Տնտեսություն 11:40 01/08/2009
Հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է պարենային ապրանքների 5.7% գնանկում, ինչը հիմնականում բանջարեղենի, մրգի, ձվի 30.2-9.8% գնանկման արդյունք է: Դիտարկվող պարենային 13 ապրանքախմբերից 8-ում հուլիսին հունիսի համեմատ գրանցվել է 30.2-0.1% գնանկում: Այսպիսի տվյալներ նախօրեին հրապարակել է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Այս տարվա հուլիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ բանջարեղենի և կարտոֆիլի ապրանքախմբում արձանագրվել է 21.8%, իսկ հունիսի համեմատ` 30.2% գնանկում: Վերջինս հիմնականում պայմանավորվել է կանաչ լոբու 68.1%, կանաչ պղպեղի 61.0%, լոլիկի 51.6%, սմբուկի 49.8%, կաղամբի 47.4%, գազարի 43.0%, ճակնդեղի 33.5% գնանկումով:
Հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է նաև կարտոֆիլի 25.8%, գլուխ սոխի 10.6%, վարունգի 7.9%, խառը կանաչեղենի 2.7%, սխտորի 1.0% գնանկում: Հանրապետության դիտարկված քաղաքներում 2009թ. հուլիսին հունիսի համեմատ բանջարեղենի և կարտոֆիլի գները նվազել են 39.7-20.0%-ով, ընդ որում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Եղեգնաձորում: Մայրաքաղաքում բանջարեղենի և կարտոֆիլի գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 29.1%-ով:
Մրգի ապրանքախմբում 2009թ. հուլիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 4.2% գնաճ, իսկ 2009թ. հունիսի համեմատ` 29.5% գնանկում: Վերջինիս մեծապես նպաստել է ծիրանի 76.4%, սալորի 51.5%, բալի 51.9%, ինչպես նաև, բոստանային մշակաբույսերից ձմերուկի և սեխի` համապատասխանաբար 62.5% և 49.6% գնանկումը:
Հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է խնձորի 26.5%, տանձի 11.1%, ելակի 5.4%, ադամաթզի 2.6%, կիտրոնի 2.2% գնանկում: Հանրապետության դիտարկված քաղաքներում արձանագրվել է մրգի 38.5-24.2% գնանկում, այդ թվում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Դիլիջանում: Մայրաքաղաքում մրգի գները նվազել են 29.2%-ով:
Ձվի հանրապետական միջին գինը. հուլիսին հունիսի համեմատ նվազել է 9.8%-ով, իսկ 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ` 15.7%-ով: Հանրապետության դիտարկված 9 քաղաքներում 2009թ. հուլիսին հունիսի համեմատ արձանագրվել է ձվի 11.8-5.6% գնանկում, իսկ մյուս 2 քաղաքներում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: Մայրաքաղաքում ձվի գինը նվազել է 11.8%-ով:

Экономика 12:46 01/08/2009
Цены на продовольственные товары в Армении упали в июле на 5.7%, что является в основном следствием сезонного понижения цен на овощи, фрукты и яйца на 30.2-9.8%. Об этом сообщает Национальная статистическая служба страны.
Согласно источнику, исследованы цены 13-и групп продовольственных товаров, из них в 8-и группах наблюдается спад цен на 30.2-0.1%.
По сравнению с декабрем прошлого года в июле этого года зарегистрирован спад цен на 21.8%, а по сравнению с прошлым месяцем – на 30.2%. Это, в основном, обусловлено сезонным понижением цен на зеленую фасоль – 68.1%, зеленый перец – 61.0%, помидоры – 51.6%, баклажаны – 49.8%, морковь – 43.0%, капусту -47.4%, бурак – 33.5%.
В июле этого года по сравнению с июнем зарегистрировано также понижение цен на картофель – 25.8%, лук – 10.6%, огурцы – 7.9%, зелень – 2.7%, чеснок – 1.0%.
В городах республики, в июле по сравнению с прошлым месяцем, цены на картофель и овощи упали на 39.7-20.0%, при этом самый высокий показатель снижения цен зарегистрирован в Егегнадзоре. В столице общий уровень цен на картофель и овощи по сравнению с прошлым месяцем снизился на 29.1%.
Фрукты в июле подешевели на 29.5%. На общее понижение цен существенно повлиял спад цен на абрикосы на 76.4%, сливу -51.5%, вишню -51.9%, а также спад цен на огородные растения – арбуз и дыню – на 62.5% и 49.6% соответственно.
В июле месяце этого года по сравнению с июнем подешевели также яблоки на 26.5%, груши – 11.1%, клубника – 5.4%, инжир – 2.6%, лимоны – 2.2%.