Հասարակություն 16:22 23/07/2009
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Էրդողանը կարծես ցեղասպանություն գործելու մեջ զանազան երկրների պարբերաբար մեղադրելու վատ սովորություն է ձեռք բերել: Այդպես վարվելով` Թուրքիայի առաջնորդն անփութորեն նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջազգային լրատվամիջոցների համար` բարձրացնելու Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Այս տարվա հունվարին Թուրքիայի վարչապետը ցեղասպանության մեջ մեղադրեց Իսրայելին` Գազայի վրա կատարած հարձակման համար: Իսրայելի մի շարք ղեկավարներ և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ պատասխանեցին` մատնանշելով, որ թուրք պաշտոնյաները վերջինն են, որ կարող են խոսել ցեղասպանության մասին` հաշվի առնելով իրենց երկրի մեղավորությունը Հայոց ցեղասպանություն գործելու մեջ: Իսրայելի կառավարության որոշ անդամներ այնքան վիրավորված էին, որ սպառնացին հակահարված տալ` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Այս ամսվա սկզբին վարչապետ Էրդողանը նորից վերադարձավ իր սիրելի թեմային` այս անգամ ցեղասպանության մեջ մեղադրելով Չինաստանին: Նա խիստ բարկացած էր, որ մի քանի տասնյակ մահմեդական թուրքախոս ույղուրներ էին զոհվել Սինցզյան նահանգում, չինացիների (ինքնանվանումը` հան) հետ ունեցած բախումների ժամանակ, որոնց արդյունքում շատ ավելի մեծ թվով չինացիներ էին տուժել:
«Ռոյթերզ»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 10-ին Էրդողանն ասել է.
«Չինաստանում տեղի ունեցած դեպքերը պարզապես ցեղասպանություն են: Այլ կերպ դրանք մեկնաբանելն անհնար է: Էրդողանի ոչ խելամիտ բառերն անմիջապես արձագանք ստացան միջազգային լրատվամիջոցներում, որոնք ընդգծեցին այլոց ցեղասպանության մեջ մեղադրելու հարցում Էրդողանի հիմարությունը` հաշվի առնելով նրա երկրի` փոքրամասնությունների իրավունքների մասով տխուր համբավը և Հայոց ցեղասպանության հարցում պատասխանատվությունը:
«Էկոնոմիստ» ամսագիրը հաղորդում է, որ «արդեն քանի օր է` չինական համացանցային ֆորումներում մարդիկ իրենց եռանդուն աջակցությունն են հայտնում քուրդ անջատողականներինե` թեմա, որի մասին Չինաստանում գործնականում խոսք անգամ չի եղել նախքան ցեղասպանության մասին Էրդողանի հնչեցրած մեղադրանքները: Ամսագրում նաև ասվում է, որ Թուրքիան «այժմ հայտնվել է կրակի տակե:
Անդրադառնալով Չինաստանում տեղի ունեցած բախումները ցեղասպանություն որակելու Էրդողանի հայտարարությանը` «Ասոշիեյթիդ Պրես»-ը մի ամբողջ պարբերություն է նվիրել Հայոց ցեղասպանության խնդրին: «Թուրքիան ինքը խիստ զգայուն է «ցեղասպանություն» եզրի գործածման նկատմամբ: Հայաստանն ասում է` օսմանյան թուրքերը 1.5 միլիոն հայ են կոտորել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ. հայերն ու մի շարք այլ երկրներ դա ճանաչում են որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
«Ռոյթերզ»-ը ևս լուսաբանել է Էրդողանի` ցեղասպանություն իրագործելու մեջ Չինաստանին ներկայացրած մեղադրանքն` ընդգծելով, որ «ցեղասպանություն պիտակի հանդեպ հատկապես զգայուն են Թուրքիայում, որը խստորեն հերքում է հայերի պնդումները, թե Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում օսմանյան թուրքերի իրականացրած կոտորածները ցեղասպանություն են»:
Հոնկոնգում լույս տեսնող «Էյշա Սենթինլ» (Asia Sentinel) թերթի սյունակագիր Սիլվիա Հույը ծաղրել է Էրդողանին` ցեղասպանություն եզրն անմտորեն գործածելու համար: Նա գրում է. «Այս մեղադրանքի առումով հետաքրքիր է ոչ միայն այն, թե ինչպիսի տհասությամբ, գրեթե` անփութությամբ է այն արտասանվել (հատկապես հաշվի առնելով, թե որքան զգայուն է Թուրքիան այդ բառի նկատմամբ` կապված հայերի մեղադրանքների հետ, որ օսմանյան թուրքերն իրականացրել են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը), այլև այն, թե ինչպես է դա հակասում նույն առիթով Էրդողանի մյուս ասածներին… Ամեն դեպքում, Թուրքիայի առաջնորդը հանդես է գալիս լիակատար երեսպաշտի դիրքերից, կամ էլ` այնքան շատ էր ցանկանում հաճոյանալ ույղուրներին, որ չի կշռադատել իր խոսքը` նախքան նման խիստ մեկնաբանություն անելը»:
Թուրքական «Ռադիկալ» ազատական թերթը միացավ վեճին` մեջբերելով Բոստոնում լույս տեսնող «Արմենիան Ուիքլի» պարբերականի խմբագրականից մի հատված Չինաստանի հասցեին Էրդողանի հնչեցրած անհեթեթ մեղադրանքի վերաբերյալ.
«Ապակե տներում ապրող մարդիկ չպետք է քարեր նետեն»: Խմբագրականն Էրդողանին պախարակեց այն բանի համար, որ նա «խիզախություն է ունեցել մի քանի տասնյակ ույղուրների սպանությունը ցեղասպանության հետ համեմատել, մինչդեռ Թուրքիան շարունակում է միլիոններ ծախսել` մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածը ժխտելու նպատակով»: «Ռադիկալ»-ն ամփոփում է` մեջբերելով «Արմենիան Ուիքլի»-ի խմբագրականի հեգնական վերջաբանը. «Վերջիվերջո, նույնիսկ թուրքական հաշվարկներով` 1915 թվականին 150-ից ավել մարդ է սպանվել»:
Բնականաբար, Էրդողանին առավել շատ քննադատել է Չինաստանի պետական մամուլը: Հուլիսի 14-ին «Փիփլզ Դեյլի»-ն (The People’s Daily) գրել է.
«Չինաստանի շատ քաղաքացիներ վիրավորված են Թուրքիայի գործողություններից և առաջարկում են Չինաստանին փոխել իր վերաբերմունքը Քրդական բանվորական կուսակցության նկատմամբ և պաշտպանել անկախության համար վերջինիս հայտը, որպեսզի Թուրքիան ստիպված լինի ծանր քաղաքական գին վճարել… Մի ժամանակ Արևմուտքը մեղադրում էր Թուրքիային Հայաստանում իրագործած ցեղասպանության մեջ, իսկ Քրդական բանվորական կուսակցության ճնշումը նաև բազմաթիվ վիճաբանություններ է առաջ բերելե: «Փիփլզ Դեյլի»-ն հրապարակել է նաև Թուրքիային քննադատող մի շարք նամակներ. նրանցից մեկում ասված է. «Քրդերի կոտորածները Թուրքիայում ցեղասպանության և նացիզմի մի տեսակ էին: Չինաստանին ցեղասպանության մեջ մեղադրելը նույնն է, թե գողը բղավի` «բռնե՛ք գողին»:
Չինական մեկ այլ թերթ` «Չայնա Դեյլի»-ն (China Daily) «Մի՛ շրջեք փաստերը» վերտառությամբ խմբագրականում հորդորում է Էրդողանին «ետ վերցնել իր խոսքերը…, որոնք միջամտություն են Չինաստանի ներքին գործերին»:
Չինաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է լինել Էրդողանի հիստերիկ մեղադրանքներին ուղղված Չինաստանի ամենաարդյունավետ պատասխանը:

Общество 18:24 23/07/2009
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, кажется, приобрел плохую привычку периодически обвинять различные страны в совершении геноцида. Поступая таким образом, предводитель Турции неосмотрительно создает новые возможности для международных СМИ вновь затронуть тему Геноцида армян.
В январе этого года турецкий премьер обвинил в геноциде Израиль за нападение на сектор Газа. Ряд руководителей и представителей СМИ Израиля ответили на это, что турецкие чиновники являются последними, кто может говорить о геноциде, учитывая вину их страны в совершении армянского геноцида. Некоторые члены израильского правительства были так оскорблены, что пригрозили контрдействием – признать Геноцид армян.
В начале этого месяца премьер Эрдоган вновь вернулся к своей излюбленной теме, на этот раз обвинив в геноциде Китай. Он был сильно разъярен тем, что в провинции Синцзян в ходе столкновения с китайцами (самоназвание “хань”) погибли несколько десятков тюркоговорящих уйгуров-мусульман, хотя в результате столкновения китайцы пострадали намного больше.
Как сообщает агентство Рейтерс, 10 июля Эрдоган заявил: “События, произошедшие в Китае- это просто геноцид. Иначе их охарактеризовать невозможно”. Необдуманные слова Эрдогана тут же получили широкую огласку в международных СМИ, которые подчеркнули, что глупо со стороны Эрдогана обвинять в геноциде других с учетом печальной славы его страны в деле защиты прав национальных меньшинств и ответственности за Геноцид армян.
Журнал «Экономист” сообщает, что уже несколько дней в китайских сетевых форумах люди выражают активную поддержку курдским сепаратистам – тема, о которой практически и речи не было в Китае до того, как Эрдоган озвучил свои обвинения в совершении геноцида. Журнал подчеркивает, что Турция сейчас “оказалась под огнем”.
Касаясь заявления Эрдогана о геноциде в Китае, “Ассошиэйтед Пресс” посвятила армянскому геноциду целый абзац: “Турция сама очень уязвима в плане использования термина “геноцид”. Армения утверждает, что османские турки во время Первой мировой войны истребили 1.5 миллиона армян. Армяне и ряд других стран признают это первым геноцидом 20 века”.
Агентство “Рейтерс” также прокомментировало обвинение Эрдогана в адрес Китая, подчеркнув, что “к эпитету “геноцид” особо чувствительны в Турции, которая напрочь отрицает утверждения армян, что организованная турками резня в ходе Первой мировой войны была геноцидом”.
Автор колонки гонконгской газеты Asia Sentinel Сильвия Уй насмехается над Эрдоганом за необдуманное использование термина “геноцид”. Она пишет: “По поводу данного обвинения интересно не только то, как глупо и необдуманно оно было произнесено (особенно с учетом того, насколько сама Турция уязвима в этом вопросе в связи с обвинениями армян в том, что османские турки осуществили первый геноцид 20 века), но и то, как оно противоречит другим высказываниям Эрдогана по тому же поводу… В любом случае, предводитель Турции полностью выступает с позиций лицедея, или он так хотел быть приятным уйгурам, что не взвесил свои слова, до того, как делать такие жесткие заявления”.
К спору присоединилась турецкая либеральная газета “Радикал”, заявив, что “люди, живущие в стеклянных домах, не должны бросать камни”. Газета обвиняет Эрдогана в том, что “он имел смелость сравнить с геноцидом убийство нескольких десятков уйгуров, а между тем Турция продолжает тратить миллионы на отрицание факта истребления 1.5 миллиона армян”. “Радикал” заканчивает статью иронической цитатой из газеты “Армениан уикли”, издающейся в Бостоне: “В конце концов, даже по турецким подсчетам, в 1915 году было убито более 150 человек”.
Больше всего, конечно, Эрдогана раскритиковала китайская пресса. 14 июля The People’s Daily пишет. “Многие граждане Китая оскорблены действиями Турции и предлагают Китаю изменить свое отношение к Курдской рабочей партии и поддержать заявку последней на независимость, чтобы Турция была вынуждена заплатить тяжелую политическую цену… В одно время Запад обвинял Турцию в совершении геноцида армян, а подавление Курдской рабочей партии стало предметом многочисленных споров”.
People’s Daily опубликовала также ряд писем с критикой в адрес Турции. В одном из них сказано: “Истребление курдов в Турции было проявлением геноцида и нацизма. Обвинять Китай в геноциде, это то же самое, как если бы вор кричал: ”Держите вора!”.
Другая китайская газета China Daily в статье “Не извращайте события” призывает Эрдогана “взять свои слова обратно”, и называет их вмешательством во внутренние дела Поднебесной.
Признание парламентом Китая Геноцида армян 1915 года может стать самым эффективным ответом на истерические обвинения Эрдогана против Китая.