Հասարակություն 16:22 23/07/2009
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Էրդողանը կարծես ցեղասպանություն գործելու մեջ զանազան երկրների պարբերաբար մեղադրելու վատ սովորություն է ձեռք բերել: Այդպես վարվելով` Թուրքիայի առաջնորդն անփութորեն նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջազգային լրատվամիջոցների համար` բարձրացնելու Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Այս տարվա հունվարին Թուրքիայի վարչապետը ցեղասպանության մեջ մեղադրեց Իսրայելին` Գազայի վրա կատարած հարձակման համար: Իսրայելի մի շարք ղեկավարներ և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ պատասխանեցին` մատնանշելով, որ թուրք պաշտոնյաները վերջինն են, որ կարող են խոսել ցեղասպանության մասին` հաշվի առնելով իրենց երկրի մեղավորությունը Հայոց ցեղասպանություն գործելու մեջ: Իսրայելի կառավարության որոշ անդամներ այնքան վիրավորված էին, որ սպառնացին հակահարված տալ` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Այս ամսվա սկզբին վարչապետ Էրդողանը նորից վերադարձավ իր սիրելի թեմային` այս անգամ ցեղասպանության մեջ մեղադրելով Չինաստանին: Նա խիստ բարկացած էր, որ մի քանի տասնյակ մահմեդական թուրքախոս ույղուրներ էին զոհվել Սինցզյան նահանգում, չինացիների (ինքնանվանումը` հան) հետ ունեցած բախումների ժամանակ, որոնց արդյունքում շատ ավելի մեծ թվով չինացիներ էին տուժել:
«Ռոյթերզ»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 10-ին Էրդողանն ասել է.
«Չինաստանում տեղի ունեցած դեպքերը պարզապես ցեղասպանություն են: Այլ կերպ դրանք մեկնաբանելն անհնար է: Էրդողանի ոչ խելամիտ բառերն անմիջապես արձագանք ստացան միջազգային լրատվամիջոցներում, որոնք ընդգծեցին այլոց ցեղասպանության մեջ մեղադրելու հարցում Էրդողանի հիմարությունը` հաշվի առնելով նրա երկրի` փոքրամասնությունների իրավունքների մասով տխուր համբավը և Հայոց ցեղասպանության հարցում պատասխանատվությունը:
«Էկոնոմիստ» ամսագիրը հաղորդում է, որ «արդեն քանի օր է` չինական համացանցային ֆորումներում մարդիկ իրենց եռանդուն աջակցությունն են հայտնում քուրդ անջատողականներինե` թեմա, որի մասին Չինաստանում գործնականում խոսք անգամ չի եղել նախքան ցեղասպանության մասին Էրդողանի հնչեցրած մեղադրանքները: Ամսագրում նաև ասվում է, որ Թուրքիան «այժմ հայտնվել է կրակի տակե:
Անդրադառնալով Չինաստանում տեղի ունեցած բախումները ցեղասպանություն որակելու Էրդողանի հայտարարությանը` «Ասոշիեյթիդ Պրես»-ը մի ամբողջ պարբերություն է նվիրել Հայոց ցեղասպանության խնդրին: «Թուրքիան ինքը խիստ զգայուն է «ցեղասպանություն» եզրի գործածման նկատմամբ: Հայաստանն ասում է` օսմանյան թուրքերը 1.5 միլիոն հայ են կոտորել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ. հայերն ու մի շարք այլ երկրներ դա ճանաչում են որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
«Ռոյթերզ»-ը ևս լուսաբանել է Էրդողանի` ցեղասպանություն իրագործելու մեջ Չինաստանին ներկայացրած մեղադրանքն` ընդգծելով, որ «ցեղասպանություն պիտակի հանդեպ հատկապես զգայուն են Թուրքիայում, որը խստորեն հերքում է հայերի պնդումները, թե Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում օսմանյան թուրքերի իրականացրած կոտորածները ցեղասպանություն են»:
Հոնկոնգում լույս տեսնող «Էյշա Սենթինլ» (Asia Sentinel) թերթի սյունակագիր Սիլվիա Հույը ծաղրել է Էրդողանին` ցեղասպանություն եզրն անմտորեն գործածելու համար: Նա գրում է. «Այս մեղադրանքի առումով հետաքրքիր է ոչ միայն այն, թե ինչպիսի տհասությամբ, գրեթե` անփութությամբ է այն արտասանվել (հատկապես հաշվի առնելով, թե որքան զգայուն է Թուրքիան այդ բառի նկատմամբ` կապված հայերի մեղադրանքների հետ, որ օսմանյան թուրքերն իրականացրել են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը), այլև այն, թե ինչպես է դա հակասում նույն առիթով Էրդողանի մյուս ասածներին… Ամեն դեպքում, Թուրքիայի առաջնորդը հանդես է գալիս լիակատար երեսպաշտի դիրքերից, կամ էլ` այնքան շատ էր ցանկանում հաճոյանալ ույղուրներին, որ չի կշռադատել իր խոսքը` նախքան նման խիստ մեկնաբանություն անելը»:
Թուրքական «Ռադիկալ» ազատական թերթը միացավ վեճին` մեջբերելով Բոստոնում լույս տեսնող «Արմենիան Ուիքլի» պարբերականի խմբագրականից մի հատված Չինաստանի հասցեին Էրդողանի հնչեցրած անհեթեթ մեղադրանքի վերաբերյալ.
«Ապակե տներում ապրող մարդիկ չպետք է քարեր նետեն»: Խմբագրականն Էրդողանին պախարակեց այն բանի համար, որ նա «խիզախություն է ունեցել մի քանի տասնյակ ույղուրների սպանությունը ցեղասպանության հետ համեմատել, մինչդեռ Թուրքիան շարունակում է միլիոններ ծախսել` մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածը ժխտելու նպատակով»: «Ռադիկալ»-ն ամփոփում է` մեջբերելով «Արմենիան Ուիքլի»-ի խմբագրականի հեգնական վերջաբանը. «Վերջիվերջո, նույնիսկ թուրքական հաշվարկներով` 1915 թվականին 150-ից ավել մարդ է սպանվել»:
Բնականաբար, Էրդողանին առավել շատ քննադատել է Չինաստանի պետական մամուլը: Հուլիսի 14-ին «Փիփլզ Դեյլի»-ն (The People’s Daily) գրել է.
«Չինաստանի շատ քաղաքացիներ վիրավորված են Թուրքիայի գործողություններից և առաջարկում են Չինաստանին փոխել իր վերաբերմունքը Քրդական բանվորական կուսակցության նկատմամբ և պաշտպանել անկախության համար վերջինիս հայտը, որպեսզի Թուրքիան ստիպված լինի ծանր քաղաքական գին վճարել… Մի ժամանակ Արևմուտքը մեղադրում էր Թուրքիային Հայաստանում իրագործած ցեղասպանության մեջ, իսկ Քրդական բանվորական կուսակցության ճնշումը նաև բազմաթիվ վիճաբանություններ է առաջ բերելե: «Փիփլզ Դեյլի»-ն հրապարակել է նաև Թուրքիային քննադատող մի շարք նամակներ. նրանցից մեկում ասված է. «Քրդերի կոտորածները Թուրքիայում ցեղասպանության և նացիզմի մի տեսակ էին: Չինաստանին ցեղասպանության մեջ մեղադրելը նույնն է, թե գողը բղավի` «բռնե՛ք գողին»:
Չինական մեկ այլ թերթ` «Չայնա Դեյլի»-ն (China Daily) «Մի՛ շրջեք փաստերը» վերտառությամբ խմբագրականում հորդորում է Էրդողանին «ետ վերցնել իր խոսքերը…, որոնք միջամտություն են Չինաստանի ներքին գործերին»:
Չինաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է լինել Էրդողանի հիստերիկ մեղադրանքներին ուղղված Չինաստանի ամենաարդյունավետ պատասխանը:

Politics 16:24 23/07/2009
The Prime Minister of Turkey Rejeb Erdogan seems to have fallen into the bad habit of periodically accusing various countries of committing genocide. By doing so, the Turkish leader is inadvertently creating new opportunities for the international media to raise the issue of the Armenian Genocide.
In January of this year, the Turkish Prime Minister accused Israel of committing genocide during its Gaza offensive. Several Israeli leaders and members of the media reacted by pointing out that Turkish officials should be the last ones to talk of genocide given their country's culpability in the Armenian Genocide. Some members of the Israeli government were so offended that they threatened to retaliate by acknowledging the Armenian Genocide.
Earlier this month, Prime Minister Erdogan returned to his favorite topic, this time accusing China of committing genocide. He was furious that several dozen Turkic-speaking Muslim Uighurs were killed in the Xinjiang province, during clashes with the Han Chinese who suffered many more casualties.
According to a Reuters report, Erdogan stated on July 10: "The incidents in China are, simply put, a genocide. There's no point in interpreting this otherwise." Erdogan's unwise words elicited immediate reaction from the international media which pointed out his foolishness in accusing others of genocide, given his country's poor record on minority rights and its responsibility for the Armenian Genocide.
The Economist magazine reported that "in the past few days internet forums in China have been clamoring their support for Kurdish separatists," a subject that was practically unheard of in China before Erdogan's accusation of genocide! The magazine also stated that Turkey is now "finding itself in the line of fire."
The Associated Press, in covering Erdogan's characterization of the clashes in China as genocide, devoted an entire paragraph to the Armenian Genocide: "Turkey itself is extremely sensitive to the use of the term genocide.' Armenia says 1.5 million Armenians were slain by Ottoman Turks around the time of World War I in what Armenians and several other nations recognize as the first genocide of the 20th century+."
Reuters also covered Erdogan's accusation of genocide against China, indicating that "the genocide label is particularly sensitive in Turkey, which strongly refutes Armenian claims that the killing of Armenians by Ottoman Turks during World War One constituted genocide."
Sylvia Hui, columnist of Hong Kong's Asia Sentinel, ridiculed Erdogan for his flippant use of the term genocide. She wrote: "What's interesting about this accusation is not only the premature and almost casual way it has been pronounced (especially given how sensitive Turkey is to the word with regard to Armenian accusations that Ottoman Turks committed the first genocide of the 20th century), but also how it contradicts other things Erdogan reportedly said on the same occasion+. In any case, the Turkish leader comes across as thoroughly hypocritical or too eager to please Uighurs at home to have thought it through before making such a strong remark."
Liberal Turkish newspaper "Radikal" joined the fray by quoting from the editorial of the Boston-based "Armenian Weekly" on Erdogan's ludicrous condemnation of China: "People who live in glass houses should not throw stones." The editorial took Erdogan to task for having "the audacity to compare the killing of a few dozen Uighurs to genocide while it continues to spend millions to deny the killing of a million and a half Armenians." "Radikal" concluded by quoting the Weekly's sarcastic conclusion: "After all, even by the official Turkish account, there were more than 150 people who were killed in 1915."
The Chinese state press, not surprisingly, was even more critical of Erdogan. "The People's Daily" wrote on July 14: "Many Chinese citizens feel insulted by Turkish actions and suggest that China should change its attitude towards the Kurdistan Workers Party and support their appeal for independence, so as to make Turkey pay a heavy political price+. Turkey was once accused of committed genocide in Armenia by the West and its crackdown on Kurdistan Workers' Party has also stirred up numerous controversies." "The People's Daily" also published several letters critical of Turkey, one of which stated: "The Kurdish massacres in Turkey were a kind of genocide and Nazism. Linking China to genocide is like a thief shouting stop thief.'"
Another Chinese newspaper, "The China Daily," in an editorial titled, "Don't Twist Facts," urged Erdogan to "take back his remarks+which constitute interference in China's internal affairs."
The most effective measure China can take in response to Erdogan's hysterical accusations is to have the Chinese Parliament adopt a resolution recognizing the Armenian Genocide.