Տնտեսություն 13:23 12/08/2009
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 0.1 տոկոսով: Այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել 207 729 զբոսաշրջիկ:
Այսօրվա ասուլիսում մեկնաբանելով թվային այս տվյալը Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ասաց, որ անկում չկա, աճ` նույնպես, սակայն առկա է աճի տեմպի նվազում, նախորդ տարիներին այդ աճը կազմում էր 20-25 տոկոս:
Մ. Ապրեսյանը 0.1 տոկոսի աճը կարևորեց այն համատեքստում, որ աշխարհի շատ երկրներում այս ոլորտում անկում է գրանցվել մինչև 1-2 տոկոսով: Նշենք, որ ավելի վաղ Մ. Ապրեսյանը հայտարարել էր, որ այս տարի Հայաստանը կապահովվի 10 տոկոս աճ:
Վարչության պետը հույս հայտնեց, որ զբոսաշրջիկների մեծ հոսք սպասվում է երկրորդ կիսամյակի ընթացքում: Տարեվերջին, ըստ Ապրեսյանի, խոստացած 10 տոկոս աճն ապահովելու համար աշխատանքներ իրականացվում են, ակնկալում են, որ տարեվերջին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կկազմի 600 հազար: Հայաստան հիմնականում գալիս են ԱՄՆ-ից, ԵՄ երկրներից, հարևան Իրանից, Վրաստանից:

Экономика 13:57 12/08/2009
Число туристов, посетивших Армению за первое полугодие этого года, превысило число туристов за тот же период прошлого года на 0.1%. За первые 6 месяцев этого года Армению, в общей сложности, посетили 207 729 туристов.
Комментируя эти цифры, начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян сообщил, что нет спада, роста также нету, однако, есть спад темпов роста, в прошлые годы этот рост составлял 20-25%.
М. Апресян счел достаточно обнадеживающим этот рост на 0.1% в том плане, что во многих странах мира в этой сфере наблюдается спад до 1-2%. Напомним, что ранее М. Апресян обещал, что Армения в этом году обеспечит 10%-ый рост в туристической сфере.
Начальник упарвления выразил надежду, что большой поток туристов посетит страну в течение второго полугодия. По его словам, ведутся работы, чтобы к концу года обеспечить обещанные 10%. Специалисты сферы предполагают, что к концу года число посетивших Армению туристов составит 600 тысяч человек. В Армению, в основном, приезжают гости из США, стран ЕС, соседних Ирана и Грузии.
Армяне, в свою очередь, предпочитают посещать Грузию, европейские страны, а также экзотические страны.