Մշակույթ 19:33 17/09/2009
Այսօր հրապարակվել է Եվրոպայի Հեռահաղորդակցողների Միության որոշումը այն աղմկոտ միջադեպի շուրջ, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարություն էր կանչվել «Եվրատեսիլ-2009»-ին Հայաստանի համար քվեարկած անձը:
Հրապարակված հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«ԵՀՄ կոմիտեն, որը պատասխանատու է Եվրատեսիլ մրցույթի կազմակերպան համար, անդրադառնալով այս հարցին 2009 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Օսլոյում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ առաջարկել է փոփոխություններ կատարել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպման մեջ` նախատեսելով բարձր պատասխանատվություն մրցույթին մասնակցող այն բոլոր հեռուստաընկերությունների համար, որոնք կհրապարակեն ցանկացած տեղեկատվություն, որ կարող է օգտագործվել քվեարկողների անձը պարզելու համար»:
Նոր կարգը միտված է ապահովել ընտրողների գաղտնիությունը, և եթե այս կարգը չպահպանվի հեռուստաընկերությունների կողմից ԵՀՄ-ն իրավունք ունի պատժամիջոցներ կիրառել օրինախախտ հեռուստաընկերության նկատմամբ:
Նախորդ եվրատեսիլի մրցույթների ժամանակ ևս հեռուստաընկերությունները պարտավոր էին պահպանել ընտրողների գաղտնիությունը, սակայն ԵՀՄ-ն իրավունք չուներ նրանց նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել, դրա համար ընդունվեցին նոր օրենքներ:
Միանգամից առաջանում են մի շարք հարցեր այսքան անմիտ որոշման դեպքում.
1.Եթե ԵՀՄ-ն ստիպված է ընդունել նոր օրենք ընտրողների գաղտնիությունն ապահովելու համար, դա ապացուցում է , որ Ադրբեջանի կողմից օրենքը խախտելու այդ փաստը գոյություն ունենալու իրավունք ունի:
2.Ինչու՞ ընտրողների գաղտնիության իրավունքի խախտման համար պետք է պատասխանատվություն կրի հեռուստատեսությունը:
3.Ինչու՞ ԵՀՄ-ն, որ խոստանում է բոլոր մասնակից-երկրների համար ապահովել ազնիվ քվեարկություն, մինչև հիմա չէր մտահոգվել այդ իրավունքի խախտման համար պատժամիջոցներ կիրառելու մեխանիզմների մշակմամբ:
4. ԵՀՄ-ն ի՞նչ հիմքերով է համագործակցում Digame mobile մասնավոր ընկերության հետ, որն իրականացնում է ձայների հաշվարկը, սակայն չունի հնարավորություն` կանխարգելել օրինախախտությունները քվեարկող շարքային քաղաքացիների նկատմամբ:
Այս բոլոր հարցերը հավանաբար կմնան առանց պատասխանի: Սակայն նման անհեթեթ որոշումը նոր պարզաբանումների շրջապտույտ կստեղծի, և կառաջանա մի նոր վրդովմունքի ալիք ամբողջ Եվրոպայում:

Культура 19:21 17/09/2009
Сегодня было опубликовано решения Европейского Вещательного Союза по поводу скандала вокруг вызова в Министерство Национальной Безопасности Азербайджана лиц, проголосовавших на «Евровидении-2009» за Армению. В частности, в опубликованном решении говорится, что: « Комитет ЕВС ответственный за управление конкурсом Евровидение, так называемая Референс-группа, рассмотрев данный вопрос на совещании в Осло 11 сентября 2009 года постановила внести изменения в правила конкурса песни Евровидение, предусматривающие строгую ответственность перед участвующими телекомпаниями за любое раскрытие информации, которая может быть использована для идентификации голосующих *.
Новое правило направленно обеспечить соблюдение конфиденциальности избирателей, и если она не будет соблюдаться ЕВС будет в состоянии наложить соответствующие санкции на телекомпанию нарушителя.
* Положения, регулирующие предыдущие конкурсы Евровидения налагают на телекоммуникационные компании, участвующие в телеголосовании обязанность соблюдать конфиденциальность голосующих. Однако ЕВС не имеет возможности ввести санкции против них, поэтому были приняты новые правила».
Сразу же возникает ряд вполне логичных вопросов на столь нелогичное заявление.
1. Если ЕВС вынуждено принимать новые правила, защищающие конфиденциальность голосующих, это подтверждает то, что факт нарушения прав голосующих со стороны Азербайджана имел место быть. Однако санкций к стране-организатору «Танцевального Евровидения-2010», а также обладателю большого нефтедолларового потенциала применено быть не может. С какой стати?
2. Почему ответственность за несоблюдение конфиденциальности и прав голосующих должна нести телекомпания?
3. Почему ЕВС, гарантирующий всем странам-участницам честное голосование до сих пор не озаботилось проблемой механизмов наказания нарушителей этого правила?
4. На каких основаниях ЕВС сотрудничает с частной компанией Digame mobile, осуществляющей подсчет голосов не имея возможности предотвратить произвол и противоправные действия в адрес рядовых граждан, голосующих на конкурсе?
Все эти вопросы, скорее всего, останутся без ответа. Однако подобное абсурдное решение Референс-группы дает старт новому витку разбирательств и новой волне возмущения общественности по всей Европе.