Սպորտ 12:45 12/09/2009
Սեպտեմբերի 11-13-ին Երևանում տեղի է ունենում Եվրոպայի ձյուդոյի երիտասարդական առաջնությունը: Մասնակցում են 38 երկրների հավաքականներ: Մրցաշարը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով, ինչի մասին են վկայում առաջնության մասնակիցների գնահատականները: Լսենք նրանց:
ԻՆԴՐԵԳ ՊԵՐՏԵԼՍՈՆ (Եվրոպայի ձյուդոյի միության սպորտի հարցերով տնօրեն).-«Աշխատանքի բերումով տասնյակ մրցաշարերի մասնակիցն ու ականատեսն եմ եղել: Երևանյան ստուգատեսը հրաշալի է կազմակերպված: Տանտերերը լուծել են բոլոր հարցերը (հյուրանոց, սնունդ, բուժսպասարկում, տրանսպորտ, կապ և այլն): Հաճույք է պատճառում նաև երևանցի մարզասերը: Այստեղ ծափահարում են լավ պատրաստված բոլոր վարպետներին, ոգևորում նրանց: Հայաստանում կարելի է անցկացնել ավելի բարձր մակարդակի մրցումներ:
ՊԱՎԵԼ ՅԱՏԻՆՈՎՍԿԻ (Բելառուս).- Միայն մարզահամերգային համալիրը, որտեղ անցկացվում է առաջնությունը, բավական է, որպեսզի մասնակիցները հարգեն ու գնահատեն հայ ժողովրդի մշակույթը: Կառույցն իր նմանը չունի աշխարհում: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանին և մարզաձևի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանին, քանզի նրանք ամեն բան արել են` առաջնությունը լավ անցկացնելու համար: Այստեղ նաև մրցավարներն են անկողմնակալ, ու առայժմ նրանցից դժգոհողներ չկան:
Հայաստանի հավաքականը լավ է նախապատրաստվել այս առաջնությանը: Պատահական չէ, որ առաջին օրը տանտերերի հաշվին գրանցվեց երկու բրոնզե մեդալ:

Sport 16:46 12/09/2009
Europe Judo Youth Championship is being held in Yerevan from 11 to 13 September. Teams of 38 countries attend the championship. The championship is organized corresponding to the required standards which is stated by the participants also.
Indreg Pertelson (Europe Judo Union director on sports affairs) said: “I have participated and followed quite many championships. Yerevan championship is perfectly organized. The hosts have solved all the questions (hotel, food, medical service, transport, communication, etc.). Local fans are pleasant to us. Higher qualified championships can be held in Armenia.”
Pavel Yatinovski (Belarus) said: “Sport-concert complex is much to respect the culture of Armenian people. The building is unique in the world. I would like to thank the president of Armenian Olympic committee Gagik Tsarukyan, the minister of sport and youth affairs Armen Grigoryan, the president of judo federation Aleksan Avetisyan, as they have worked hard to hold perfect championship.”