2008-ի օգոստոսին ռուս-վրացական զինված հակամարտությունից հետո կովկասյան տարածաշրջանում «թեժացած կրքերը չհանդարտվեցին»: Այս ամառը ևս նշանավորվեց տարաձայնությունների բորբոքմամբ: Տարածաշրջանում ավելացավ ահաբեկչական ակտերի թիվը: Հարևան պետությունները մտան «սառը պատերազմի» մեջ:
Այսօրինակ դիտարկումներ են զետեղված թուրքական «Milliyet» օրաթերթի կայքէջում, համաձայն որոնց, մի կողմից Չեչնիան, Դաղստանը և Ինգուշեթիան են ցնցվում ահաբեկչական գրոհներից, մյուս կողմից էլ` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ է սկսվում բոլորովին այլ հարթությունում: Ռուս-ուկրաինական հարաբերություններն էլ էթնիկ և քաղաքական ճնշումների ազդեցությամբ շարունակում են լարված մնալ:
Բախումներ Չեչնիայում
Չեչնիայում, որտեղ վերջին օրերին իրար հետևից սպանվում են մարդու իրավունքների պաշտպանները, միմյանց են բախվել իսլամիստ գրոհայիններն ու երկրի անվտանգությա ուժերը, ինչի հետևանքով վեց մարդ զրկվեց ապրելու իր իրավունքից: Մայրաքաղաք Գրոզնիի հարավում տեղի ունեցած մեկ այլ զինված ընդհարման հետևանքով էլ հինգ զինվոր է վիրավորվել: Օրեր առաջ էլ իր աշխատասենյակով սպանվեց Ինգուշեթիայի քաղաքաշինության նախարարը:
Ահաբեկչական հարձակում Դաղստանում
Ռուսաստանի Դաշնության հյուսիսկովկասյան տարածաշրջանի ինքնավար հանրապետություններից Դաղստանում 15 հոգուց բաղկացած ահաբեկիչների հարձակման հետևանքով զոհվեցին չորս ոստիկան և տասնմեկ քաղաքացի: Տեռորից անմիջապես հետո սկսվեց ահաբեկիչներին ձերբակալելու ռազմական օպերացիան:
Հայ-ադրբեջանական վիրտուալ պատերազմ
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի պատճառով գերլարված օրեր ապրող Ադրբեջանը և Հայաստանը հակամարտում են արդեն վիրտուալ հարթությունում: Ազերի հակերները գրոհել են շուրջ 100 հայկական համացանցային կայքէջեր, կոտրել են դրանք և տեղադրել ադրբեջանական դրոշը: Հայերն էլ ահազանգում են, որ դա սպառնալիք է` ուղղված ազգային անվտանգությանը:
Ռուս-ուկրաինական դիվանագիտական ճգնաժամ
Հոգեվարքի մեջ գտնվող ռուս-ուկրաինական միջպետական հարաբերություններում ճգնաժամն ավելի խորացավ, երբ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը ուկրաինացի իր գործընկերոջն ուղարկեց հետևյալ բովանդակությամբ գրությունը.
«Մինչև երկու երկրների միջև հարաբերությունները չկարգավորվեն նոր դեսպան չենք կարող նշանակել»: Փորձագետների գնահատմամբ` Մոսկվան, Կիևի իշխանություններին մեղադրելով հակառուսական քաղաքականություն վարելու մեջ, ավելացրեց երկկողմ լարվածությունը:
Նոյեմբերի 1-ին, արտակագ դեպք է տեղի ունեցել Շիրակի մարզում։
Shamshyan.com-ի փոխանցմամբ, ժամը 19։50-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի...
Նոյեմբերի 1-ից հասարակական տրանսպորտից օգտվելիս որոշակի փոփոխություններ են կատարվել։
Մասնավորապես Man, ZhongTong և GazelCity տրանսպորտից...
Հաջորդ օրվա հաջողակ տղամարդը. Աննա Հակոբյանը հանդիպել է Դավիթ Երեմյանի հետ
Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը հաջողակ տղամարդկանց հետ ընթրելու hաջորդ օրը հանդիպել է մեկ այլ գործարարի՝ Դավիթ Երեմյանի, որի գործերը...
Իսպանիայում զոհերի թիվը հնարավոր է հասնի 500-ի
Իսպանիայում ուժեղ ջրհեղեղների հետևանքով զոհերի թիվը հնարավոր է հասնի 500-ի։ Ասյ մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»...
«Փաստ». Հայաստանը պատրաստ չէ համընդհանուր հայտարարագրման համակարգին. Որքան հայտարարագիր են ներկայացվել
«Ինչպես հայտնի է, 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում եկամուտների հայտարարագիր են ներկայացնելու...
«Հրապարակ». Փաշինյանն ուզում է Վանաձորի սցենարը կրկնել Գյումրիում
«Գյումրու ընտրություններում հաղթած ուժին քրեական հետապնդումներով հրաժարականներ պարտադրելուց հետո...
«Ժողովուրդ». Որքան գումար է ծախսվել և ով է կազմակերպել Երևանի 2806 ամյակի միջոցառումները
«Երևանի 2806 ամյակի առթիվ մայրաքաղաքի կենտրոնում կազմակերպված միջոցառումն արժեցել է այնքան, որ...
«Ժողովուրդ». Պատկերացնո՞ւմ եք՝ որևէ երկրի ղեկավար իր նախարարների հետ հեռախոսազրույցների մասին հաղորդագրութուն տարածի
«Նիկոլ Փաշինյանի մոտ ՀՀ նախագահ աշխատող Վահագն Խաչատուրյանը, որ այս օրերին գտնվում է...
«Հրապարակ». Պաստառներ փակցնելու համար երեկ դպրոցական աղջիկների էին տարել ոստիկանություն
««Նիկոլի գրպանի ոստիկանապետ» գրառմամբ պաստառներ փակցնելու համար երեկ դպրոցական...
«Փաստ». Անահիտ Մանասյանի պաշտոնավարումը ապացուցեց, որ նա չի կարողանում ապահովել իր պաշտոնը կրելու ձևական կողմն անգամ
«Այն, որ բացահայտորեն ՔՊ-ի շահերն սպասարկող, ինչպես հենց քպականներն են ասում՝ «քաղաքական թիմի...
«Ժողովուրդ». Կանաչ լույս է վառվել Անդրանիկ Քոչարյանի պաշտոնանկության համար
«Նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ կայացած ՔՊ ընդլայնված նիստը խայտառակություն էր...
Ամիրյան փողոցի շենքերից մեկում հրդեհ է բռնկվել
Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն նոյեմբերի 1-ին, ժամը 19:39-ին ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երևան քաղաքի Ամիրյան փողոցի շենքերից...
Գեղամյան. COP29 կարող էր տեղի չունենալ Ադրբեջանում
Նոյեմբերի կեսերին Ադրբեջանում տեղի է ունենալու ՄԱԿ կլիմայական մեծ խորհրդաժողովը, որը հայտնի է COP29 անունով։
Պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան...
«Հրապարակ». ՔՊ-ում «կատոկել» են Հովիկ Աղազարյանին` Արգիշտի Քյարամյանի հետ միջադեպի համար
«ՔՊ-ի նախօրեի նիստում, Անդրանիկ Քոչարյանից բացի, «կատոկել» են նաև Հովիկ...
«Փաստ». Նարեկ Նաբանդյանը Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր նշանակություն ունեցող հանքն է գնել
«Օրերս տեղեկություններ հրապարակվեցին, որ գործարար Նարեկ Նալբանդյանը մտնում է հանքարդյունաբերության...

“Накалившиеся страсти не прекратились” в кавказском регионе после российско-грузинского вооруженного конфликта в августе 2008 года. Это лето также ознаменовалось разжиганием разногласий. Число террористических актов в регионе увеличилось. Соседние страны вошли в “холодную войну”.
Подобные наблюдения размещены сайте ежедневной турецкой газеты “Milliyet”, согласно которым, с одной стороны Чечня, Дагестан и Ингушетия сотрясаются от террористических атак, а с другой – между Арменией и Азербайджаном начинается война совершенно на другой плоскости. Российско-украинские же отношения продолжают оставаться напряженными под воздействием этнических и политических давлений.
Столкновения в Чечне.
В Чечне, где в последние дни один за другим были убиты защитники прав человека, друг с другом столкнулись исламистские мятежники и силы безопасности страны, в результате чего шесть человек лишились права жить. Пять Солдатов были ранены вследствие другого вооруженного столкновения, произошедшего на юге столицы Чечни. На днях был убит министр градостроительства Ингушетии.
Террористическое нападение в Дагестане.
В результате нападения, осуществленного 15 террористами в Дагестане, одной из автономных республик северокавказского региона Российской Федерации, погибли 4 полицейских и 11 граждан. Сразу после террора началась военная операция по аресту террористов.
Армяно-азербайджанская виртуальная война.
Переживающие перенапряженные дни по причине карабахского вопроса Азербайджан и Армения ведут конфликт уже на виртуальной плоскости. Азербайджанские хакеры взломали порядка 100 армянских Интернет-сайтов, разместив там азербайджанский флаг. А армяне бьют тревогу, что это угроза, направленная на национальную безопасность.
Российско-украинский дипломатический кризис.
Бьющийся в агонии кризис в российско-украинских межгосударственных отношениях еще больше углубился, когда президент России Дмитрий Медведев направил своему украинскому коллеге письмо со следующим содержанием: “Пока отношения между двумя странами не урегулируются, мы не можем назначить нового посла”. По оценке экспертов, Москва, обвиняя властей Киева в ведении антироссийской политики, увеличила двухстороннюю напряженность.
«Властная свора продолжает выступать с шокирующими заявлениями, и делает это хладнокровно,...
Остров в Арктике исчез из-за глобального потепления
Ледяной остров в архипелаге Земля Франца-Иосифа в Арктике полностью исчез. Ученые узнали об этом, проанализировав спутниковые снимки, передает...