Տնտեսություն 13:23 12/08/2009
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 0.1 տոկոսով: Այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել 207 729 զբոսաշրջիկ:
Այսօրվա ասուլիսում մեկնաբանելով թվային այս տվյալը Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ասաց, որ անկում չկա, աճ` նույնպես, սակայն առկա է աճի տեմպի նվազում, նախորդ տարիներին այդ աճը կազմում էր 20-25 տոկոս:
Մ. Ապրեսյանը 0.1 տոկոսի աճը կարևորեց այն համատեքստում, որ աշխարհի շատ երկրներում այս ոլորտում անկում է գրանցվել մինչև 1-2 տոկոսով: Նշենք, որ ավելի վաղ Մ. Ապրեսյանը հայտարարել էր, որ այս տարի Հայաստանը կապահովվի 10 տոկոս աճ:
Վարչության պետը հույս հայտնեց, որ զբոսաշրջիկների մեծ հոսք սպասվում է երկրորդ կիսամյակի ընթացքում: Տարեվերջին, ըստ Ապրեսյանի, խոստացած 10 տոկոս աճն ապահովելու համար աշխատանքներ իրականացվում են, ակնկալում են, որ տարեվերջին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կկազմի 600 հազար: Հայաստան հիմնականում գալիս են ԱՄՆ-ից, ԵՄ երկրներից, հարևան Իրանից, Վրաստանից:

Economy 16:36 12/08/2009
The number of tourists who traveled to Armenia in the first term of the year has grown by 0.1% compared with the same term of the previous year. 207 729 tourists traveled to Armenia in the first term of the year, Mekhak Apresyan of the Economy Ministry told at news conference.
According to the official there is no reduction but there is no improvement either. Apresyan says 0.1% of growing is important if to take into account 1-2% reduction recorded in many other countries of the world. Remind, that Apresyan has announced earlier that Armenia would have 10% of growing this year.
Official ensures that great number of tourists is going to travel to Armenia in the second term of the year. It is said that tourists from USA, EU states, Iran and Georgia travel to Armenia.