ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ. «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԽՈԶԻ ԳՐԻՊ ՉԿԱ»
Հայաստանում A/H1N1-ով (խոզի գրիպ) վարակվածության ոչ մի դեպք չկա: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՀՀ առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության համաճարակաբանության բաժնի գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը` հերքելով լրատվամիջոցներով տարածված տեղեկությունը, թե այդ գրիպով վարակված մի դեպք կա Հայաստանում:
Նա ևս մեկ անգամ նշեց, որ օդանավակայանում բոլոր այցելուներին ստուգում են, և եթե պարզվում է, որ նրանք ջերմություն ունեն, մեկուսացվում են: «Այդ գործողությունների արդյունքում այդ գրիպով վարակված ոչ մի դեպք մենք չենք հայտնաբերել: Եթե լիներ առողջապահության նախարարությունը համապատասխան հայտարարություն կաներ», -հավելեց Թորոսյանը:

Минздрав: В Армении нет свиного гриппа
В Армении не зафиксировано ни одного случая заражения вирусом гриппа A/H1N1 (свиной грипп). Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила Лиана Торосян – главный специалист эпидемиологического отдела Государственной гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения РА. Она опровергла распространенные СМИ сведения о том, что в Армении есть зараженные этим видом гриппа.
Л. Торосян еще раз отметила, что в аэропорту все прибывающие проходят обследование, и если выясняется, что у них есть температура, то их изолируют. “В результате этих действий мы не обнаружили ни одного зараженного этим гриппом. Если бы таковые были, то Министерство здравоохранения выступило бы с соответствующим заявлением”, - добавила она.
Предыдущие публикации:
http://www.panorama.am/ru/health/2009/07/29/virus/