկումներն արդեն իսկ ներկայացրել ենք (տես` Panorama.am-ի «Մեկնաբանություններ» բաժինը): Ներկայացրել ենք նաև ամենատարբեր քաղաքական ու հասարակական գործիչների, փորձագետների գնահատականներն ու մեկնաբանությունները: Դրանք վերաշարադրելու կարիք չկա: Ենթադրում ենք, որ թեմայով քիչ թե շատ հետաքրքրված ցանկացած ոք արդեն իսկ ծանոթ է թե Ադրբեջանից, թե Հայաստանից, և թե ԼՂՀ-ից հնչած տեսակետներին ու կարծիքներին:
Ընթերցողներից շատերը, հավանաբար, նկատել են սակայն ուշադրություն չեն դարձրել այն հանգամանքին, որ գրեթե բոլոր մեկնաբանություններում բացակայում են մի շարք կարևոր, առանցքային իրողություններ (ինչը նշանակում է, որ ենթադրվող կանխատեսումն արդեն իսկ հիմնազուրկ է): Անդրադառնանք դրանցից մի քանիսին:
Հիմնարար սկզբունքները տակավին գաղտնի են
Արդեն նշեցինք, որ հրապարակված մադրիդյան սկաբունքները թե Բաքվում, թե Ստեփանակերտում, թե Երևանում ակտիվ քննարկումների ու բանավեճի տեղիք էին տվել: Մի պահ տպավորությունն այնպիսին էր, թե կողմերն արդեն իսկ համաձայնություն են ստորագրել և մնում է պարզել, թե ո՞ւմ օգտին է այն: Գնահատականների բազմազանության մեջ սակայն բացակայում էր այն փաստագրումը, որ ա/ ոչ Բաքվից, ոչ Երևանից որևէ մեկը պաշտոնապես չի հայտարարել, որ բանակցություններում քննարկվող հիմնարար սկզբունքներից գոնե մեկի շուրջ ամբողջական կամ լիարժեք համաձայնություն է ձեռք բերվել, բ/ ոչ ոք չի հաստատել, որ սեղանին դրված փաթեթը հենց այն է, ինչ հրապարակվել է Սպիտակ տան կողմից:
Ավելին: ԱՄՆ, Ռուսաստանի ու Ֆրանսիայի նախագահներն իրենց հայտարարության մեջ խոսել էին միանգամայն նոր փաթեթի մասին, որը, ճիշտ է, հիմնված է 2007 թվականին Մադրիդում համանախագահների հավանությանն արժանացած ու կողմերին ներկայացված փաստաթղթի վրա, բայց դրա կրկնությունը չէ: Այսինքն` այն, ինչ հրապարակվել է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում, ընդամենը նախատիպն է այն սկզբունքների, որոնց վերաբերյալ այսօր կողմերը բանակցում են: Այլ կերպ ասած, հրապարակված փաստաթուղթը գործընթացի ապագան կանխատեսելու հարցում, մեղմ ասած, այնքան էլ պիտանի գործիք չէ, որովհետև արդիականությունն այլևս կորցրել է:
Հարց է առաջանում` իսկ ինչի՞ վրա են հիմնված այն ենթադրությունները, թե Ղարաբաղը տալիս են, կամ չեն տալիս, զորքերը դուրս են բերում, կամ` ոչ, փախստականները գալիս են կամ գնում են: Որևէ մեկը կա՞ (բացի համապատասխան պատոնյաներից), որ տեղյակ է, թե ինչ հարցեր են քննարկում նախագահները, եթե միջնորդ երկրներն ամենաբարձր մակարդակով նշում են, որ նոր առաջարկները դեռ պիտի ներկայացնեն: Հասկանալի է, որ սա ոչ թե քաղաքական կանխատեսումների, այլ մարգարեությունների ոլորտից է: Հետևաբար` այդօրինակ ենթադրություններին ու տեսիլքներին հավատալ պետք չէ: Դրանք արվում են բացառապես «ջուրը պղտորելու» մոտիվներով:
«Բազեների» արջի ծառայության մասին
Հաջորդ դիտարկումը կապված է սպասվող զարգացումների տոնայնության ու խուճապահար բնույթի հետ: Միանգամից նկատենք, որ հանգուցալուծման հնարավորությունները տեսանելի ապագայում բացառում ենք, և բազմիցս հիմնավորել ենք մեր այդ մոտեցումը` նշելով, որ հանգուցալուծման առանցքային նախադրյալներ չկա (առաջին հերթին` հասարակությունները պատրաստ չեն): Հարկ է նկատել, որ այս տեսակետը կիսում են Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանանակների բոլոր ներկայացուցիչները (գուցե կան բացառություններ, բայց նրանց մասին տեղյակ չենք):
Չնայած դրան, արդեն որերորդ անգամ հակամարտության հանգուցալուծման լավատեսական հայտարարությունների ֆոնին (իսկ միջնորդներն այլ բան չեն էլ կարող անել, բացի լավատեսական հայտարարություններից) ազգայնական տրամադրությունները ավելի են սրվում` ոչ մի զիջում հակառակորդին տրամաբանությամբ: Հայկական կողմից չեն ընդունում այսօր առկա սահմանների և ոչ մի փոփոխություն (հետաքրքիր է, թե այդ դեպքում ինչպես ենք վերադարձնելու Շահումյանի շրջանը), իսկ Ադրբեջանում էլ հանկարծ հիշում են, որ իրենք ոչ մեկին ոչինչ չունեն տալու, ու լավ կլինի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գնան ու Հայաստանում ապրեն (այս դեպքում ի սպառ մոռացության է տրվում այն փաստը, որ ԼՂՀ բնակչությունը ոչ միայն կարողացել է նվաճել իր հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը, այլև բավարար քայլեր է ձեռնարկել, որպեսզի էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի հետագա փորձերը ևս մատնվեն անհաջողության):
Իհարկե, ծայրահեղական դրսևորումներ բոլոր հասարակություններում էլ կան: Բայց տվյալ դեպքում զարմանալի է երկու բան. նախ` բանակցային գործընթացի ակտիվացման զուգընթաց դրանց տեսակարար կշիռն անհասկանալիորեն մեծանում է, և երկրորդ` այդպիսի դիրքերից են սկսում խոսել անգամ այն ուժերը, որոնք բանակցային գործընթացի համեմատաբար մեղմ փուլերում փոխզիջումները համարում են այլընտրանք չունեցող:
Մի խոսքով, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի վայրիվերումները խթանում են «աղավնիներից» «բազեների» տրանսֆորմացիային: Հասկանալի է, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք ոչ թե իրական մտահոգությունների դրսևորման, այլ` «ջուր պղտորելու» և ազգայնական տրամադրությունների արմատավորմամբ քաղաքական կապիտալի կուտակման փորձի հետ (ներքաղաքական խնդիրներ լուծելու նպատակադրումներով): Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ նման փորձերն իրականում խոչընդոտում են հնարավոր փոխադարձ ընդունելի համաձայնության գալուն, հետևաբար նաև` Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության լիակատար ապահովմանը:
Ի՞նչ ասել է փոխզիջում
Եկեք ազնվորեն անդրադառնանք հետևյալ խնդիրներին` կապված փոխզիջումների և այդ համատեքստում մադրիդյան սկզբունքների հրապարակված տարբերակի շուրջ:
Ինչպես գիտենք Հայաստանի բոլոր ժամանակների իշխանությունները (գործընթացի մեղմ փուլում` նաև ընդդիմության ճնշող մեծամասնությունը) հանդես են եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը փոխզիջումների հիման վրա լուծելու օգտին: Որոշ ռազմատենչ հռետորաբանության ուղեկցությամբ (դրա պատճառների մասին բազմիցս խոսել ենք), ի վերջո, նույն բանն են ասել նաև Ադրբեջանի իշխանությունները:
Վստահ ենք, որ մեր ընթերցողին փոխզիջում հասկացությունը ստուգաբանելու կարիք չկա: Սակայն որոշակի նրբերանգներ կան, որոնք հակամարտության լուծման պարագայում հատկապես բացահայտում են կողմերի կառուցողական հայտարարությունների իրական կամ կեղծ լինելը: Ինչո՞ւմն է բանը: Բերենք օրինակ առօրյա կյանքից: Շուկայում հաճախ է պատահում, որ գնորդն ու վաճառողը փոխադարձ ընդունելի սակագին որոշելու համար կիրառում են «ոչ ինձ, ոչ քեզ» արտահայտությունը: Համենայնդեպս, ես երբեք չեմ տեսել, որ ասվի` «համ` ինձ, համ` քեզ»: Մինչդեռ տարբերությունը հսկայական է: Առաջին դեպքում կողմերը կարևորում են դիմացինի պայմանները չբավարարելու էլեմենտը (ըստ էության, կորցնում են երկուսն էլ), իսկ երկրորդ դեպքում` կարևորում են այն հանգամանքը, թե ի՞նչ շահեցին արդյունքում: Նպատակին հասնելու մոտեցումների այս տարբերությունն առօրյա-կենցաղային հարցերում առանցքային չէ, իսկ ահա հակամարտությունների լուծման ու միջպետական հարաբերություններում խիստ էական է:
Մադրիդյան սկզբունքների հրապարակումից ի վեր տեղեկատվական դաշտում գերիշխող են այն պնդումները, թե դրանց համաձայնել պետք չի, որովհետև դիմացինն այսինչ բանն է ստանում: Իսկ ահա սեփական ձեռքբերումները փաստող մոտեցումները խիստ հազվադեպ են: Խոսենք առարկայական:
Հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է փոխզիջումների որոնց սահմանը պետք է լինի երեք նախապայմանների բավարարումը` ԼՂՀ ինքնորոշում, ցամաքային կապ Հայաստանի հետ և անվտանգության երաշխիքներ: Եթե ուսումնասիրում ենք հրապարակված մադրիդյան սկզբունքները (կրկնում ենք` դրանք այլևս արդիական չեն), ապա` ակնհայտ է դառնում, որ բոլոր երեք նախապայմանները բավարարված են: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա փոխզիջումների կոնկրետ սահմանագիծ պաշտոնական Բաքուն չի գծել, բայց դատելով վերջին մեկ տասնամյակի հրապարակային մոտեցումներից, կարելի է ասել, որ նրանց համար առանցքայինը գրավված տարածքների վերադարձն ու ներքին տեղահանվածների վերաբնակեցումն է: Ինչպես գիտենք հրապարակված փաստաթուղթը նաև այս պահանջներն է բավարարում:
Ի՞նչ է սա նշանակում: Սա նշանակում է, որ ձևակերպվել է մի ֆորմուլա, որի մեջ տեղավորվում են կողմերի առանցքային պահանջները: Այսինքն կա բանակցությունների հիմք, ոչ թե համաձայնություն, այլ բանակցությունների հիմք (պատահական չէ Հայաստանի ԱԳ նախարարի ձևակերպումը): Իսկ բանակցությունները քաղաքականության մեջ անհնարինը հնարավոր դարձնելու արվեստն է: Անհրաժեշտ է եղած սկզբունքների հիման վրա տալ այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք առավելագույնս կհստակեցնեն պայմանները, ձեռնտու կդարձնեն կողմերի համար և որևէ մեկի մոտեցումներն ու շահերը չեն ոտնահարի:
Ամփոփում
Վերը արդեն նշեցինք, որ հրապարակված մադրիդյան սկզբունքներն այլևս պատմություն են և օրակարգում է նոր առաջարկերի ներկայացման հարցը: Միևնույն ժամանակ այդ առաջարկները հիմնված են լինելու նույն` Մադրիդյան փաստաթղթի վրա: Իսկ դա նշանակում է, որ բանակցությունները կրկին ծավալվելու են փոխզիջումներ գտնելու ուղղությամբ: Ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծումը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ երկու կողմերի էլիտաները (թե իշխանությունները, թե ընդդիմությունը) և հասարակություններն իրապես պատրաստ լինեն փոխզիջումների: Այն առայժմ չկա: Դրա վառ վկայությունն է «աղավնուց» «բազեի» կերպարանափոխվելու երևույթը: Ի վերջո այդ դրևորումները չեն կարող արդյունավետ լինել, եթե հասարակություններում պարարտ հող չլինի: Ստացվում է, որ հակամարտության լուծումը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու և այն մոտ ապագայի հարց չէ:
Հ.Գ. Նշված դիտարկումները չեն նշանակում, թե բացառում ենք ծայրահեղ մոտեցումներով հակամարտության «լուծման» հնարավորությունը: Ընդհակառակը, միանգամայն իրատեսական ենք համարում, թե այսօր առկա ստատուս-քվոյի երկարատև պահպանումը, թե պատերազմի վերսկսումը (որի ելքը, բնականաբար, կլինի նախահարձակ կողմի աղետալի պարտությունը): Ամեն ինչ էլ հնարավոր է: Միայն թե անհրաժեշտ է հաշվարկել հնարավոր կորուստներն ու ձեռքբերումները:

Комментарии 11:39 22/07/2009
Активность процесса карабахского урегулирования после состоявшихся 17-18 июля в Москве встреч Сержа Саргсяна с Ильхамом Алиевым, по сути, достигла пика обострения и стала постепенно возвращаться к исходной точке.
В течение последних нескольких недель эта тема была весьма актуальной в информационной повестке. Практически каждый день, из самых разных стран и с различных трибун звучали оценки, комментарии, прогнозы, которые, естественно, вызывали недовольство как минимум одной из сторон. Все это закономерно. В конце концов, невозможно закрыть глаза на то, что за последний год (а на самом деле, после событий в зоне грузино-осетинского конфликта) процесс на самом деле активизировался, участились непосредственные контакты президентов (последняя московская встреча была шестой по счету), практически вдвое участились региональные визиты сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Параллельно с этим интерес и внимание к Карабахской проблеме начали проявлять различные страны и структуры. Дело даже дошло до того, что накануне московской встречи президентов лидеры стран-сопредседателей Минской группы в лице Барака Обамы, Дмитрия Медведева и Николя Саркози выступили с заявлением. Более того, дополнительную напряженность ситуации придала публикация «мадридских принципов» со стороны Белого дома.
Естественно, все это в условиях продолжающегося информационно-пропагандистского противостояния создало определенный фон, в условиях которого все участники политического процесса (как на внешнем, так и на внутреннем фронтах), без исключения, активизировались и, как метко заметил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, стали «мутить воду и ловить рыбу в мутной воде». Поскольку упомянули пресс-конференцию Налбандяна, заметим, что министры иностранных дел Армении и Азербайджана после московской встречи не подошли к журналистам, и свои оценки представили в первых же публичных выступлениях, последовавших за встречей. В этом вопросе «руку помощи протянула» им делегация «Тройки ЕС». И Эдвард Налбандян, и Эльмар Мамедъяров выступили на пресс-конференциях, состоявшихся в рамках регионального визита «Тройки». Таким образом, можно сказать, что процесс временно приостановлен, и можно подвести определенные итоги.
Коснемся скорее не имеющихся по сей день развитий, а тех проявлений, которые свидетельствуют о неадекватном обращении к процессу как элит, так и общественностей, спекуляции им во внутриполитических целях, искажении задач и содержания переговоров, отсутствии готовности разрешения конфликта и других беспокоящих реалий.
Не секрет, что в последнее время политические, информационные, пропагандистские спекуляции были обусловлены фактом публикации «мадридских принципов». Наблюдения по отдельным пунктам «мадридских принципов» мы уже представили (см. раздел «комментарии» на сайте Panorama.am). Мы представили также оценки и комментарии различных политических и общественных деятелей и экспертов. Необходимости в их повторном представлении нет. Можем предположить, что любой, кто более или менее заинтересован темой, уже знаком с оценками и мнениями, озвученными как со стороны Азербайджана, так и Армении и НКР.
Многие из читателей вероятно заметили, но не обратили внимание на то обстоятельство, что почти во всех комментариях отсутствует ряд важных, ключевых реалий (что значит, что предполагаемый прогноз лишен основы). Коснемся некоторых из них.
Основные принципы пока секретны
Мы уже отмечали, что опубликованные «мадридские принципы» дали место активным обсуждениям и дискуссиям как в Баку, так и в Ереване и в Степанакерте. В один момент создалось такое впечатление, что стороны уже подписали соглашение и остается выяснить, кому оно выгодно.
В многообразии оценок, однако, отсутствовала констатация того, что а) ни в Баку, ни в Ереване никто официально не заявлял, что достигнуто полноценное соглашение хотя бы по одному их обсуждаемых принципов, б) никто не подтверждал, что лежащий на столе переговоров пакет – это именно то, что опубликовал Белый дом.
Более того, в своем заявлении президенты США, России и Франции говорили о совершенно новом пакете, который, правда основан на одобренном сопредседателями и представленном в 2007 году в Мадриде документе, но не является его повторением. То есть, то, что было обнародовано на официальном сайте Белого дома, всего лишь прототип тех принципов, вокруг которых стороны ведут сегодня переговоры. Опубликованный документ, мягко говоря, не совсем пригодный инструмент для прогнозирования будущего процесса, поскольку уже утратил актуальность.
Возникает вопрос, а на чем основаны те предположения, что Карабах сдают или не сдают, войска выводят или не выводят, беженцы возвращаются или уходят. Есть кто-нибудь (кроме соответствующих должностных лиц), кому известно, какие вопросы обсуждают президенты, если страны-посредники на самом высоком уровне заявляют, что пока должны представить новые предложения? Понятно, что это из области не политических прогнозов, а пророчеств. Следовательно, не стоит верить подобным предположениям и видениям. Это делается исключительно с мотивами «намутить воду».
О медвежьей услуге «соколов»
Следующее наблюдение связано с тональностью ожидаемых развитий и паническим характером. Заметим сразу, что исключаем возможность разрешения конфликта в ближайшем будущем и множество раз мы обосновывали этот наш подход, отмечая, что ключевых предпосылок решения нет (в первую очередь, общественности не готовы). Следует отметить, что эту позицию разделяют все представители экспертных кругов Армении и Азербайджана (может быть, есть исключения, но они нам неизвестны).
Несмотря на это, уже в который раз на фоне оптимистичных заявлений относительно решения конфликта (а посредники помимо оптимистичных заявлений ничего иного делать не могут) все больше обостряются националистские настроения, по логике – никаких уступок противнику. С армянской стороны никак не принимается никакое изменение нынешних границ (интересно, в таком случае, как мы возвратим Шаумянский район), а в Азербайджане вдруг вспоминают, что им нечего кому-либо что-либо отдавать, и будет лучше, если армяне Нагорного Карабаха переселятся в Армению (в таком случае полному забвению предается тот факт, что население НКР смогло не только завоевать право свободно жить в своей родине, но и предприняло достаточные шаги для того, чтобы дальнейшие попытки Азербайджана осуществить этнические чистки также были обречены на провал).
Конечно, проявления экстремизма есть во всех обществах. Но в данном случае, удивление вызывает две вещи: во-первых, параллельно с активизацией переговорного процесса непонятным образом растет их удельный вес, и, во-вторых, с таких позиций начинают говорить даже те силы, которые на сравнительно мягких этапах переговорного процесса считают компромисс не имеющим альтернативы.
Словом, перепады процесса карабахского урегулирования стимулируют трансформацию «голубей» в «соколов». Понятно, что в данном случае мы имеем дело не с проявлением реальных беспокойств, а с попыткой «замутнения воды» и накопления политического капитала с укоренением националистских настроений (в целях решения внутриполитических задач). Но вся проблема в том, что подобные попытки на самом деле препятствуют достижению возможного взаимоприемлемого соглашения, следовательно, также полноценному обеспечению безопасности Нагорного Карабаха.
Что значит компромисс?
Давайте честно коснемся следующих задач, связанных с компромиссами и в этом контексте опубликованного варианта мадридских принципов.
Как известно, власти Армении всех времен (на мягком этапе процесса также подавляющее большинство оппозиции) выступали за решение нагорно-карабахского конфликта на основе уступок. В сопровождении определенной воинственной риторики (о причинах этого мы говорили не раз), в конце концов, то же самое говорили также власти Азербайджана.
Уверены, что необходимости в разъяснении нашему читателю понятия компромисса нет. Однако есть некоторые нюансы, которые особенно при решении конфликта выявляют истину или фальшь конструктивных заявлений сторон. В чем дело? Приведем пример из повседневной жизни. На рынке часто бывает, когда продавец и покупатель для определения приемлемой цены применяют выражение «ни мне, ни тебе». По крайней мере, я никогда не видел, чтобы говорили «и мне, и тебе». Между тем, разница огромная. В первом случае стороны отмечают важность элемента неудовлетворения условий другого (по сути, теряют обе стороны), а во втором случае, считают важным обстоятельство того, что выиграли в результате. Эта разница в подходах достижения целей в повседневно-бытовых вопросах не ключевая, а вот в решении конфликтов и межгосударственных отношениях крайне существенна.
После публикации мадридских принципов на информационном поле доминируют утверждения о том, что не надо с ними соглашаться, потому что другая сторона получает то-то. А вот подходы, констатирующие собственные достижения крайне редки. Будем говорить предметно.
Армянская сторона не раз говорила, что готова на уступки, границей которых должно быть удовлетворение трех предусловий: самоопределение Нагорного Карабаха, сухопутная связь с Арменией и гарантии безопасности. При изучении опубликованных мадридских принципов (повторяем, они уже не актуальны), становится ясно, что все три предусловия удовлетворены. Что касается Азербайджана, то официальный Баку не провел конкретную линию уступок, но, судя по публичным подходам в течение последнего десятилетия, можно сказать, что ключевым для них является возвращение занятых территорий и перенаселение внутренних перемещенных. Как известно, опубликованный документ удовлетворяет и эти требования.
Что это значит? Это означает, что сформирована формула, в которую умещаются ключевые требования сторон. То есть, существует основа переговоров, не согласие, а основа переговоров (не случайна формулировка министра иностранных дел Армении). А переговоры в политике – это искусство сделать невозможное возможным. Необходимо на основе имеющихся принципов дать такие формулировки, которые максимально конкретизируют условия, сделают их приемлемыми для сторон и не нарушат подходы и интересы кого-либо.
Подведение итогов
Уже было отмечено, что мадридские принципы отныне стали историей и на повестке вопрос представления новых предложений. В то же время эти предложения будут основаны на том же Мадридском документе. А это означает, что переговоры вновь пойдут в направлении поисков компромиссов.
Решение карабахского конфликта будет возможным только в том случае, когда элиты обеих стран (и власти, и оппозиция) и общественности на самом деле будут готовы к компромиссам. Этого пока нет. Яркое свидетельство этого преображение «голубя» в «сокола». В конце концов, эти проявления не могут быть продуктивными, если в обществах не будет плодородной земли. Получается, что решение конфликта должно пройти еще долгий путь и это не вопрос ближайшего будущего.
P. S. Указанные наблюдения не означают, что мы исключаем возможность «решения» конфликта крайними подходами. Напротив, считаем вполне реалистичным как долгосрочное сохранение нынешнего статуса-кво, так и возобновление военных действий (исходом которых, естественно, будет бедственное поражение нападающей стороны). Все возможно. Только необходимо подсчитать возможные потери и достижения.