ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԸ ԲԱՑԱՀԱՅՏԵԼ ԵՆ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԽԱՐԴԱԽՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ադրբեջանը ներկայացնող եթովպացի թեթև ատլետ Մարե Իբրահիմովան զրկվել է Եվրոպայի պատանիների առաջնությանը մասնակցելու հնարավորությունից` տարիքի հետ կապված խարդախություն անելու պատճառով: Այս մասին հայտնում է «Դելֆի» տեղեկատվական կայքը:
Աղբյուրի համաձայն, Թեթև ատլետիկայի եվրոպական ասոցիացիան (EAA) քննության է առել սերբական Նովի Սադ քաղաքում նախատեսված Եվրոպայի պատանիների (1990թ. ծնվածներ) առաջնությանը մասնակցելու` Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Մարե Իբրահիմովայի հայտը, ինչի արդյունքում, ծագումով եթովպացի մարզուհին, ում իսկական անունը Խուրսա Մարե Դիբաբա է, զրկվել է մրցաշարին մասնակցելու իրավունքից:
Քննությունը ЕЕА-ն նախաձեռնել է այն բանից հետո, երբ բրիտանական «Athletics Weekly» հանդեսը ակնարկ է հրապարակել, որտեղ զետեղվել է նաև Ադրբեջան հրավիրված ու տեղում նատուրալիզացված եթովպացի մարզիկի նախկին անձնագրի պատճեն: Ըստ այդմ պարզվել է, որ եթովպուհին ադրբեջանցի դառնալուց հետո փոխել է ոչ միայն անունը, այլև տարիքը:
Նախկին անձնագրում Խուրսա Մարե Դիբաբայի ծննդյան օրը նշված է 1989 թվականի հոկտեմբերի 20-ը, իսկ ադրբեջանցի դառնալուց և անունը փոխելուց հետո եթովպուհին 2 տարի էլ տարիքի մեջ է կորցրել: Մարե Իբրահիմովայի նոր անձնագրում ծննդյան օրը նշված է 1991 թվականի հոկտեմբերի 20-ը:
Փաստորեն Ադրբեջանում որոշել են փորձառու մարզիկներին կեղծ անձնագրային տվյալներ տալու գնով մարզական հաջողություններ գրանցել, ինչը սակայն չի ստացվել բրիտանացի լրագրողների աչալրջության հետևանքով:

Политика 15:28 25/07/2009
Эфиопка Маре Ибрагимова, представляющая Азербайджан, вычеркнута из стартовых листов первенства Европы среди юниоров за манипуляции с возрастом, сообщает «Delfi».
Европейская ассоциация легкой атлетики (EAA) провела расследование заявки на первенство Европы по легкой атлетике среди юниоров (1990 г.р.) в сербском Нови-Саде представительницы Азербайджана Маре Ибрагимовой, настоящим именем которой является Хурсса Маре Дибаба. В результате, она исключена из протоколов соревнований.
К расследованию обстоятельств этого дела ЕЕА побудила заметка в британском журнале Athletics Weekly. Журналисты обнаружили копию старого паспорта одной из натурализованных в Азербайджане эфиопских спортсменок — Маре Ибрагимовой. Согласно своему старому, эфиопскому паспорту Маре Хурсса Дибаба родилась 20 октября 1989 года, а не 20 октября 1991 года, как значится в официальном стартовом протоколе чемпионата. Таким образом, после перехода из Эфиопии в Азербайджан спортсменка поменяла не только фамилию, но и дату рождения, омолодив себя на два года.
Фактически, Азербайджан путем фальшивых паспортных данных претендует на спортивные победы. Этого, однако, не случилось, благодаря британским журналистам.