ՊԱՏԱՆԻՆԵՐՆ ՈՒ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐՆ ԱՅՍՕՐ ՀԱՆԴԻՊԵԼ ԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՄՆ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀԵՏ
«Սովորենք հանդուրժողականություն անգլերենի միջոցով» միջազգային ճամբարի մասնակցած պատանիներն ու ուսուցիչներն այսօր հանդիպել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչին: Միջազգային ամառային ճամբարը, որն իրականացվել է Թուրքիայի Չանակկալե քաղաքում և որին մասնակցել են 14-17 տարիքային խմբի 15 հայ, 19 թուրք և 10 ամերիկացի աշակերտներ, իրականացվել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ: Այս մասին տեղեկացանք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:
Հայաստանցի 15 աշակերտների և 3 ուսուցիչների մասնակցությունը ճամբարին կազմակերպվել է «Ապագան քոնն է» ԲՍՀԿ-ի կողմից: Ճամբարի նպատակն էր օգնել աշակերտներին և ուսուցիչներին նպաստել միջմշակութային շփումներին և ավելի լավ հասկանալ միմյանց: Այս նպատակով աշակերտների համար կազմակերպվել են տարբեր ինտերակտիվ միջոցառումներ, որոնց ընթացքում կիրառվել է Միացյալ Նահանգներից բերված բազմամշակութային գրականություն` անգլերեն լեզվի ուսուցման համար:
Աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռվել սովորել անգլերեն և ծանոթանալ միմյանց մշակույթներին: Աշակերտների համար կազմակերպվել են նաև անգլերեն լեզվի դասընթացներ, միջմշակութային հանդիպումներ: Հայ մասնակիցները ներկայացրեցրել են հայկական մշակույթը` պարերի, ներկայացման և շնորհանդեսի միջոցով: Այցելության ընթացքում մասնկիցները եղել են Ասոսում, Գալիպոլեում:

Образование 18:57 31/08/2009
Участники международного лагеря “Учимся толерантности посредством английского языка” встретились сегодня с послом США в Армении Мари Йованович. В международном лагере в турецком городе Чанаккале провели свой отдых 15 армянских, 19 турецких и 10 американских подростков в возрасте 14-17 лет. Лагерь был организован при поддержке посольства США в Турции.
Участие 15 учеников и 3 учителей Армении в работе данного лагеря было организовано общественной организацией “Будущее за тобой”. Цель лагеря – межкультурное общение учеников и учителей. Для учеников были организованы различные интерактивные мероприятия, в ходе которых использовалась привезенная из США многокультурная литература для обучения английскому языку.
Для учеников была создана возможность обучаться английскому языку и знакомиться с культурой друг друга. Представители Армении представили свою культуру посредством танцев, постановок, презентаций. Участники лагеря посетили Асос и Галиполе.